Cloudmark odganja nadležne “novičkarje”
Cloudmark uvaja možnost, ki omogoča varno odjavo uporabnikov elektronske pošte z neželenih seznamov elektronske pošte in njihovih novičarskih skupin, ob tem pa omogoča ponudnikom storitev večje prilagodljivosti željam uporabnikov. Cloudmarkova nova možnost za t. i. varno odjavo skrbi za večjo preglednost in podroben nadzor nad rastočo težavo na področju (ne)zadovoljstva uporabnikov.
Dandanes uporabniki čedalje bolj neradi klikajo na povezavo odjavi, v strahu, da bodo njihovi e-mail naslovi in ostali podatki, ki jih morajo ob odjavi vnesti, zlorabljeni. Namesto tega uporabniki, ki ne želijo več prejemati novic s t. i. mailing list le-te napačno označijo kot neželeno pošto, s tem pa sicer legitimno pošto dodajajo na spiske neželene pošte in povečujejo količino napačno prepoznanih sporočil v prihodnosti, kar zmanjšuje učinkovitost varnostnih sistemov ponudnikov spletnih storitev, kakor tudi povečuje nezadovoljstvo pošiljateljev in prejemnikov legitimnih novic iz novičarskih skupin, ki se lahko znajdejo v blokadi.
»Razširjeno mnenje je, da so spamerska ‘povabila’ k odjavi z določene mailing liste še ena v nizu njihovih prevar, s katerimi od uporabnikov izvlečejo še več e-mail naslovov in osebnih podatkov. Bodisi da je to res ali ne, zaradi tega mnenja se precej prejemnikov legitimnih novic in newsletterjev ne odjavi z mailing list v strahu, da bodo dobili še več neželene pošte,« pravi David Ferris, predsednik Ferris Research, Inc.
»Namesto tega označijo legitimno pošto kot ‘spam’, ne da bi se zavedali, da so s tem morebitnim drugim uporabnikom, ki še želijo prejemati takšen newsletter, to onemogočili. To povzroča dodatno zmedo in finančne izgube. Cloudmark zdaj ponuja orodja, ki uspešno rešujejo ta problem, ter izboljšujejo pogoje tako za uporabnike, kakor tudi za pošiljatelje.«
Cloudmarkove rešitve za končne uporabnike, poslovne mreže in poštne strežnike so bile že večkrat nagrajene kot najhitrejše in najnatančnejše pri zaznavanju in zaustavljanju nezaželene pošte, spletnih prevar in e-mail virusov. Poleg globalne mreže prijavljanja neželene pošte, ki jo sestavljajo milijoni uporabnikov, uporablja Cloudmark trenutno najučinkovitejši sistem algoritmov za beleženje »prstnih odtisov« neželene pošte. Ta sistem vključuje tudi »Newsletter Tracking«, ki nadzira blokiranje ali prepuščanje newsletterjev, kakor tudi IP naslovov legitimnih pošiljateljev, kar omogoča 98% zanesljivost pri razločevanju med spamom in legitimnimi newsletterji.
Namesto označevanja newsletterjev kot »spam«, omogoča Cloudmarkova »Varna odjava« uporabnikom, da izberejo možnost odjave znotraj Cloudmarkove orodne vrstice, ne da bi morali klikniti na povezave v samih newsletterjih. Obenem ta možnost omogoča tudi, da ponudniki storitev nastavijo avtomatsko varno odjavljanje newsletterjev tistih uporabnikov, ki jih napačno označijo kot »spam«.
»Naše raziskave kažejo, da iz različnih razlogov mnogi uporabniki, ki ne želijo več prejemati newsletterjev, raje prijavijo pošto kot nezaželeno, kakor da bi kliknili na link za odjavo,« pravi Vipul Ved Prakash, ustanovitelj in glavni raziskovalec Cloudmarka. »Pred pojavom možnosti za ‘Varno odjavo’ je nepravilno označevanje oteževalo ponudnikom internetnih storitev prepuščanje legitimnih newsletterjev, pošiljateljem pa oteževalo vzdrževanje aktualnih mailing-list.
Cloudmarkova metodologija je unikatno intuitivna in ponuja sofisticiran okvir za delo s ‘sivo pošto’, kakršna sta e-mail marketing in newsletterji.« Kot del Cloudmarkovega Network Feedback System-a (CNFS), možnost »Varne odjave« pomaga vzpostavljati okvir za natančno označevanje in prijavljanje napadov spama, phishinga in e-mail virusov, kakor tudi obdelavo newsletterjev in ostalih množičnih sporočil. Kjer ostale rešitve ponujajo samo osnovni izbiri »je spam« ali »ni spam«, omogoča Cloudmark ponudnikom storitev, da poroča pošiljateljem, da se je uporabnik odločil odjaviti od newsletterja. Ob podrobnem poročanju, namenjenem zadovoljstvu tako naročnikov kot pošiljateljev, možnosti kakršna je »Varna odjava« omogočajo proaktivno in sistemsko obdelavo tovrstnih primerov e-pošte.
Prijavi napako v članku