Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Poslovne rešitve
06.12.2024 08:14
Posodobljeno 2 meseca nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Energetika prihodnosti: Digitalna preobrazba v središču sprememb

Predstavniki iz različnih področij energetike so se zbrali na Digital Energy Summit '24, kjer so bili soglasni, da je celovit pristop k digitalizaciji ključnega pomena za zeleno preobrazbo energetskega sektorja.
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Strokovnjaki iz podjetij kot so Huawei, Siemens Energy, ELES, GEN-I, Končar in številnih drugih so izpostavili vlogo digitalizacije in naprednih tehnologij, kot sta umetna inteligenca (UI) in avtomatizacija, pri izboljšanju energetske učinkovitosti in kibernetske varnosti. Od sistemov za avtomatizacijo zgradb (BACS) do virtualnih naprav in digitalnih dvojčkov – te rešitve oblikujejo prihodnost trajnostne energije, podpirajo decentralizacijo in omogočajo aktivno sodelovanje odjemalcev v energetskih skupnostih.

Pomen celovitega pristopa k digitalizaciji za uspešno zeleno preobrazbo

V uvodnem intervjuju z Mojco Černelč Koprivnikar, je Vladimir Milošević iz podjetja Huawei izpostavil, da je povezava med tehnološkim napredkom in trajnostjo ključnega pomena za dosego ciljev zelenega dogovora (The European Green Deal). Hitri razvoj IT-sektorja kaže na nujnost razvoja programske opreme, ki dopolnjuje vsako novo strojno rešitev, predstavljeno na trgu. Digitalizacija je neizogibna, pri čemer bodo sistemi, kot so pametna omrežja, infrastruktura za električna vozila (EV) in sistemi za shranjevanje energije v baterijah, igrali osrednjo vlogo v prehodu na čistejše vire energije.

Za uspešno digitalizacijo je potreben holističen in dolgoročen pristop, pri čemer se Evropa lahko zgleduje po kitajskih podjetjih. Medtem ko je evropski pristop pogosto razdrobljen, je ključ do uspeha v usklajenih, celovitih naložbah in strategijah, ki presegajo izolirane projekte. Le na ta način bo mogoče izkoristiti ves potencial digitalizacije v energetskem sektorju.

Digitalizacija energetike odpira nove priložnosti

Evropska podatkovna strategija in demokratizacija energetskega sektorja prinašata nove izzive in priložnosti. Aktivni odjemalci, pametna omrežja, energetske skupnosti ter stavbe, ki same tvorijo omrežje, postajajo resničnost. Uporabniki lahko zdaj delijo svoje energetske podatke in sodelujejo v lokalnih skupnostih, kar prinaša spremembe za tradicionalni energetski sektor. Hrvoje Keko iz podjetja Argovolt je tekom svojega nastopa predstavil izzive in priložnosti digitalizacije energetike, z vpogledi iz raziskovalnih projektov in pilotnih implementacij.

Fleksibilnost odjema: ključni gradnik energetskega sistema prihodnosti

Jan Kostevc iz agencije ACER (Agency for the Cooperation of Energy Regulators) je poudaril, da naraščajoči vpliv obnovljivih virov energije (OVE) in potreba po prilagodljivosti odjemalcev spreminjata energetski sistem. Evropa razvija metodologijo za oceno potreb po fleksibilnosti omrežja in zadostnosti ponudnikov, saj klasični generatorji to vlogo vse manj izpolnjujejo. Odjemalci postajajo ključni za stabilno delovanje omrežja, fleksibilnost pa presega zgolj ravnovesje med proizvodnjo in porabo. Že danes prispeva k razvoju in učinkovitosti omrežja ter konkurira klasični širitvi infrastrukture.

Okrogla miza na Digital Energy Summit ’24: Izzivi in priložnosti naprednih tehnologij v energetiki

Na okrogli mizi, ki jo je moderiral Andrej Souvent iz Operata so udeleženci izpostavili ključne izzive integracije naprednih tehnologij v energetski sektor. Povečana povezljivost prinaša večje ranljivosti, zato je kibernetska varnost postala ključen element, skupaj z zaščito podatkov in uporabo virtualnih naprav.

Frank Amand iz Operata je izpostavil izzive pri upravljanju IT infrastrukture zaradi pomanjkanja strokovnjakov. Poudaril je tudi, da mora biti uvedba umetne inteligence postopna, saj temelji na zastareli infrastrukturi in pomanjkanju izkušenih kadrov. Umetna inteligenca (UI) je bila s strani vseh govorcev, Tihomirja Jakovića iz Siemens Energy, Domagoja Stunića iz Končarja prepoznana kot potencialni prelomni dejavnik za energetski sektor, vendar njena implementacija zahteva postopno uvajanje. Kljub temu, da jo nekateri dojemajo kot zgolj modno besedo, UI temelji na infrastrukturi, zgrajeni pred desetletji, ki jo zdaj upravlja vse manj izkušenih strokovnjakov, kar predstavlja dodaten izziv za industrijo.

Revolucija ogrevanja in hlajenja: Umetna inteligenca in digitalizacija za trajnostno prihodnost

Gaia Balzarini (Danfoss) in Matteo Pozzi (Optit & DHC+) sta predstavila preobrazbeno vlogo digitalizacije pri napredovanju energetske učinkovitosti in dekarbonizacije. Balzarini je izpostavila pomemben vpliv sistemov za avtomatizacijo in upravljanje zgradb (BACS) pri izboljšanju energetske učinkovitosti, omogočanju zgradb z ničelnimi emisijami ogljikovega dioksida (Zero Energy Buildings) in doseganju minimalnih standardov energetske učinkovitosti (MEPS).

Pozzi, predsednik DHC+ in vodja pri Euroheat & Power, je osredotočil svojo predstavitev na to, kako so napredni sistemi za podporo odločanju, razviti s strani Optit, omogočili svetovnim komunalnim podjetjem izboljšanje konkurenčnosti in okoljske uspešnosti. Poudaril je ključno vlogo umetne inteligence, podatkovne znanosti in digitalnih orodij pri optimizaciji sistemov daljinskega ogrevanja ter spodbujanju trajnostnih energetskih praks.

Na dogodku je bilo predstavljenih tudi sedem primerov dobre prakse, ki so vključevali inovativne rešitve, kot so NG-SOC, digitalni dvojčki, decentralizirane energetske platforme in napredni analitični pristopi. Te rešitve oblikujejo prihodnost trajnostne energije, podpirajo aktivno sodelovanje odjemalcev v energetskih skupnostih ter spodbujajo učinkovitost in varnost omrežij.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Prosperia.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več
Zlati partner

DATALAB SI d.o.o.

Hajdrihova 28c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 252 89 00
Datalab tehnologije Podjetje Datalab Tehnologije d.d. se ukvarja z razvojem poslovne programske opreme za vodenje podjetij. S poslovnim informacijskim sistemom PANTHEON povečate učinkovitost ... Več

COMMA d. o. o.

Ulica heroja Šaranoviča 27, 2000 Maribor, Tel: 040 756 756
Vrhunska izvedba, korektne cene in dobre reference najprimerneje opišejo podjetje Comma d. o. o., ki že 18 let ponuja izdelavo spletnih strani in spletnih trgovin s podporo strankam ... Več

ETRUST d.o.o.

Arja vas 101, 3301 Petrovče, Tel: 03 710 37 80
Etrust d.o.o. razvija MES sisteme, namenjene planiranju in optimizaciji proizvodnje, ki so povezljive tudi z ERP sistemi, kot je npr. SAP. Več