Preprosto pametnejše gašenje elektronike in računalnikov
Največja težava pri uporabi gasilnikov na peno ali prah (ti danes predstavljajo kar 90% vseh gasilnih sredstev) je njihova destruktivnost, saj so gašene naprave dvakrat uničene – prvič jih uniči prah (nemogoče ga je spraviti iz naprave) potem pa še električni in termični šok, saj pena in prah prevajata elektriko. Vodna meglica pa je ne, čeprav gre za vodo!
Prav zato je gasilnik na vodno meglo še posebej primeren za gašenje v občutljivih okoljih, kot so bolnišnice, laboratoriji, podatkovni centri in računalniške sobe, muzeji, knjižnice, domovi za starejše občane, izobraževalne institucije, lekarne, in drugi prostori z dragoceno in/ali nenadomestljivo in unikatno vsebino. Uporaben je seveda na številnih drugih področjih, denimo ob lokalnih požarih v gospodinjstvih, npr. gorečem olju v kuhinji, ob vžigu nizkokakovostnih lučk na novoletni jelki …
Bistvo novega gasilnika predstavlja patentirana šoba, ki čisto vodo razprši v vodne kapljice s premerom 60 do 80 mikrometrov pri relativno nizkem pritisku dveh do štirih barov. Takšna meglica ima po besedah proizvajalca, korporacije Tyco iz Nemčije, ki izdela več kot dva milijona gasilnih aparatov na leto, do 1670-krat večjo vodno površino kot tekoča voda. Prav zaradi te lastnosti lahko z vodno meglo gasimo elektronske naprave pod napetostjo brez strahu pred električnim udarom, goreče olje, ki ga sicer nikakor ne smemo gasiti z vodo (velika nevarnost eksplozije) in pirotehnične bakle, ki ne ugasnejo niti takrat, ko jih potopimo pod vodo. Gasilnik na meglo je prvi sistem, s katerim lahko gasimo goreče tudi ljudi. Voda je brez primesi in za ljudi neškodljiva. Vodna megla je tudi edino gasilno sredstvo, ki objekt gašenja hkrati pogasi in ohladi.
Prijavi napako v članku