CIA lahko upravlja z vašo spletno kamero in mikrofonom
Spletna stran Wikileaks je pred časom objavila paket dokumentov Vault 7 (http://bit.ly/Wikileaks-CIA), ki je vseboval več kot 8.700 tajnih dokumentov ameriške varnostno-obveščevalne službe CIA (Central Intelligence Agency). Najnovejše razkritje bo nedvomno pognalo strah v kosti uporabnikom osebnih računalnikov, na katerih je nameščen operacijski sistem Windows. Iz najnovejših dokumentov je namreč mogoče razbrati opise posebnih programskih orodij, ki agentom agencije CIA omogočajo prevzem nadzora nad napravami, kot so mikrofoni in spletne kamere.
Vohunska orodja ameriške varnostno-obveščevalne agencije CIA je mogoče uporabljati v navezi z 32-bitnimi operacijskimi sistemi Windows XP, Windows Vista in novejšimi operacijskimi sistemi Windows. Pri tem pa je zanimivo, da so ta orodja nemočna zoper operacijske sisteme Windows, ki temeljijo na osnovi 64-bitne zgradbe. Za okužbo je dovolj, da uporabnik v ranljiv računalnik vstavi okužen pomnilniški ključek USB, čeprav verjamemo, da ima CIA zdaj že podobna orodja, ki so zmožna računalnik okužiti tudi preko datotek na spletu.
Čeprav ni mogoče povsem preprečiti vdora v računalnik, si lahko z nekaj preprostimi triki pomagate, da to možnost zmanjšate. Najprej poskrbite za to, da sta tako vaš operacijski sistem kot programska oprema posodobljena. Hekerji bodo namreč vaš računalnik najlažje okužili z vohunsko programsko opremo, v kolikor bo na vašem računalniku na voljo ranljiva programska koda. Poleg tega poskrbite tudi za dobro protivirusno rešitev, ki vam bo v pomoč v kolikor bodo spletni nepridipravi za napad na vaš računalnik uporabili znano zlonamerno kodo. Bodite tudi previdni v primeru, da vas spletni brskalnik sprašuje za dovoljenje za dostop do vaše spletne kamere in mikrofona. Če tega niste zahtevali sami, dovoljenje za dostop preprosto prekličite.
Če ne zaupate sodobnim oblikam zaščite, se lahko proti računalniškim mojstrom borite tudi drugače. Preden počnete karkoli pred računalnikom, spletno kamero prelepite z lepilnim trakom. Nikoli namreč ne moremo biti 100-odstotno prepričani, da spletna kamera ni vključena, pa čeprav opozorilna lučka ne sveti. Tovrstnih »prijemov« se sicer poslužujejo tudi drugi pomembni možje, kot sta na primer prvi mož Facebooka Mark Zuckerberg in prvi mož ameriškega preiskovalnega urada FBI James Comey. Zakaj se tega ne bi posluževali tudi vi?
Prijavi napako v članku