Apple in Samsung lani zapravila več za pravnike, kot za razvoj
Patentne vojne so med tehnološkimi podjetji postale že del vsakdana. Tu gre predvsem za sodno dokazovanje kršitev na področju tehnoloških rešitev in registriranih blagovnih znamk. V njih se dnevno zapletajo tako računalniški giganti (Google, Apple, Samsung Nokia in drugi), kot tudi manjša in povsem neznana podjetja.
Trenutno najbolj odmevna patentna vojna divja med podjetjema Apple in Samsung. Ker ta poteka na več frontah in v večjem številu držav, ne preseneča podatek, da sta podjetji v lanskem letu skupno porabili več za patentne spore, kot za raziskave ter razvoj novih rešitev in tehnologij. Časopisna hiša New York Times je razkrila, da je samo podjetje Apple v lanskem letu za patentne voljne namenilo več kot preračunanih 2,3 milijarde evrov.
Apple je letos za raziskave in razvoj rezerviral »zgolj« preračunane tri milijarde evrov. To je precej manj, kot za ta namen načrtujejo drugi tehnološki velikani. Manj vlaganja v raziskave in razvoj načrtujejo tudi pri konkurenčnem podjetju Samsung. To ne preseneča, saj podjetji v patentne volje vlagata iz dneva v dan več denarja in človeških virov.
Vir iz Googla, ki ni želel biti imenovan, je prepričan, da je finančno izčrpavanje tekmecev s patentnimi tožbami del Applove strategije, s katero želi doseči prevlado na trgu. Ta strategija se je podjetju iz Cupertina doslej izplačala. Ker pa mu sedaj nasproti stoji finančno enakovredno podjetje Samsung, se lahko zgodi, da bo ta strategija na koncu pogubna za obe podjetji. Priprava pametnega mobilnega telefona iPhone 5 s kopico napak in nobene tehnološko udarne novosti je na primer že eden izmed pokazateljev, da Apple za raziskave in razvoj namenja premalo denarja. Enako gre pričakovati tudi pri konkurenčnem podjetju Samsung. Če bosta tehnološka giganta nadaljevala s spori, se lahko celo zgodi, da jo bosta na koncu oba potegnila najkrajšo, saj ju bodo tekmeci prehiteli tako po levi kot desni.
Prijavi napako v članku