Računalništvo, telefonija
08.05.2019 15:00

Deli z drugimi:

Share

Francoski telekomunikacijski gigant pred sodiščem zaradi samomorov zaposlenih

Francoski telekomunikacijski gigant pred sodiščem zaradi samomorov zaposlenih
Francoski telekomunikacijski gigant pred sodiščem zaradi samomorov zaposlenih

Orange, francoski telekomunikacijski gigant, je deležen številnih tožb, med drugim zaradi zlorab zaposlenih, med katerimi se jih je v obdobju 3 let ubilokar 19, 12 pa jih je še poizkušalo s samomorom. Preko 100 zaposlenih je pričalo, da naj bi korporativna kultura v podjetju Orange vplivala na mentalno zdravstveno stanje zaposlenih. V tem primeru gre za izjemno resne obtožbe, ki seveda kličejo po resni obravnavi.

Sojenje, ki se je uradno začelo v ponedeljek, je označeno kot najobsežnejši tovrstni primer obtožnice, ki vključuje podjetje in vodilni menedžment. V primer je vključenih 39 zaposlenih, od katerih je skoraj polovica storila samomor. 126 zaposlenih, če smo čisto natančni, pa se je vključilo v primer kot sicer samooklicane žrtve nadlegovalne korporativne kulture v podjetju.

Poleg tega, da je obtoženo podjetje Orange (prej imenovano France Telecom), so med vodinimi, ki so obtoženi, nekdanji predsednik uprave, Didier Lombard, nekdanji direktor Upravljanja s človeškimi viri, Olivier Barberot, in mekdanji namestnik predsednika uprave, Luis-Pierre Wenes. Po poročanju portala AP bi naj izpostavljeni možje povsem degradirali delovne pogoje za svoje zaposlene, s čimer so tvegali kršenje delavskih pravic in dostojanstva, kar je vplivalo na fizično ali mentalno zdravje zaposlenih in na profesionalno kariero.

Glede na zakone, ki veljalo v Franciji, je psihično nasilje kaznivo dejanje, za katerega obtoženi lahko dobi do enega leta zapora ali denarno globo v višini 15.000 eur. Seveda se je na objave v francoskih medijih zgrnil val kritik, kajti vsi trdijo, da takšna kazen ni dovolj za smrt nedolžnih ljudi.

Teror nad zaposlenimi

Glede na pričevanje tožilca je 50-letni Michel julija 2009 pustil sporočilo, v katerem je zapisal: “Odločil sem se, da končam svoje življenje zaradi dela v France Telecomu. To je edini razlog”. Dotično sporočilo je objavil tudi Associated Press. Med drugim bi naj bilo v pismu zapisano tudi to, da zaposleni v podjetju delajo veliko več kot je normalno, da je stvari potrebno narediti takoj, da delodajalec ne nudi doodatnih usposabljanj, da je podjetje popolnoma neorganizirano in da vodstvo izvaja teror nad zaposlenimi. Associated Press je objavil še en podoben primer, in sicer si je junija istega leta 37-letnica Christel vzela življenje pred očmi svojih nadrejenih, ki so ji ravnokar sporočili, da jo bodo premestili. Christel naj bi si prerezala žile. Marca leta 2009 je 52-letnik Herve skušal skočiti skozi okno poslovne stavbe, vendar so ga v zadnjem trenutku zaustavili sodelavci. Septembra istega leta je 32-letna ženska skočila iz pisarne, julija 2008 pa je 53-letnik Jean-Michel skočil pod vlak, v času, ko je bil dežuren na svojem delovnem mestu. Gre za grozljive zgodbe, katerih epilog še zdaleč ni znan, so pa znani obtoženi, ki se bodo v naslednjih mesecih zelo težko branili vseh pritiskov, ki jih čakajo.

Aprila 2011 se je 57-letni zaposleni, ki je bil podjetju zvest več kot 30 let, zažgal na parkirišču ene od poslovnih stavb. Preiskava je pokazala, da je moški, ki je v času samomora delal v klicnem centru, pogosto bil primoran menjati delovno mesto. Po pričevanju njegovih najbližnjih naj bi na dnevni ravni doživljal krize depresije, na trenutke pa se je pritoževal nad nevdržnimi pogoji dela. Dejstvo je, da je Orange takšna korporacija, s katero težko shaja nekdo, ki ni pripravljen na nenehne pritiske, seveda pa je vse odvisno od pozicije.

“Večkrat je poizkusil pisati vodstvu, vendar kot kaže ni nikoli dobil odgovora. Sam sem ga videl dva ali tri tedne nazaj. Nikoli ne bi rekel, da je to moški, ki razmišlja o samomoru”, je dodal Deschamps. Takšne ali podobne izjave so podali tudi ostali sogovorniki, ki pri osebah, ki so storile samomor, niso opazili pretiranih znakov nezadovoljstva.


Prejšnje vodstvo je med drugim obtoženo večih kaznivih dejanj, po tem, ko se je leta 2006 podjetje prestrukturiralo. To po navadi v korporativnem svetu pomeni premike v pozitivno smer, ampak kot kaže v primeru podjetja Orange temu ni bilo tako. Takratno vodstvo je odpustilo 22.000 zaposlenih, spremembe pa je uvedlo še pri dodatnih 14.000 delovnih mestih. Serija samomorov se je zgodila med leti 2007 in 2010. Vsekakor bo sojenje eno bolj zloglasnih v zgodovini tovrstnih primerov na francoskih sodiščih.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Bronasti partner

E-MISIJA d.o.o.

Ljubljanska cesta 21d, 1241 Kamnik, Tel: 01 830 35 32
V E-MISIJI d.o.o. so v tridesetih letih svojega obstoja dokazali, da sodijo v sam vrh slovenske računalniške scene. Ne samo, da za njimi stoji več kot 20.000 zadovoljnih strank, ... Več
Zlati partner

INSIS d.o.o.

Erjavčeva ulica 18, 5000 Nova Gorica, Tel: 041 938 792
Podjetje Insis, d. o. o., se s spletno prodajo ukvarja že od leta 2009. Ekipa spletne trgovine PoceniPC.com vestno skrbi za svoje kupce. Najbolj so veseli vašega zadovoljstva, zato ... Več
Zlati partner

Sony Europe B.V., podružnica v Sloveniji

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Tel: 01 888 8761
Sony Europe B.V. je multinacionalno podjetje za elektroniko s sedežem v Tokiu na Japonskem. V Evropi deluje prek svoje evropske podružnice Sony Europe B.V., ki je prisotna v več ... Več

OPTIPRINT d.o.o.

Kranjčeva ulica 20, 1000 Ljubljana, Tel: 05 902 58 12
Podjetje Optiprint je leta 2009 uspešno predstavilo poslovni model nudenja cenovno dostopnega in brezskrbnega najema barvnih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav. Uspešno poslovanje ... Več