IoT na robu omrežja
Stvari so se razvijale zaradi konvergence več tehnologij, analitike v realnem času, strojnega učenja, senzorjev in vgrajenih sistemov.
Pri implementaciji IoT je potrebno posvetiti posebno pozornost tudi zagotavljanju ustreznega nivoja varnosti, saj so tipično IoT naprave preproste in z vidika procesorske moči zelo podhranjene. IoT naprava tako navadno ni zmožna zagotoviti ustreznega nivoja avtentikacije, prav tako tudi ne funkcije šifriranja, kar pa je v kritičnih sistemih nujno potrebno.
Sodobno zasnovano omrežje mora biti sposobno IoT napravo razpoznati, ji dovoliti dostop do točno določenih omrežnih virov, hkrati pa je potrebno poskrbeti za ločitev naprav med seboj (hiper segmentacija) ter za ustrezen nivo šifriranja, če je to potrebno. Zaradi zmožnosti podrobnega preverjanja paketov s strani omrežja ter zaznavanja aplikacije, je smiselno na točki priklopa IoT naprave v omrežje aplicirati tudi dinamična dostopovna pravila, ki dovoljujejo le tisti promet, ki je zares potreben in dovoljen. Vsako nedovoljeno komunikacijo pa mora omrežje preprečiti že na samem robu omrežja. Zaradi velike količine podatkov, katere zbiramo in obdelujemo, je na tem nivoju nepogrešljiva uporaba modernih mehanizmov strojnega učenja ter umetne inteligence, ki zagotovi reakcijo v realnem času ter popolno vidljivost tako v inventuro omrežja, kot tudi v stanje protokolov, ki se pretakajo po omrežju.
Seveda pa IoT ni omejen samo na uporabo doma, ampak se je ta koncept dobro razširil tudi v industriji. Uporaba IoT na vseh področjih je posledica industrija 4.0. Glavne značilnosti industrije 4.0 so obvladovanje hitrosti sprememb, ki se dogajajo v industriji, digitalizacija in združevanje različnih tehnoloških rešitev. Vpliv digitalizacije pa se ne kaže samo v industriji neposredno, ampak tudi na področja ekonomije, družbene in socialne ureditve in se dotika vsakega posameznika.
Trendi v IoT
Najpomembnejši trend IoT v zadnjih letih je eksplozivna rast naprav, povezanih in nadzorovanih z internetom. Široka paleta aplikacij za IoT tehnologijo pomeni, da se lahko značilnosti zelo razlikujejo od ene naprave do druge, vendar večina deli osnovne značilnosti. Po ocenah bo do leta 2025 30 milijard naprav.
IoT naprave so vedno bolj sposobne in omogočajo obdelavo in procesiranje signalov že na robu omrežja in v oblak pošiljajo že obdelane podatke (npr. prepoznava obraza, tablice).
Prijavi napako v članku