Cybersecurity Forum 2025 – kibernetska varnost v AI dobi

Kibernetski napadi rastejo
Spletne prevare in kibernetski napadi so ena izmed najhitreje rastočih oblik kriminala. Nepridipravi napadajo z vseh strani in z vedno bolj domišljenimi pristopi. Ste vedeli, da so v 2024 v Sloveniji tako ukradli 30,4 milijonov evrov (Vir: Policija). Potem so tukaj še ostali kibernetski napadi na podjetja, kjer poleg nastale poslovna škode, močno vplivjo na ugled podjetja.
Nam se to ne more zgoditi
Ko govorimo o kibernetski varnosti, se podjetja vse prevečkrat zanašajo na zelo nevarno predpostavko “nam se pa to ne more zgoditi”. Takšna varnostna drža je zelo tvegana. V preteklosti so napadalci večinoma ciljali na velike korporacije, danes pa je skoraj polovica vseh kibernetskih napadov usmerjena proti manjšim in srednjim podjetjem. Ravno ta podjetja so priljubljena tarča, ker ne namenjajo dovolj pozornosti kibernetski varnosti. Posledice napadov pa so lahko zanje uničujoče: izguba podatkov, finančne izgube ali selo prekinitev poslovanja.
Povprečno oškodovanje slovenskih podjetij za 33.000 €
SI-CERT beleži vsakoletno rast incidentov. V letu 2024 je bilo 4.587 incidentov od tega 790 tehnično zahtevnejših (Vir: https://www.cert.si/kibernetska-varnost-2024-v-stevilkah/). Pri napadih na podjetja se vedno pogosteje pojavlja tako imenovani “phising” oz. lažno predstavljanje. Npr. V računovodstvo ali kadrovske službe pošljejo lažno sporočilo, katerih namen je preusmeritev nakazila plače enega ali več od zaposlenih na nov bančni račun. Povprečno oškodovanje pri vrivanju v poslovno komunikacijo je bilo kar 33.000 € (Vir: https://www.cert.si/kibernetska-varnost-2024-v-stevilkah/)
Številni napadi so posledica pomanjkljive usposobljenosti zaposlenih in nezadostnega vlaganja v varnostne rešitve. Manjša podjetja se ne zavedajo pomena preventive in vlaganja v kibernetsko varnost. Rešitev je predvsem v usposabljanju zaposlenih in profesionalne varnostne rešitve.
AI in kibernetska varnost
AI je vedno bolj prisotna tudi v svetu kibernetske varnosti. AI-podprti sistemi izboljšujejo zaznavanje groženj, avtomatizirajo odzivne mehanizme in ponujajo napovedno analitiko za preprečevanje potencialnih napadov. Ti sistemi so sposobni obdelati velike količine podatkov, zaznati anomalije in se odzvati na grožnje v realnem času. UI je postala temelj proaktivnih in reaktivnih obrambnih ukrepov za podjetja, ki se soočajo z bolj sofisticiranimi grožnjami.
Po drugi strani pa tudi AI orodja pomagajo spletnim napadalcem pri ustvarjanju zlonamerne programske opreme, avtomatizaciji napadov ipd.
Cybersecurity Forum 2025
Pridružite se nam na brezplačnem mednarodnem dogodku “CEE Cybersecurity Forum 2025 – Cyber Defense in the Age of AI”. Izvedeli boste, kako izkoristiti AI v kibernetski varnosti. Čakajo vas aktualne teme in odlični Microsoft, AWS, Google, CQUORE, snyk … predavatelji:
- Leveraging AI-driven Threat Intelligence for Proactive Cyber Crisis Management – Real-time threat detection, analysis, and response
- Security in the age of AI – AI-first end-to-end security purpose-built for the age of AI
- Agentic AI: Reshaping Security in EMEA – Agentic AI is revolutionizing cybersecurity
- Priorities in Planning for Incident Response – Lessons from the Field
Lahko pa se udeležite dveh, bolj tehnično usmerjenih delavnic:
- AI in software development and common AI security risks – snyk
- Expanding Your Threat Hunting Skillset – Paula Januszkiewicz., CQURE
Prijavi napako v članku