Uporabniki naprav Android spet v težavah
Največja težava uporabnikov pametnih mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov Android so nedvomno škodljive programske kode, saj njihovo število narašča kot za stavo. Poleg tega zlonamerne kode za trenutno najbolj razširjen mobilni operacijski sistem postajajo vse bolj nevarne za končne uporabnike. Nedavno pa so nepridipravi dokazali, da je mogoče preko mobilnega operacijskega sistema Android izkoristi tudi ranljivost strojni opremi mobilnih naprav.
Tokrat so se nepridipravi spravili na čipovje Mobile Station Modem (MSM) podjetja Qualcomm. Odkrita ranljivost nepridipravom omogoča enostaven in neposreden dostop do kratkih sporočil SMS, seznama klicev, poslušanje pogovorov in še mnogo več. Novi ranljivosti ja izpostavljenih okoli 40 odstotkov uporabnikov mobilnih naprav Android, saj je ta prisotna tudi v pametnih mobilnih telefonih Android, ki nudijo podporo za povezovanje v hitra mobilna omrežja 5G.
Na žalost bodo omenjeno ranljivost lahko odpravili zgolj tudi uporabniki pametnih mobilnih telefonov Android, ki še vedno prejemajo varnostne posodobitve. To dejansko pomeni, da bo kar nekaj uporabnikov brez ustrezne zaščite pred novo ranljivostjo. Kar 20 odstotkov naprav namreč še vedno poganja zastareli mobilni operacijski sistem Android 9.0 Pie, kar 9 odstotkov naprav pa ima nameščen operacijski sistem Android 8.1 Oreo. Ta je med nami sicer prisoten že vse od leta 2017.
Če pa želite v prihodnje zmanjšati možnost tovrstni okužb oziroma napadov, na vašo mobilno napravo nameščajte zgolj tisto programsko opremo, ki jo resnično potrebujete. Pri tem seveda ne smete pozabiti na namestitev protivirusne rešitve in na posodabljanje mobilnega operacijskega sistema, če je posodobitev za vašo mobilno napravo sploh na voljo ter mobilnih aplikacij. Tu je še posebej ključnega pomena posodobitev mobilnega spletnega brskalnika.
Prijavi napako v članku