Računalništvo, telefonija
Avtomoto
Življenjski slog
19.07.2023 14:00
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Na testu skiroja Acer ES5 in ES3: dobra za mestno vožnjo

Ne vemo, zakaj se je Acer odločil prodreti na trg mikromobilnosti in pravzaprav razlog niti ni toliko pomemben. Bolj je pomembno, da jih v uredništvu lahko testiramo in se prepričamo, ali računalniško znanje koristi na mestnih ulicah.

Acer je pripravil dva električna skiroja ES5 in ES3, ki vsaj na papirju delujeta bolj ali manj primerna samo za mestne ulice. V pripravi pa imajo še Acer Predator Extreme, ki bo zagotovo namenjen težjim terenom in za tiste, ki ne iščejo »lenih« električnih motorjev.

Električni skiro Acer ES5 in ES3 – po izgledu skoraj enojajčna dvojčka

Drznost ni značilnost, s katero bi opisali e-skiroja Acer ES5 in ES3. Imata klasično obliko skirojev z nekoliko širšim stojiščem, ki omogoča relativno udobno vožnjo oziroma toliko kot to le dopušča sistem vzmetenja in pnevmatike.

V terno so po našem mnenju zadeli z barvno kombinacijo. Črna s zelenimi zaključki in detajli deluje minimalistično, a vseeno dovolj izstopajoče, da ne gre za dolgočasen izgled. Oba skiroja imata vso potrebno opremo v skladu s slovensko zakonodajo (odsevnike, žaromet in zavorno luč, zvonec …). Tudi njuna končna hitrost je za e-skiroje predpisana 25 km/h, kar pomeni, da registracija ni potrebna. Kot vedno pa priporočamo uporabo čelad, saj se vseeno vozimo pri dokaj visokih hitrostih, kjer padec lahko povzroči številne poškodbe.

E-skiroja Acer ES5 in ES3 se razlikujeta predvsem po velikosti in zmogljivosti motorja. Močnejši je seveda ES5, ki se lahko »pobaha« s 470-W motorjem, medtem ko se mora ES3 zadovoljiti z 250-W motorjem. Razlika je tudi v velikosti in teži, kar se občuti na bolj razgibanih oziroma makadamskih terenih. Daljša vožnja na Acer ES3 po tovrstnih cestah ni bila prijetna. Čutili smo skoraj vse tresljaje in zavestno smo se izogibali tudi manjšim luknjam na cesti.

Acer ES5 je z vidika udobja zagotovo boljša izbira. Ima vzmetenje na zadnjem kolesu in večje pnevmatike (10 palcev proti 8 palcev) in razlika je kot dan in noč. Tako Acer ES5 kot tudi ES3 sta si prislužila oceno vodoodpornosti IPX4, kar pomeni, da nam ni potrebno skrbeti, da bo pljusk vode poškodoval občutljivo elektroniko. 

Čeprav ima Acer ES5 zavoro na zadnjem kolesu in tudi elektronsko zavoro na sprednjem, smo pričakovali boljšo zavorno pot. Je zagotovo krajša od ES3, ki se lahko zanaša samo na zadnjo zavoro, a 95-kilogramski tovor je, še posebej na razmočeni cesti, potreboval par metrov preveč časa za popolno ustavitev.

Lastniki Acer ES3 bodo pogrešali še aplikacijo, ki je presenetljivo na voljo samo za dražje modele ES5. Kar nas je spravilo v nejevoljo, je nezmožnost spreminjanja načina vožnje na zaslonu. Če smo želeli prestaviti v bolj športen način, smo to morali storiti v aplikaciji. Pohvalno je prisoten tempomat, ki ga vključimo v aplikaciji, a vseeno bi si v prihodnje želeli videti, da je to možno omogočiti bodisi na zaslonu ali ročki za plin. Zaslon ima tipične pomanjkljivosti zaslonov e-skirojev. Prikazuje se samo stanje baterije in trenutna hitrost, čeprav je na zaslonu še ogromno prostora za prikaz dodatnih informacij (ura, prevožena razdalja …).

Kaj pa zmogljivost? Ne 250 W in ne 470 W ni dovolj, da bosta skiroja zagotavljala nore električne pospeške. Osnovna 250-W moč se še posebej občuti z nekoliko težjimi vozniki, ki bodo le redko presegli 20 km/h (tudi na ravnini). Zmogljivejši ES5 naj bi pri optimalnih pogojih imel dosega do 60 kilometrov, kar je pohvalno za cenovni razred. V realnem svetu, ko skiro uporabljajo na razgibanih cestah z vzponi in težjim voznikom, lahko po naših testih pričakujemo okoli 40 kilometrov dosega, kar je še vedno zelo solidna številka in več kot dovolj, da lahko skiro dnevno uporabljamo za vožnjo na delo in po ostalih opravkih. 

Acer ES3 ima povsem pričakovano manjši doseg, do 25 kilometrov, kar pomeni, da moramo biti premišljeni kdaj in kje bomo uporabili skiro. Acer ES3 se polni približno 4 ure, Acer ES5 pa zaradi večje baterije 8 ur. 

Končno mnenje

Acer ES5 bi zagotovo morala biti prva izbira pri nakupu. Močnejši motor, boljše zavorne zmogljivosti in veliko udobnejša vožnja so dovolj prepričljive lastnosti, da bi pri odločanju spregledali Acer ES3. Slednji pa ima vseeno dve prednosti pred močnejšim bratom. Trenutno je na voljo 299 €, močnejša različica pa za 429 €. Je tudi lažji in tako bolj prenosljiv in povzroča manj muk pri shranjevanju.

Če ste na tesnem proračunu, a bi vseeno za mestno vožnjo radi imeli e-skiro, potem je Acer ES3 lahko dober kandidat, če ste mu pripravljeni oprostiti nekatere hibe.

Acer električna skiroja sta na voljo v slovenskih trgovinah Big BangMimovrsteShoppster in ostalih.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več

COMCOM d.o.o.

Lapajnetova ulica 29, 5280 Idrija, Tel: 05 372 20 20
Ukvarjajo se s: SAP svetovanjemPodatkovno analitiko in inženiringom Več
Srebrni partner

VERLAG DASHOFER d.o.o.

Dunajska cesta 21, 1000 Ljubljana, Tel: 01 434 55 90
Založba Verlag Dashöfer je v Sloveniji prisotna že več kot 20 let. Od ustanovitve leta 2003 smo postali zanesljiva podpora že več kot 15.300 poslovnim uporabnikom, ki spremembe ... Več