Takšno je zdravstveno vedenje Evropejcev
Rezultati evropske raziskave o zdravem življenjskem slogu, ki jo je izvedla agencija Ipsos po naročilu podjetja Huawei, kažejo, da igrajo pametne ure pomembno vlogo pri upravljanju zdravja. Več kot 80 odstotkov evropskih uporabnikov pametnih ur poroča o pozitivnih spremembah v življenjskem slogu, vključno z večjo telesno aktivnostjo in boljšimi spalnimi navadami, kar poudarja prehod od pasivnega spremljanja aktivnemu upravljanju zdravja.
Uporaba pametnih ur povečuje ozaveščenost o zdravju in spreminja vedenje
Raziskava[1] je pokazala, da večina Evropejcev (78 odstotkov) razume povezavo med izbiro življenjskega sloga in zdravjem, kar kaže na večjo ozaveščenost o proaktivnem upravljanju dobrega počutja. Med uporabniki pametnih ur pa 80 odstotkov opaža izboljšanje vedenja pod vplivom podatkov o zdravju. Redno spremljanje ključnih kazalnikov je še okrepilo njihovo zavezanost k vadbi in optimizaciji spanja.
Ključni trendi razkrivajo spremembe v zdravstvenem vedenju Evropejcev
Med kazalnike zdravja, ki jih zdravstveni delavci štejejo za najpomembnejše, spadajo krvni tlak, raven krvnega sladkorja, srčni utrip, nasičenost krvi s kisikom (SpO2) in elektrokardiogram (EKG).
Glede na dostopnost spremljanja lastnega zdravja zdravstveni delavci vse bolj zagovarjajo uporabo nosljive tehnologije za izboljšanje oskrbe. 80 odstotkov splošnih zdravnikov bolnikom priporoča pametne naprave za zdravje, 72 odstotkov zdravstvenih delavcev pa si želi, da bi bili bolj proaktivni in se zavedali zdravstvenega stanja ter simptomov, na katere morajo biti pozorni.
Zdravje srca in telesna aktivnost spodbujata uporabo nosljivih naprav
Sledenje telesni aktivnosti je najpogostejša zdravstvena funkcija (68 odstotkov dnevnih uporabnikov), kar krepi njeno vlogo. Poleg tega 78 odstotkov Evropejcev izvaja minimalno raven telesne aktivnosti, kot jo priporočajo smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kljub temu le 41 odstotkov nastavi dnevni cilj števila korakov, pri čemer se povprečni giblje okoli 7000 do 8000 korakov.
Večja pozornost spremljanju zdravja srca, je v skladna s širšimi trendi uporabe pametnih ur, saj sta krvni tlak in srčni utrip med najpomembnejšimi kazalniki zdravja. Spremljanje srčnega utripa je pogosto uporabljena in cenjena funkcija. 53 odstotkov evropskega prebivalstva ta kazalnik preverja vsak dan. Poleg tega 46 odstotkov anketirancev spremljanje zdravja srca šteje za ključno funkcijo pametne ure. Kar 85 odstotkov evropskih uporabnikov pa je poudarilo pomembnost funkcij, povezanih z zdravjem, ko se odločajo za nakup.
Premostitev vrzeli med prioritetami potrošnikov in strokovnjakov
Medtem ko zdravstveni strokovnjaki poudarjajo pomembnost kazalnikov, kot so krvni tlak, raven sladkorja v krvi in elektrokardiogram (EKG), dajejo potrošniki prednost spremljanju spanja, porabi kalorij in vnosu tekočine. Kar zadeva pogostost merjenja, večina zdravstvenih strokovnjakov priporoča, da pacienti merijo krvni tlak (58 odstotkov) in srčni utrip (53 odstotkov) vsaj nekajkrat na teden.
Priporočila zdravstvenih delavcev za spremljanje zdravja so skladna z mnenjem potrošnikov o pomembnosti nekaterih meril za splošno zdravje. Evropejci kot najpomembnejše merilo zdravja navajajo krvni tlak (76 odstotkov), ki mu tesno mu sledi srčni utrip. Krvni sladkor je v povprečju četrti najpomembnejši kazalnik (72 odstotkov), takoj za spanjem. Tu se prvič pojavi pomembna razlika, saj le 8 odstotkov zdravnikov meni, da je spremljanje spanja pomemben kazalnik zdravja.
Kljub tej domnevni neskladnosti med poudarkom in razumevanjem ključnih kazalnikov zdravja z vidika zdravega razuma in strokovnih medicinskih priporočil je izjemno pomembno dejstvo, da 93 odstotkov zdravstvenih delavcev že poroča o obiskih pacientov, ki so bili sproženi z obvestilom, prejetim prek pametne ure. To kaže na pozitivno spremembo odnosa potrošnikov do bolj zavestnega zdravega življenja, pa tudi na vse večje zaupanje v zdravstvene podatke, pridobljene s pametnimi napravami.
Prihodnost nosljive tehnologije v upravljanju zdravja
Kljub obetavnim stopnjam sprejemanja polovica evropskega prebivalstva še vedno nima pametne ure ali nosljive naprave, kar predstavlja ogromno priložnost za širitev. Tehnologija je sicer pridobila precejšnjo priljubljenost med uporabniki, ki aktivno merijo zdravstvene podatke, da bi lažje sprejemali odločitve in izboljšali svoje počutje, vendar večina posameznikov spremlja le osnovne kazalnike, pogosto zaradi omejenega znanja ali razvijajočih se zmogljivosti.
»S tehnološkim napredkom sodobne nosljive naprave ponujajo natančnejše in raznolike podatke o zdravju, zaradi česar so vse bolj privlačne, zlasti za tiste, ki imajo zastarele naprave ali jih sploh nimajo. Nenehne inovacije na področju nosljive tehnologije so Huawei spodbudile, da je v nekatere svoje naprave vključil revolucionarne medicinsko certificirane funkcije za enega najpomembnejših kazalnikov zdravja, zdravje srca, kar nakazuje prehod k zanesljivejšim in uporabnejšim nosljivim podatkom o zdravju z visoko sofisticiranimi tehnologijami, kot je variabilnost srčnega utripa (HRV). Ta razvoj bi lahko pomenil preobrat, saj bi povečal verodostojnost in sprejemanje med uporabniki in zdravstvenimi strokovnjaki. S tehnološkim napredkom se pričakuje, da bo integracija nosljivih naprav v upravljanje zdravja še dodatno zmanjšala vrzel med osebnim zavedanjem o zdravju in strokovnim medicinskim znanjem,« pravi Andreas Zimmer, vodja oddelka za izdelke pri Huawei.
Spremembe v vedenju napovedujejo novo evropsko obdobje dobrega počutja
Nosljiva tehnologija na novo opredeljuje evropsko upravljanje zdravja. S prilagajanjem potreb potrošnikov strokovnemu znanju na področju zdravstvenega varstva pametne ure uvajajo novo obdobje dobrega počutja, v katerem posamezniki prevzemajo večji nadzor nad svojim počutjem in sprejemajo tehnološko podprt pristop k zdravemu življenju. Več kot 80 odstotkov uporabnikov pametnih ur v Evropi aktivno izboljšuje svoje zdravstveno vedenje, zato so te naprave nepogrešljivo orodje za proaktivno optimizacijo zdravja.
Evropska raziskava o zdravstvenih navadah iz leta 2025 prinaša prepričljive dokaze, da uporabniki pametnih ur kažejo večjo ozaveščenost o zdravju in so bolj proaktivni pri spremljanju ključnih kazalnikov. Nosljiva tehnologija sicer ne nadomešča strokovne zdravstvene oskrbe, vendar je pomembno orodje za krepitev proaktivnih zdravstvenih navad. Pametne ure premostijo vrzel med samonadzorom in strokovnim svetovanjem, zato imajo potencial, da posameznikom omogočijo večji nadzor nad svojim počutjem.
S tem ko se nosljiva tehnologija razvija od zbiranja surovih podatkov do pomembnih zdravstvenih spoznanj, jo bodo uporabniki in strokovnjaki morda cenili bolj kot kdaj koli prej. Z nadaljnjim razvojem inovacij bo nosljiva zdravstvena tehnologija spremenila način, kako ljudje spremljajo in upravljajo svoje zdravje ter premostila vrzel med zanimanjem potrošnikov in zaupanjem v medicino.
Huawei ima v ponudbi bogat nabor inovativnih pametnih ur, med katerimi še posebej izstopa ura s kvadratnim ohišjem Watch Fit 4, za natančno merjenje krvnega tlaka na zapestju Watch D2 ter vrhunska Watch 5 z deljenim tipalom X-TAP. Vse obenem odlikuje možnost povezave
[1] Metodologija: Predstavljeni podatki temeljijo na spletni raziskavi, izvedeni v 8 državah: Združenem kraljestvu, Nemčiji, Franciji, Poljski, Španiji, Romuniji, Bolgariji in Turčiji med 2. 4. in 25. 4. 2025 na reprezentativnem vzorcu približno N = 1000 anketirancev, starih 18–64 let; podatki so ponderirani glede na število prebivalcev, starih 18–64 let, v posameznih državah.
Prijavi napako v članku