Računalništvo, telefonija
Igre
Triki in nasveti
22.12.2023 13:35
Posodobljeno 11 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test ASUS ROG Ally: odličen zaveznik gamerjev, ampak …

… privaditi se je potrebno na besedo »ampak«, ker je za vsako dobro stvar tudi vsaj ena slaba.
ASUS ROG Ally je odlična konzola, ampak ne brez kompromisov.
ASUS ROG Ally je odlična konzola, ampak ne brez kompromisov.

Windows prenosne konzole obstajajo že nekaj časa. ASUS ni izumil ta koncept. Vse so imele zelo podobne težave: visoka cena, težave z Windowsom, nedostopnost v Sloveniji, slaba baterija in še kakšno malenkost bi lahko našli. Od ASUS-a sem pričakoval veliko. Za seboj ima ogromno izkušenj in ve, kaj potrebujejo gamerji. Je dostavil? Je izpolnil moja pričakovanja?

Lahko rečem, da je na ključnem področju – zmogljivost – to tipična ASUS igričarska naprava, več pa izveste v nadaljevanju.

PrednostiSlabosti
Odlična zmogljivostVisoka cena
Zelo privlačna oblika in tudi ergonomskaTipka(e) se občasno zatika(jo)
Windows 11Windows 11
Kakovostna izdelavaSlaba baterija*

ASUS ROG Ally glavne specifikacije

  • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 jeder/16 niti, 24 MB predpomnilnika)
  • Grafična kartica: AMD RDNA 3
  • Skupna zmogljivost: 30 W (priključen s kablom), 25 W (brezžični način)
  • Zaslon: 7-palčni FHD IPS zaslon; Gorilla Glass Victus; 120 Hz; 500 nit
  • RAM: 16 GB LPDDR5 6400 MT/s
  • Pogon: 512 GB PCIe NVMe M.2 (2230)
  • Priključki: 3,5mm, XG Mobile za zunanje grafične kartice, bralnik microSD kartic
  • Baterija: 40 WHrs, 65-W polnjenje
  • Ostalo: Dolby Atmos, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 …

ASUS ROG Ally – privlačen in ne preveč kričeč

Če se spomnite, ko sem testiral prenosnik ROG Strix, me je zmotila njegova kričeča podoba in velikost, čeprav razumem, da je bila velikost potrebna zaradi odvajanja toplote. ROG Ally je primerljivo veliko bolj zadržan in celo eleganten v mojih očeh.

Razen tipk in krmilnikov je bela dominantna barva. Edine RGB lučke so okoli krmilnikov, ki tudi pri najvišji svetilnosti niso preveč izstopajoči. Dodajo ravno malo barvne topline, da ni vse preveč dolgočasno. V nastavitvah se jih da tudi izklopiti, če bi radi privarčevali tistih 0,01 % baterije. Postavitev akcijskih gumbov (ABXY) je enaka kot na vseh Xbox krmilnikih. Če ste na njih vajeni, ne boste imeli težav. Uporabniki PlayStation krmilnikov pa boste potrebovali trenutek ali dva, da dobite v prste mišični spomin.

Smerna ploščica (D-pad) je pod levim krmilnikom, pod akcijskimi gumbi pa še drug krmilnik. Gumbi za bližnjice (ASUS nastavitve, Armoury Crate, prehod na namizje …) so na vsaki strani 7-palčnega zaslona. Na ramenih najdemo še ostale tipke in sprožilnike z nekoliko drugačno teksturo. Zadaj sta pa še zadnja dva gumba, ki ju moramo privzeto nastaviti funkcijo. Vse krmilnike in tipke lahko v nastavitvah prilagodite, jim dodate bližnjico, na primer, da simulirate bližnjico Alt + Enter ali kaj podobnega.

Kvaliteta izdelave je odlična, kar se lahko tudi prepričate pri Jerryju, vsem znanemu »uničevalcu« elektronike.

Naletel sem pa na težavo, ki moti številne uporabnike in je očitno odvisno od same sreče. Tipka Y, ki ni ravno pogosto v uporabi (vsaj v primerjavi z drugimi), se mi je med tedenskim testom zataknila enkrat ali dvakrat. Vem, da je to pogost simptom, ki se nekaterim pojavi na začetku uporabe, nekaterim pa nikoli. Ali je bilo nadležno? V mojem primeru ne, ker se je zgodilo res samo enkrat ali dvakrat. Vprašanje pa je, kaj bi bilo čez leto ali dve.

Krmilniki imajo na robu hrapav zaključek, kar je dobro za oprijem. Smerna ploščica ima malce sijaja in rada privlači prstne odtise. Nad taktilnim občutkom sem izredno zadovoljen, razen tistega zatikanja je uporaba konzole odlična.

Na vrhu je gumb za vklop z vgrajenim čitalcem prstnih odtisov, priključek za slušalke, USB-C za polnjenje, gumba za glasnost in namenski priključek XG Mobile za priklop zunanje grafične kartice, če ste pripravljeni odšteti kakšnega tisočaka ali več. Več o tem kasneje. Na vrhu sta še dve reži, ki bosta bruhala magmo med igranjem Cyberpunka in ostalih iger.

Čitalec microSD kartic je še ena komponenta, kjer boste igrali loterijo. To je najpogostejši razlog za vračilo konzole oziroma njeno popravilo. Tudi po šestih mesecih po izidu se uporabniki še naprej srečujejo z okvarjenimi bralniki, ki uničujejo microSD kartice. Najboljše kar lahko storite je, da enostavno ne uporabljate bralnika, ker je na voljo boljša možnost – SSD disk.

Variabilna frekvenca osveževanja (VRR) in LFC sta prava heroja

Zaslon je dober. FullHD ločljivost (1920 x 1080) je več kot dovolj za 7 palcev, ki jih imamo na voljo za igranje. 500 nitov je dovolj za notranjo rabo, pod žgočim soncem pa pričakujem več težav z vidljivostjo. 120 Hz je največja frekvenca osveževanja, ki pa je pogosto ne boste uspeli izkoristiti. Je pa priročna za ostalo rabo, kot na primer brskanje. Niso mi všeč zelo izraziti črni okvirji okoli zaslona, ki me spominjajo na zaslone, ki smo jih imeli pred nekaj leti. V 2023 sem vajen na vitke zaslone.

Kakorkoli, to ne vpliva na igranje. Bolj pomembni sta tehnologiji VRR in LFC. Variabilna frekvenca osveževanja (VRR) osvežuje med 48 in 120 Hz. Ko fps-ji padajo pod 48 sličic na sekundo, kar se bo zgodilo pogosto pri zahtevnejših igrah, se vklopi LFC oziroma kompenzacija za nizke sličice na sekundo. Ko se to zgodi, se vsaka sličica prikaže večkrat in posledično je učinek trganja manj opazen.

Ne morem prevečkrat poudariti, kako je to pomembno. Med igranjem Cyberpunka 2077 pri vseh večjih bojih in lokacijah, kjer je ogromno likov in drugih elementov, mora ROG Ally delati nadure. Tudi pri 30-W načinu je trend, da sličice nihajo, tudi za 15-20 fps-jev. Ti padci in vzponi bi na zaslonu brez VRR in LFC bili zelo moteči, še posebej za tiste, ki smo vajeni tovrstnih tehnologij. Priznam, da sem jih doslej imel za samoumevne, pri tovrstnih konzolah pa mislim, da so kar nujne za gladko izkušnjo. Če bom imel možnost testirati Lenovo Legion GO in Steam Deck OLED, bom zagotovo pozoren, kako se obnese zaslon brez teh tehnologij.

Kaj pa kakovost zaslona? Za LCD moram reči, da so barve zelo dobre in tudi kontrasti niso od muh. Ne more se primerjati z OLED zaslonom, je pa to najboljše, kar lahko iztržimo iz LCD panel.

V nastavitvah lahko prosto menjamo med 60 Hz in 120 Hz, čeprav pri nižji hitrosti izgubimo dostop do VRR, zato to odsvetujem. Lahko prilagajamo tudi ločljivost, vendar je to bolje početi kar znotraj iger. Če že, se igrajte raje z nastavitvami FSR za umetno povečevanje ločljivosti.

Strojno je odličen, ampak …

Imel sem priložnost spremljati, kako se je ROG Ally obnesel v zadnjih 6 mesecih v rokah prvih preizkuševalcev. Pogledal sem številne videe, kjer sem osupel, da lahko na njem igramo Cyberpunk, Red Dead Redemption 2, Starfield, Baldur’s Gate 3 in ostale AAA igre, ki so velika obremenitev za vsak spodoben gaming računalnik.

Na ROG Ally je vse delovalo tako preprosto. Zdaj vem, da vseeno ni vse postlano z rožicami. Moja testna različica je na srečo tista najmočnejša, s procesorjem Z1 Extreme, 16 GB RAM-a in 512 GB prostora z razmeroma hitrim SSD pogonom 4. generacije.

512 GB je premalo prostora. Po treh naloženih igrah (Cyberpunk 2077 Phantom Liberty, Spider-Man Miles Morales, Forza 5) sem zapolnil skoraj ¾ prostora. Če sem želel preizkusiti še Red Dead Redemption 2, sem moral odstraniti vsaj eno igro, kar pa meni kot gorečemu arhivistu ni po godu. SSD disk boste morali prej kot slej nadgraditi. Uporabite lahko katerikoli SSD disk dolžine 2230 in tudi 2280, če vas ne moti malce poigravanja. Povežete lahko tudi zunanji SSD disk prek USB-C priključka, kar pa bi bilo vsaj zame moteče in nepriročno.

Priporočam takojšnjo nadgradnjo na 2 TB prostora.

Kot rečeno, ne bi se zanašal na microSD kartico, čeprav bi bilo bolj enostavno. Preveč je na kocki. Če bi zaradi pregrevanja izgubil vse igre, bi bil milo rečeno nejevoljen.

RAM-a ne morete nadgrajevati, kar bi lahko bilo čez nekaj let težava za njegovo dolgoživost. Dvomim, da bo ASUS konzolo nadgrajeval na leto ali dve. Mislim, da bo razvojna kadenca bolj okoli 4 let, če ne celo dlje. Steam Deck 2 na primer prihaja šele 2026, štiri leta po izidu prvotne konzole. 16 GB je skupnega pomnilnika, delež pa si bo sposodila tudi integrirana grafična kartica. V nastavitvah lahko določite, kolikšen delež si lahko prisvoji: 1, 2, 3, 4 ali 8 GB. Privzeto je nastavljeno na 4 GB.

V novembrskih posodobitvah je bil tudi žiroskop, kar se morda ne sliši tako razburljivo. Narobe. Žiroskop je lahko odlično orodje, še posebej v FPS igrah. Ja, krivulja učenja je visoka, potrebno se je navaditi, da ne meriš s krmilnikom, ampak z nagibanjem konzole. Preizkusil sem ga v igrah Cyberpunk in Call of Duty Modern Warfare II. Potreboval sem nekaj časa, po nekaj urah pa sem začel meriti enako dobro kot s krmilnikom. Žiroskop je vsaj zame zelo dobrodošel dodatek, ni pa nujno, da bo všeč tudi vam. Kot rečeno, potrebno se je navaditi na drugačno uporabo konzole.

Kaj vse zmore ASUS ROG Ally?

  • Cyberpunk 2077: 30 fps (1080p), 45-50 fps (720p)
  • Spider-Man Miles Morales: 42 fps (1080p), 55 fps (720p)
  • Forza 5: 50 fps (1080p), 70-75 fps (720p)
  • Counter Strike 2: 65 fps (1080p)
  • Red Dead Redemption 2: 45-50 fps (1080p), 65 fps (720p)
  • Call of Duty Modern Warfare II: 75 fps (1080p)

To so igre, ki sem jih uspel testirati, in primeri, kaj lahko pričakujete od ASUS-ove konzole. Ni slabo, kajne? Tudi sam sem vse bolj navdušen, kaj ta relativno majhna naprava zmore zagnati in to z zelo spodobno hitrostjo in kakovostjo.

Tudi najnovejše igre, kot na primer Phantom Liberty, se igrajo zelo dobro. Ja, kot rečeno, padci fps-jev so pogosti, vendar sta tu heroja LFC in VRR. Lahko bi iztržil še več sličic na sekundo, če bi se poigraval z nastavitvami, ampak sem bil že z manjšimi prilagoditvami zelo zadovoljen. Na srečo so na spletu nesebični uporabniki, ki so vam prihranili igračkanje. Pojdite na www.rogallylife.com, kjer boste našli najboljše nastavitve za večino iger. Super uporabna stran, ki jo dnevno tudi posodabljajo z novimi vodiči, kje lahko najdete dodatke za ROG Ally in še več.

Nisem uspel testirati emulatorjev, ampak glede na to, kako dobro deluje pri računalniških igrah, ne dvomim, da bo uspel zagnati skoraj vse emulatorje, vključno Nintendo Switch igre.

Moram ga pa tudi grajati. Baterija je lahko zelo porazna. Okoli uro delovanja sem uspel izvleči med igranjem iger Spider-Man in Cyberpunk.  Pri vseh zahtevnejši igrah sem igral največ do ene ure in pol. Pri 2D igrah, kot na primer Stardew Valley, sem pri drugih opazil, da baterija zdrži tudi do 3 ali več ur. To je dobro, vendar pričakovano, glede na to, da ne gre za ravno zahtevne igre.

Za igranje izven doma je nujen powerbank (ali celo več) in hiter polnilnik. Priporočam tudi kakšen ovitek, saj se bela barva zelo hitro umaže. Obstajajo ovitki s prostorom za SSD pogon – tako boste ubili dve muhi na en mah.

Baterijo lahko podaljšate z različnimi profili zmogljivosti (10, 15, 25 in 30 W), ustvarite pa lahko tudi profil po meri. 30-W zmogljivost se vklopi le ob priključenem polnilniku, brez kabla turbo način deluje pri 25 W. To je moč, pri kateri bo deloval procesor in ne vključuje še ostale porabnike: zvočnike, zaslon … Tudi če ste izbrali 15-W Windows način, bo poraba lahko 18 ali več vatov.

Kako še lahko podaljšate baterijo? Očiten odgovor je uporaba naročnin za igre v oblaku (Microsoft, Nvidia), kjer strojno plat preložite na oddaljene strežnike. Zame najboljša rešitev pa je projiciranje iz gaming računalnika na konzolo ROG Ally. Obstajata programa Moonlight in Sunshine, s katerim lahko povežete gaming računalnik in ROG Ally. Namestitev ni pretirano zapletena (navodila), izkušnja pa je kot dan in noč.

Konzolo sem nastavil na 10 W in pustil, da vso delo opravi moj računalnik. Baterija tako ni bila več moteč faktor.

Moram se še dotakniti Windowsa, ki je lahko največja nočna mora ali pa božji dar. Nič drugače kot na kateremkoli namiznem ali prenosnem računalniku. Naključno sem se moral soočiti z nedelovanjem določenih iger, funkcija spanja je zelo muhasta in ne deluje pravilno, napravo je potrebno redno posodabljati, vključno z BIOS-em (na srečo je to poenostavljeno v programu Armoury Crate). Uporaba zaslona na dotik s sistemom Windows prav tako ni najbolj intuitivna, še manj pa s krmilniki. Obožujem pa svobodo, ki jo omogoča Windows. Naložim lahko kar želim in za vsako napako bom na spletu tudi našel rešitev. Vprašanje je le, ali ste na to pripravljeni tudi vi.

Je to konzola zame?

Ja in ne. Ostal bom zvest svojemu računalniku, kjer se ne rabim igrati z nastavitvami. Zaženem igro, nastavim najvišje ločljivosti in uživam v izkušnji na solidnem monitorju. Imam srečo, da sem si pred leti sestavil zelo dober računalnik in še nekaj časa ne bom rabil skrbeti o nadgradnji.

ROG Ally mi je zelo všeč. Navdušen sem nad zmogljivostjo, obliko, kakovostjo izdelave in nad njegovim potencialom. Dvomim, da sem odkril vse, kar je dobrega in slabega na njem. Čeprav izgleda preprosto, se v njem skriva veliko skrivnosti. Če bom imel priložnost daljšega testa, bom ta prispevek še dodatno dopolnil.

Moti me slaba baterija, visoka cena in dejstvo, da je zelo omejen, ko ga vzamem izven štirih sten mojega stanovanja. Nočem poleg vseh naprav s seboj še vleči dva powerbanka in skrbeti, kdaj mi bo na dolgem letu zmanjkalo baterije. Doma sem še nekako pripravljen uporabljati ROG-a s kablom, vendar tudi to mislim, da izniči njegov primarni namen – prenosljiva gaming izkušnja.

Če vas to ne moti, vam obljubim, da vas čaka neverjetno gaming doživetje.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem ASUS Test.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

COLBY d.o.o.

Ob Dravi 6, 2000 Maribor, Tel: 02 330 33 00
Podjetje Colby d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 1993. Ukvarja se s prodajo iger za računalnike in igralne konzole. V začetku so prodajali preko pošte, kasneje preko lastne trgovine. ... Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več
Zlati partner

T-2 d.o.o

Verovškova ulica 64a, 1000 Ljubljana, Tel: 064 064 064
Za podjetja in domove je dostop do interneta v večini primerov bolj pomemben kot njihove druge podporne storitve. Praktično vsa podjetja potrebujejo internetni dostop za vsako delovno ... Več
Zlati partner

Brown Bear Team (BBT)

Gmajna 16, 1236 Trzin, Tel: 01 5622665
POSLOVNA linija – najboljši računalniki posameznega proizvajalca Računalniki iz POSLOVNE linije so tisti, na katere se lahko zanesemo, saj gre za izdelke najvišje kakovosti ... Več