Prva komercialna fuzijska elektrarna le še vprašanje časa?
Od 50. let 20. stoletja smo priča ogromnemu napredku na poti pridobivanja čiste električne energije s fuzijo oziroma zlivanjem vodikovih izotopov. Na srečo pa nismo več daleč od pridobivanja električne energije v pravih fuzijskih elektrarnah. V to verjamejo pri podjetju Helion Energy, saj so uradno najavili gradnjo svoje prve fuzijske elektrarne v mestu Everett (ameriška zvezna država Washington).
Podjetje Helion Energy napoveduje, da bo njihova fuzijska elektrarna nekaj posebnega. Šlo naj bi za prvo fuzijsko elektrarno na svetu, ki naj bi resnično delovala, imela pozitivno energetsko bilanco ter proizvajala velike količine poceni in čiste električne energije. Če se bodo njihovi načrti uresničili, bo to prva komercialno uspešna fuzijska elektrarna doslej, kar bi nedvomno imelo velik pozitivni učinek.
Klasični fuzijski reaktorji delujejo na način, da segrevajo plazmo in jo pospešujejo v krožni votlini, s čimer se ustvari visok tlak, to pa vodi do zlitja jeder. Delovanje fuzijske elektrarne podjetja Helion Energy pa je precej drugačno. Iz dveh komor s premerom približno 2 metra se plazma z magnetnimi impulzi pošlje v osrednjo komoro, kjer dejansko trčita dva takšna “paketa”. Tlak se z močnimi magneti še dodatno poveča, temperatura pa doseže več kot 100 milijonov Celzija. To vodi do zlitja jeder.
Trenutno še ni znano, kdaj bo fuzijska elektrarna podjetja Helion Energy dejansko zaživela. Vsi pa potihem upajo, da se bo to zgodilo čim prej. S tem se bo namreč lahko pričelo zmanjševati število jedrskih elektrarn, elektrika pa bo postala še bolj dostopna, kar bo privedlo do večje elektrifikacije.
Prijavi napako v članku