MyShake: Prva aplikacija za zaznavanje potresov
Nadobudni raziskovalci s kalifornijske univerze (University of California, Berkeley) so v sodelovanju z nemško družbo Deutsche Telekom pripravili prvo mobilno programsko opremo, ki je namenjena natančnemu zaznavanju potresov. Aplikacija MyShake zaznava potrese prek senzorja gibanja, s katerim je opremljen praktično vsak sodoben telefon. Novost je bila seveda pripravljena predvsem za območja, ki so potresno ogrožena, in sicer z namenom, da bi zgodnja zaznava potresa lahko rešila marsikatero človeško življenje.
Mobilna programska oprema MyShake beleži čas in amplitudo oziroma moč tresenja tal ter zbrane podatke v realnem času pošilja na seizmološki laboratorij kalifornijske univerze. Več ljudi ko bo uporabljalo novo programsko opremo, natančnejši bodo podatki, saj bodo uporabniki s tem dejansko ustvarili globalno potresno omrežje oziroma kolektivni seizmograf. Čeprav je v mobilni telefon vgrajen senzor gibanja precej manj občutljiv kot seizmografska oprema na terenu, naj bi bil dovolj, da zazna potres magnitude pete stopnje, in sicer na globini desetih kilometrov pod zemeljskim površjem.
Mobilna programska oprema MyShake za zaznavanje potresov je na voljo tako za pametne mobilne telefone in tablične računalnike Android kot iOS. Uporabniki mobilnih naprav Android lahko uporabno aplikacijo prenesete s klikom na spletni naslov bit.ly/MyShake-Android, uporabniki mobilnih napracv iOS pa na naslovu bit.ly/MyQuake-App-Store.
Prijavi napako v članku