Senzor, ki spremlja vrednosti glukoze – vedno in povsod
Kako lahko merimo vrednosti glukoze (sladkorja) v realnem času, vsakih nekaj minut, ves dan? Še pred časom se je to zdelo nepredstavljivo, danes pa poznamo tehnologijo, ki to omogoča in je predvsem postala dostopna.
Majhen plošček, velika vrednost za uporabnika
Potrebujemo torej merilnik (CGM) za neprekinjeno spremljanje vrednosti glukoze v tkivu v realnem času. Danes je to majhen plošček, ki ga lahko diskretno namestite na vam primerno mesto, najpogosteje na roko ali trebuh. Z njim lahko spremljate in bolje spoznate delovanje svojega telesa. Odčitkov ne pridobiva neposredno iz krvi, kakršno je pogosto zmotno prepričanje, temveč jih zbira iz intersticijske tekočine (tkivne tekočine), ki prežema vsa tkiva in zapolnjuje prostor med celicami.
Za razliko od običajnih merilnikov glukoze zagotavlja tovrsten senzor podatke za ves dan, kar omogoča celovitejši pregled gibanja sladkorja v krvi. Tako lahko oseba vidi, kako prehrana, telesna vadba in druge dnevne dejavnosti vplivajo na raven glukoze. Ti podatki so še posebej dragoceni za osebe s sladkorno boleznijo tipa 1 in tipa 2 (diabetes mellitus) ali drugimi presnovnimi boleznimi. V zadnjem času pa jo uporabljajo tudi zdravi ljudje. Tem ljudem lahko zagotovi zanimive podatke, ki jih lahko uporabijo za pozitivne spremembe življenjskega sloga.
Podatki, ki so lahko zanimivi za športnike
Senzorje za spremljanje vrednosti glukoze vse pogosteje uporabljajo tudi športniki, saj jim zagotavlja zanimive podatke.
CGM lahko predstavlja edinstveno priložnost za spremljanje vrednosti glukoze in prilagajanje prehrane za treninge in tekmovanja. Športnikom lahko te naprave omogočajo, da natančneje vedo, kje so njihove meje in morda dosežejo boljše rezultate. Ker pa je homeostaza glukoze kompleksen pojav, so potrebne obsežne raziskave, da se ugotovi, natanko kakšen pomen ima sistemska razpoložljivost glukoze (ocenjena z intersticijsko glukozo, pridobljeno iz CGM) v zvezi s predvidenimi nameni v športu. Pri športnih aktivnostih je pomembno tudi, da se senzor ne premakne, zato ga je priporočljivo pričvrstiti s priloženim obližem, lahko pa se v ta namen uporabijo tudi kineziološki trakovi.
Zakaj bi športniki spremljali svojo raven glukoze?
3 glavne prednosti:
- Možnost prilagajanja prehranskih strategij odvisno od ravni glukoze.
- Pomaga pri prepoznavanju vpliva vrste vadbe oziroma njene intenzivnosti na raven glukoze.
- S spremljanjem ravni glukoze po treningu lahko športniki optimizirajo svoj vnos hranil.
WELLION SENSOR in aplikacija Wellion AiDEX SENSOR – kako delujeta?
Sistem Wellion za spremljanje vrednosti glukoze je sestavljen iz treh delov, in sicer iz podlage za merjenje glukoze, oddajnika senzorja za prenos podatkov in aplikacije Wellion AiDEX SENSOR za odčitavanje podatkov.
Podlaga senzorja Wellion vsebuje tipalo senzorja, ki ga s priloženim aplikatorjem vstavite pod kožo (v podkožno maščobno tkivo). Na tem mestu senzor vsakih 5 minut neprekinjeno meri koncentracijo glukoze v tkivni tekočini.
Pomembno je, da je oddajnik senzorja Wellion pritrjen na podlago senzorja. Oddajnik mora biti povezan z aplikacijo senzorja Wellion AiDEX in se uporablja za prenos podatkov. Toliko tehnologije v tako majhni napravi!
Ko ga uporabnik namesti, po približno 1 uri segrevanja v aplikaciji Wellion AiDEX že prejme trenutne vrednosti glukoze. Aplikacija senzorja Wellion AiDEX je na voljo za Android in iOS.
Za lastnike Apple Watch dodatna prednost
Wellion Sensor, ta majhna ploščata naprava, torej vsakih 5 minut samodejno prenese vrednosti glukoze v aplikacijo Wellion AiDEX SENSOR na vašem pametnem telefonu.
Ena izmed prednosti Wellion senzorja je, da se, v kolikor ima uporabnik Apple Watch, oddajnik poveže neposredno z uro in ni potrebe po tem, da je telefon z aplikacijo v stalnem dosegu. Torej: tudi če se baterija na telefonu izprazni in se iPhone popolnoma ugasne, lahko uporabnik še vedno na uri Apple Watch spremlja podatke meritev, ki se osvežujejo vsakih 5 min.
Več lahko najdete na spletni strani www.wellion.si (P.R.)
Prijavi napako v članku