Prihodnost procesorjev je v ogljikovih nanocevkah
Raziskovalci podjetja IBM so dokazali, da bi bilo že mogoče izdelovati komercialne procesorje, ki bi temeljili na osnovi tranzistorjev, izdelanih iz ogljikovih nanocevk. Ti so namreč izdelali prvo čipovlje, ki za preračunavanje podatkov uporablja več kot 10-tisoč tovrstnih tranzistorjev. Za ta namen so celo uporabili proizvodni proces, ki na las spominja na tistega, ki ga podjetja danes uporabljajo za izdelovanje čipovji iz silicija.
Izdelava procesorjev in drugih elektronskih vezij iz ogljikovih nanocevk bi za računalništvo pomenila velik napredek. Ker je tu tranzistor grajen na osnovi nekaj deset atomov, ima ta občutno boljše električne lastnosti v primerjavi s silicijevimi. Elektroni se po ogljikovih nanocevkah namreč gibajo z izjemno hitrostjo, kar posledično pripomore k občutno hitrejšemu prenosu podatkov kot pri tranzistorjih iz silicija.
Raziskovalci podjetja IBM so prepričani, da bil lahko tranzistorji iz ogljikovih nanocevk kmalu lahko iz trga izpodrinili tranzistorje iz silicija. To se bo moralo zgoditi že čez nekaj let, saj silicijevi polprevodniški elementi bodo kmalu dosegli skrajno fizično mejo, kar posledično pomeni, da hitro povečevanje zmogljivosti procesorjev ne bo več mogoče. Raziskovalci podjetja IBM verjamejo, da bomo prve elektronske elemente, izdelane na osnovi tranzistorjev iz ogljikovih nanocevk, lahko na trgu ugledali še pred letom 2015.
Prijavi napako v članku