Bo Microsoft okužene računalnike odklapljal iz svetovnega spleta?
Strokovnjaki za informacijsko varnost nas že dalj časa opozarjajo na vse pogostejše napade zombi računalnikov, ki so povezani v botnet omrežja. Računalniški kriminalci so združeni v organizirane skupine in v ta namen pripravljajo napredne škodljive programske kode. Ker številni računalničarji nimajo niti osnovne programske zaščite, ne preseneča, da je širom sveta okuženih že na stotine milijonov računalnikov.
Težave z botnet omrežji oziroma z okuženimi računalniki bi Scott Charney, Microsoftov specialist za informacijsko varnost, razrešil kar z namensko programsko opremo. Ta bi nadzirala »splošno zdravje« računalniškega sistema, ki bi bil priključen na svetovni splet. Če bi programsko oprema zaznala okužbo s škodljivo programsko kodo, bi računalnik preprosto odklopila iz svetovnega spleta. Ponoven priklop na internet naj bi bil mogoč šele, ko bi programska oprema uspela nadzornemu sistemu dokazati, da je računalnik povsem »zdrav«.
Napredna programska oprema bi redno preverjala še, ali so na računalniškem sistemu nameščeni varnostni popravki ter ustrezno posodobljena in aktivirana protivirusna zaščita in požarni zid. Pregled nad zdravjem računalnikov naj bi opravljale kar nacionalne vlade oziroma njihove službe za informatiko. S tem pristopom bi se po eni strani rešili izjemno nevarnih zombi računalnikov, po drugi bi povečali tveganje neupravičenega nadzora. Bi dovolili namestitev nadzorne programske opreme na vaš računalniški sistem v zameno za večjo varnost na globalni ravni?
Prijavi napako v članku