Aplikacija Android za spremljanje dejavnosti možganov
Podjetje KDDI, vodilni japonski ponudnik mobilne telefonije, je predstavilo nadvse zanimiv prototip aplikacije za priljubljeni mobilni operacijski sistem Android. Tu gre za programsko opremo, ki lahko v realnem času meri dejavnost možganov uporabnika pametnega mobilnega telefona. Aplikacija dejansko spremlja dejavnost možganov z merjenjem njihovega elektromagnetnega valovanja. Pri tem igra ključno vlogo še bralnik magnetnih resonanc (naglavni trak), ki »nadzira« več točk v možganih.
Filmski posnetek, ki je objavljen na spletni strani http://goo.gl/PWWUb, prikazuje aktivnost možganov igričarja pri igranju računalniške igre na pametnem mobilnem telefonu Android. Po zaključku igre oziroma preizkusa aplikacija prikaže tako aktivnost možganov kot nivo koncentracije. Tu je dejansko zanimivo videti, koliko koncentracije in napenjanja možganov je potrebno za dokončanje relativno enostavne računalniške igre.
Podjetje KDDI je ob tem poudarilo, da so današnje periferne enote pametnih mobilnih telefonov zastarele in neučinkovite. Njihovi inženirji pa so s pripravo prototipa aplikacije za merjenje dejavnosti možganov dejansko dokazali, da bodo mobilniki v bližnji prihodnosti zmožni »prebirati« aktivnosti človeških možganov in to v realnem času. Na ta način bodo lahko »razbrali« besede, ki jih imamo v mislih. To naj bi se po njihovih ocenah lahko zgodilo še pred letom 2020. Upajmo da bo temu tako, saj bi ga bilo nedvomno vredno vsaj enkrat preizkusiti »v živo«.
Prijavi napako v članku