Brezžičen prenos podatkov s svetlobo korak bližje praktični uporabi
Raziskovalci kalifornijske univerze so v poletju lanskega leta najavili pričetek projekta Multicampus Research Program and Initiatives (MRPI), z namenom, da izdelajo napravo za brezžičen prenos podatkov preko elektromagnetnega sevanja vidnega spektra svetlobe. S tem bi lahko združili funkciji osvetljevanja prostora in prenosa podatkov.
Medtem ko so raziskovalci kalifornijske univerze šele dobro pričeli z delom, so kitajski znanstveniki iz akademije za znanost (Chinese Academy of Sciences) že pripravili sistem, ki omogoča prenos podatkov s hitrostjo do dva megabita na sekundo. Za dosego želenega cilja so raziskovalci uporabili modra svetila LED nižjih moči, ki se danes uporabljajo za izdelavo luči, namenjenih osvetljevanju notranjih in zunanjih prostorov. Praktično uporabnost njihovega izdelka pa so dokazali s sočasnim prenosom in predvajanjem videoposnetkov na prenosnem računalniku iz svetovnega spleta.
Kitajski znanstveniki iz akademije za znanost so prepričani, da bi lahko njihov novi sistem za prenos podatkov preko običajne svetlobe brez težav uporabili v računalniških sistemih, mobilnih telefonih, televizorjih, radijskih sprejemnikih in drugih gospodinjskih aparatih. Prve cenovno ugodne naprave, opremljene s sistemom brezžičnega prenosa podatkov preko svetlobe, pa naj bi po prvih ocenah na trg prispele najkasneje do leta 2012.
Prijavi napako v članku