Avtomatsko vodena vozila za skladišča prihodnosti
Trg zahteva vse večjo produktivnost, ki je brez avtomatiziranih rešitev ni mogoče zagotoviti. Bližamo se stopnji razvoja, ko »star način dela« preprosto ne bo dovolj, da bi sledili povpraševanju in bili konkurenčni. Takrat bo treba biti pripravljen. Omenjeno je očitno predvsem pri procesih v tehnološkem in organizacijskem zaledju.
Avtomatizacija prinaša standardizacijo, enakomernost in določeno mero rigidnosti. Na tem področju je treba sprejeti nekatere pomembne strateške odločitve. Avtomatsko vodena vozila podjetjem ponujajo odlično priložnost, da se pripravijo na skladišče prihodnosti. Znotraj procesa izberemo enostavno transportno nalogo in jo skušamo avtomatizirati. Pri tem se lahko učimo brez večjih posledic za tekoče poslovanje. O tem smo se pogovarjali z Matjažem Kocijančičem, prodajnim inženirjem podjetja Jungheinrich Slovenija.
Kaj trenutno narekuje trg na področju avtomatsko vodenih vozil v intralogistiki?
V splošnem zaznavamo vse večje težnje po avtomatizaciji transportov. S porastom e-commerca se je intralogistika začela naglo transformirati, kar je epidemija koronavirusa še pospešila. Skladišča se transormirajo v »fulfillment centre« za spletna naročila. Spletna naročila prinašajo manjše transportne enote, ki jih je potrebno hitro sortirati in transportirati v velikih količinah. To ustvarja nove, nišne primere uporabe za avtonomna vozila v intralogistiki, na katere moramo ponudniki strojne opreme hitro najti odgovore. Avtomatsko vodena vozila morajo biti vse manjša, kar podjetjem prinaša optimalen izkoristek prostora ob hitri rasti, in vse bolj prilagodljiva za različne primere uporabe. Prav tako stranke zahtevajo vse večjo fleksibilnost za obdobja večjih naročil ter enostavno razširljivost.
Kakšne so razmere v podjetjih v luči implementacije avtomatiziranega transporta v intralogistiki?
V luči zgornje situacije stranke stežka sledijo hitro razvijajočim se trendom, zato se za pomoč vse pogosteje obračajo na ponudnike strojne opreme, kar je pozitiven trend. Za ponudnike, kot je Jungheinrich, ki ponuja širok nabor avtomatsko vodenih vozil, je zato nadvse pomembno, da znajo stranko obravnavati celostno. Pri obravnavanju skladiščnega poslovanja vedno poudarjamo: »Najprej proces, potem strojna oprema!«
Avtomatizirane rešitve po naravi za seboj prinesejo velike organizacijske spremembe, s katerimi stranke (z izjemo farmacije in avto industrije, ki sta »odrasli« z avtomatizacijo) težje upravljajo, saj jih zavirajo pri hitrosti na poti avtomatizacije. V Jungheinrichu zato dajemo izjemno velik poudarek na grajenje zaupanja in konstruktivnega odnosa s strankami, preko katerih pridejo do izraza naše izkušnje. To je naša prioriteta v prodajnem procesu.
Kako Jungheinrich odgovarja na to?
Jungheinrich obogatitev svojega AGV portfelja postavlja v sam vrh razvojne strategije. Izpostavil bi nedavno predstavitev najnovejšega modela AGV viličarja EKS215a, ki blesti v možnostih kombinirane uporabe za naloge transporta in skladiščenja na višini. Je tudi prvi izmed naših AGV viličarjev, ki ni osnovan na serijskem viličarju. Ima »avtomatsko« srce, kar je posledica vse bolj nišnih zahtev trga. V primerjavi s predhodnikom ga odlikuje možnost delovanja v bistveno ožjih hodnikih. S tem se lahko približamo po naravi tesnim proizvodnim okoljem, kjer mora biti prostor maksimalno izkoriščen. Vzporedno v Jungheinrichu preko specializiranega oddelka razvijamo tudi produkte na področju analize pretoka materiala, saj smo to prepoznali kot temelj za prodajo rešitev, ki izpolnijo zahteve in se izognejo mnogim pastem avtomatizacije.
Več o omenjenih rešitvah na www.jungheinrich.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku