Windows 8 RTM: Polno inovativen, neverjetno pomemben in malenkostno revolucionaren
Windows. Centralni steber Microsofta in modernega računalništva. Danes, hočeš ali nočeš, brez njega praktično ne gre več. Operacijski sistem Windows je namreč prispeval pomemben delež k oblikovanju našega načina dela in razmišljanja, saj je med nami prisoten že zavidljivih 27 let. Prva komercialna različica Microsoftovega operacijskega sistema Windows je svoj zmagoslavni pohod pričela, verjeti ali ne, že daljnega leta 1985.
Microsoft je avgusta letos pripravil končno inačico novih Windowsov, ki bodo po vsej verjetnosti odločilno vplivali na nadaljnjo usodo najbolj priljubljenega operacijskega sistema na modrem planetu. Tu seveda govorimo o operacijskem sistemu Windows 8, ki je od začetka avgusta že v rokah vseh večjih izdelovalcev osebnih in prenosnih računalnikov. Pred kratkim je operacijski sistem Windows 8 RTM (Release to Manufacturing) postal dobavljiv še za razvijalce. Ker tega lahko za obdobje 90 dni preizkušamo tudi navadni smrtniki, lahko brez zadržkov trdimo, da vstopamo v obdobje operacijskega sistema, ki bo spremenil tako naš način dela kot uporabe svetovnega spletna in večpredstavnostnih vsebin.
Prvi stik
Operacijski sistem Windows 8 je bil postavljen na povsem novih temeljih in se v marsikaterem pogledu močno razlikuje od njegovih predhodnikov. Tisti, ki se boste prvič srečali z njim, boste kaj hitro spoznali, da se ga morate pravzaprav šele naučiti uporabljati. Učenje bo na srečo potekalo brez nepotrebnega čakanja in ponovnih zagonov računalnika, saj se Windows 8 v primerjavi z njegovim predhodnikom lahko pobaha z znatno večjo zmogljivostjo, boljšo »obliko« in večjo uporabnostjo.
Operacijski sistem Windows 8 boste lahko namestili vsi, ki imate danes na računalniku nameščen operacijski sistem Windows Vista ali Windows 7. Za hitro in zanesljivo delovanje boste namreč potrebovali računalnik, ki je opremljen z vsaj gigaherčnim procesorjem, gigabajtom (32-bitni) oziroma dvema gigabajtoma (64-bitni) sistemskega pomnilnika in trdim diskom s 16-gigabajti (32-bitni) oziroma 20-gigabajti (64-bitni) prostora. Grafična kartica bo morala viti združljiva vsaj s knjižnico DirectX 9 (WDDM 1.0). Strah, da bo Windows 8 delal počasneje kot Windows Vista ali Windows 7, je torej popolnoma odveč. Še več, lahko bo deloval celo hitreje.
Oblika
Grafična oblika oziroma podoba operacijskega sistema Windows 8 se ni dramatično spremenila v primerjavi z njegovim predhodnikom. Čeprav mnogi uporabniki »pljuvajo« na grafični vmesnik »Windows 8« (prej imenovani Metro), je tu se vedno na voljo klasično namizje z njegovimi opravili, mapami in okni. Od njega nas loči le en miškin klik.
Grafični vmesnik »Windows 8« bodo s pridom uporabljali predvsem tisti, ki si lastjo naprave, opremljene z na dotik občutljivimi zasloni. Tem uporabnikom bo novost precej poenostavila vsakdanja opravila.
Splošni grafični vmesnik operacijskega sistema Windows 8 je v primerjavi z njegovim predhodnikom nadvse »minimalističen«. Novost v primerjavi z zdajšnjim vmesnikom Aero namreč nima prekomernih grafičnih učinkov. Modernejši grafični vmesnik nekoliko poenostavi delo z operacijskim sistemom Windows 8, saj so uporabniki bolj osredotočeni na vsebino in ne na »kičasto« grafiko. Ta koncept grafičnega vmesnika so Microsoftovi programerji uporabili tudi pri pisarniškem paketu Office 2013.
Uporabljajte ga!
Strah pred operacijskim sistemom Windows 8 je povsem odveč! Če ne obožujete grafičnega vmesnika »Windows 8«, ga pač ne uporabljajte. Ta se vam bo prikazal le ob polnem zagonu računalnika. Če boste uporabljali klasično namizje in boste računalnik dali v »Spanje«, se vam bo ob ponovnem zagonu ta zopet odprl. Pretirane skrbi, da se boste na svetovnem spletu okužili s škodljivimi programskimi kodami, so odveč. Windows 8 je namreč že opremljen s kakovostno protivirusno zaščito.
Če se boste posvetili grafičnemu vmesniku »Windows 8«, boste kaj kmalu spoznali, da je ta nadvse priročen za uporabo. Vse bližnjice do vaših programov in drugih nastavitev boste namreč našli kar tam. Grafični vmesnik je, verjeti ali ne, zelo prijazen tudi do uporabnikov osebnih računalnikov. Za pregledovanje po grafičnem vmesniku lahko namreč uporabljamo kar kolešček računalniške miške. Če imamo sledilno ploščico, lahko enak učinek dosežemo z dvema prstoma.
Če v grafičnem vmesniku »Windows 8« pričnemo tipkati, se nam bodo pričeli »prikazovati« samo program oziroma datoteke, ki jih dejansko potrebujemo. To bo znatno pohitrilo delo z novim operacijskim sistemom. Za enostavnejše iskanje so desno na boljo tri glavne »rubrike«, in sicer Apps (programi), Settings (Nastavitve) in Files (datoteke).
Windows Store
Poleg grafičnega vmesnika je spletni portal Windows Store ena večjih novosti novega operacijskega sistema Windows 8. Tu dejansko gre za tako imenovano “tržnico z aplikacijami”. To so Microsoft in različni drugi ponudniki že napolnili z različnimi aplikacijami za okolje »Windows 8«. Te aplikacije in njihove nastavitve lahko uporabniki prenašajo med različnimi osebnimi računalniki in mobilnimi napravami. Ko bomo vpisovali ime želenega programa v grafični vmesnik »Windows 8«, se nam bo ikona za portal Windows Store takoj prikaza na desni strani. Če določenega programa ne bomo imeli, da bomo lahko kar kupili.
Kaj bomo lahko kupili?
Navadnim smrtnikom bodo na voljo tri različice operacijskega sistema Windows 8, in sicer Windows RT, Windows 8 in Windows 8 Pro.
Windows RT bo namenjen napravam s platformami ARM oziroma tabličnim računalnikom. Ta se bo lahko pobahal s prednameščenim pisarniškim paketom Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint in OneNote) in sistemom za šifriranje pomnilnika. Tu seveda nikakor ne gre spregledati spletnega brskalnika Internet Explorer 10.
Windows 8 bo pisan na kožo večini uporabnikov osebnih in prenosnih računalnikov. Podpiral bo 32- in 64-bitne procesorje ter bo prinesel boljšo podporo za večzaslonsko delo. Nadvse zanimiva bo možnost preklapljanja med različnimi svetovnimi jeziki v realnem času. Ta način je bil doslej na voljo le za različici Enterprise in Ultimate.
Windows 8 Pro bo seveda namenjen naprednim uporabnikom in podjetjem. Ta bo, poleg vseh funkcionalnosti inačice Windows 8, ponujala še možnost šifriranja, virtualizacije, upravljanja z računalnikom in domensko povezljivost. Kot možnost bo na razpolago še večpredstavnostna konzola Windows Media Center. Windows 8 Pro je dejansko naslednik Windows 7 različic Professional in Ultimate.
Uporabljati ali ne uporabljati?
Če uporabljate operacijski sistem Windows7, boste s prehodom na novi sistem pridobili nekaj uporabnih funkcionalnosti. Koliko od njih boste koristili, pa bo seveda v največji meri odvisno samo od vas. Da se boste lažje odločili, vam bomo v nadaljevanju predstavili še nekaj razlogov za in nekaj razlogov proti operacijskemu sistemu Windows 8.
Prednosti
- Grafični vmesnik »Windows 8« bo pohitril vaše delo.
- Izjemna podpora za dvozaslonski način dela.
- Prave gesture, ki resnično delujejo v praksi.
- Večja učinkovitost, stabilnost in varnost.
- Ponastavitev računalnika s klikom na gumb »reset«.
- Ne potrebujemo novega računalnika.
- Podpira aplikacije iz portala Windows App Store.
- Nudi odlično podporo za brezžične televizije.
Slabosti
- Preprosta opravila lahko z uporabo grafičnega vmesnika »Windows 8« postanejo zelo zapletena (na primer iskanje).
- Aplikacije grafičnega vmesnika »Windows 8« dajejo lažen občutek, da se lahko ta uporablja za večopravilnost.
- Nekatere aplikacije na videz delujejo tako, kot da niso dokončane
- Vprašljiva združljivost s starejšimi programi.
- Večino stvari se je potrebno preučiti.
Prijavi napako v članku