S Firefox Fakespotom nad lažne in zavajajoče spletne strani
Če redno brskate po spletu in opravljate spletne nakupe, potem dobro veste, da je splet poln prevar, zavajajočih spletnih strani, neresničnih in plačanih ocen izdelkov in storitev. Če vam je mar za vašo varnost pri spletnem nakupovanju, potem skoraj zagotovo poznate razširitev in spletno aplikacijo Fakespot. Kot razširitev je na voljo za brskalnike Chrome, Firefox in Safari, kot aplikacija pa za pametne telefone Android in iOS. Ta je nedavno postala del organizacije Mozilla.
Kako pa Fakespot pravzaprav deluje? Sila enostavno. Vse, kar je potrebno je, da razširitev preprosto namestite in jo začnete uporabljati. Nato vam ob obisku spletnih strani pove, ali je spletna stran zaupanja vredna in nasploh poštena. Podobno deluje tudi pri spletnih prodajalcih eBay in Amazon, pri katerih preveri, ali je izdelek takšen, kot je oglaševan (nima lažnih in zavajajočih ocen in podobno) in ali je prodajalec zaupanja vreden (ima visoko oceno).
Storitev deluje v oblaku, kjer o spletnih straneh in izdelkih pridobiva podatke, kot so ocene, opisi izdelka, podatki o prodajalcu in podobno. Nato vse te zbrane podatke analizira in jih oceni kot resnične ali neresnične oziroma zavajajoče. Nanjo se seveda težko 100-odstotno zanesemo, lahko pa je uporabnikom v veliko pomoč pri ugotavljanju tega, katera stran ali ponudnik bi lahko bila zavajajoča. Na srečo bo Fakespot še vedno na voljo tudi kot samostojen izdelek.
Prijavi napako v članku