Razstava ptic na fotografijah iz mobilnikov
Razstava nagrajenih del z 9. fotonatečaja Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije in Mobitela s tradicionalnim naslovom Svoboden kot ptica poteka od 18. do 30. oktobra pred Mobitelovim centrom v Cityparku v Ljubljani. Na temo Ptice iz naše soseske je 91 amaterskih in profesionalnih fotografov iz različnih držav za natečaj prispevalo 630 del, tekmovali pa so v dveh kategorijah. V kategoriji A: diapozitivi in digitalne fotografije ter v kategoriji B: fotografije, posnete z mobilniki, ki je bila letos razpisana prvič. Nagrajena dela bodo od 19. oktobra na ogled tudi na Mobitelovi spletni strani, kot ozadja, MMS kartice in MMS razglednice pa na voljo na spletnem in mobilnemu Planetu.
V obeh kategorijah so bile razpisane po tri nagrade in vse so bile podeljene. Prva nagrada v kategoriji A je pripadla Hrvoju Teu Oršaniču iz Brežic za posnetek fazana pozimi, druga Kanadčanu Leslieju Scottu za upodobitev prerijskega vrabonada, tretja pa Janezu Bogataju iz Škofje Loke za posnetek čopaste sinice. V kategoriji B je zmagal Dušan Dimc iz Dobrove pri Ljubljani (race), sledita pa mu Aleš Smerdelj iz Zgornje Voličine (labod) in Oliver Leskovšek iz Celja (igra svetlobe). Prvi dve nagradi v kategoriji A sta bili denarni, ostali nagrajenci pa so prejeli sodobne mobilnike UMTS. V kategoriji A je bilo poleg prvih treh nagrajenih fotografij sedem izbranih tudi v ožji izbor, vse pa je družba Mobitel tudi odkupila.
Prispela dela je ocenjevala žirija v sestavi: Milan Pajk iz ALU – oddelek za oblikovanje (predsednik žirije), Boris Balant iz Studia Luks, biolog in naravovarstvenik Fabio Perco iz Italije kot predstavnik tuje javnosti, Irena Tršar kot predstavnica Mobitela in Eva Vukelič kot predstavnica Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije. Častni član žirije je bil tudi letos Anton Majzelj, direktor Mobitela. Pri ocenjevanju prispelih del je žirija upoštevala predvsem tehnično dovršenost, izpovednost in originalnost del ter estetska merila.
Predsednik žirije je o prispelih delih dejal: “Kvaliteta slik je bila kljub velikemu številu slabša kot običajno, kar pa ne moremo trditi za ožji izbor, še zlasti ne za nagrajene fotografije. Te so se nagnile k novim likovnim kvalitetam, ki se, nasprotno od tega, česar smo bili vajeni, oddaljujejo od naravnega okolja in izpostavljajo ptice na skoraj nevtralnem ozadju. Elementi narave na teh fotografijah morda delujejo ‘režirano’, zato pa toliko bolj učinkovito.”
Prijavi napako v članku