Računalništvo, telefonija
Digitalizacija
16.01.2025 08:40
Posodobljeno 5 ur nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Nadgradnja superračunalniške infrastrukture Fakultete za računalništvo in informatiko

Za delo z umetno inteligenco bodo na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) raziskovalci in študenti kmalu pridobili dodatno superračunalniško moč.
3D vizualizacija modularnega podatkovnega centra. Vir: NTR Inženiring
3D vizualizacija modularnega podatkovnega centra. Vir: NTR Inženiring

Pogodbo za vzpostavitev sodobnega podatkovnega centra, ki bo med drugim zagotovil pogoje za izgradnjo velikega jezikovnega modela za slovenščino, sta v sredo, 15. 1. 2025 slavnostno podpisala dekanja UL FRI izr. prof. dr. Mojca Ciglarič ter Primož Mahorič, direktor podjetja NTR Inženiring, ki je postavilo infrastrukturo tudi za superračunalnik Vega.

Na UL FRI se že več desetletij ukvarjajo z umetno inteligenco

Na UL FRI, kjer se že več desetletij ukvarjajo z umetno inteligenco, danes preko 100 raziskovalcev dela na različnih projektih strojnega učenja, govornih tehnologij, velikih jezikovnih modelov, računalniškega vida, biometrije, generativnih modelov in medicinske diagnostike.  Od pojava globokih nevronskih mrež, katerih prebojna moč je bila lani prepoznana tudi s podelitvijo Nobelove nagrade, in z vzponom velikih jezikovnih modelov, kot je ChatGPT, hitro naraščajo potrebe po računski moči. S sofinanciranjem Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost bo fakulteta nadgradila infrastrukturo, da bo odgovarjala vse večjim računskim zahtevam in omogočala nadaljnje nadgradnje superračunalniških kapacitet še vsaj deset let.

Modularen podatkovni center, ki bo nameščen na strešni terasi fakultete, bo s strežniškimi omarami visoke gostote s skupno močjo do 400kW zagotovil nujno potrebno infrastrukturo za vse močnejšo raziskovalno opremo. Hibridna zasnova centra omogoča prostorsko nevtralno hlajenje in tekočinsko hlajenje višjih temperatur, kar zagotavlja visoko energetsko učinkovitost. Zelene rešitve so danes pomembne tudi za ozaveščanje o vzdržni umetni inteligenci in računalništvu nasploh.

Raziskovalne skupine na fakulteti potrebujejo moč velikega števila grafičnih procesnih enot (GPU), ki so ključni del superračunalnikov, predvsem za učenje modelov globokih nevronskih mrež. Za Slovenijo je posebnega pomena projekt PoVeJMo, v okviru katerega raziskovalci gradijo veliki jezikovni model za slovenski jezik, ki bo odprtega dostopa in bo obenem zagotavljal neodvisnost domačih rešitev od mednarodnih korporacij. Pri učenju velikega jezikovnega modela na podlagi več milijard besed iz različnih virov bodo nov podatkovni center in pripadajoča superračunalniška oprema odigrali ključno vlogo.

Fotografija podpisa pogodbe za vzpostavitev podatkovnega centra. Foto: UL FRI

Superračunalnik na dosegu roke

Dekanja UL FRI izr. prof. dr. Mojca Ciglarič je ob podpisu pogodbe povedala: »Na Fakulteti za računalništvo in informatiko bomo z novim podatkovnim centrom pridobili superračunalnik na dosegu roke, ki bo našim raziskovalcem omogočil, da bodo hitreje opravili izračune in učili modele globokih nevronskih mrež. Še posebej nas veseli, da sodobna energetsko učinkovita modularna zasnova omogoča hitro postavitev in bodo na novi opremi v le nekaj mesecih že tekle prve raziskave.«

Direktor podjetja NTR Inženiring d.o.o., Tomaž Mahorič, je o vzpostavitvi podatkovnega centra za UL FRI povedal: »Ponosni smo, da bomo s svojimi rešitvami, ki so plod lastnega znanja, raziskovalcem Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani omogočili učinkovito izkoriščanje dodatnih superračunalniških kapacitet in umetne inteligence ter s tem še boljše pogoje za raziskovalno delo. Naše izkušnje pri zasnovi infrastrukture za superračunalnika Maister in Vega so bile odličen temelj za razvoj modularnega hibridnega podatkovna centra FRI. Ta združuje različne tehnologije klasičnega in superračunalništva ter omogoča izjemno visoko energetsko gostoto informacijske tehnologije, ki jo dosegamo s sočasno uporabo zračnega ter neposrednega tekočinskega hlajenja.«


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
umetna inteligenca

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem UL FRI
Za več informacij so vam na voljo pri UL FRI
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem UL FRI? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

KONCERN ENA d.o.o.

Koroška cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 891 95 40
Podjetje IN.PU.T., prodaja računalniške opreme, Tadej Pucelj, s.p. je začelo poslovati v letu 2003,kot internetna trgovina (www.in-put.com) z računalniško opremo. V zadnjih letih ... Več
Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več
Zlati partner

Kingston Technology

Middlesex, TW16 7EP, Združeno kraljestvo, , Tel: +44 (0)1932 738888

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več