Ali UV svetloba uničuje mikrobe in viruse?
Po mnenju mnogih strokovnjakov je UV svetloba veliko bolj priročna kot milo, voda ali druga dezinfekcijska sredstva. Dokazano je, da tudi na viruse vpliva na podoben način kot na bakterije in mikrobe saj uničuje njihov DNA in sproži smrtonosne mutacije, ki preprečujejo virusu njegovo razmnoževanje.
»UV svetloba bi morala ubiti koronavirus«
Ker se v teh težkih časih vsi skušamo zaščititi pred nepotrebno izpostavljenostjo novemu virusu COVID-19, smo strokovnjake vprašali, ali je tehnologija, kot so UV baktericidni recirkulatorji, učinkovita zaščita pred virusom. Čeprav še ni dokončnih testov, ki bi pokazali, da UV svetloba lahko ubije koronavirus, mnogi izmed njih pravijo: “UV svetloba ubije vse: bakterije, glive, viruse. Ubiti bi morala tudi koronavirus.” Kar zagotovo vemo je to, da je učinkovita proti drugim virusom, kot je npr. gripa.
Z upoštevanjem nasvetov strokovnjakov s področja epidemiološke znanosti smo na trgu našli številne naprave, ki so označene kot dezinfekcijske, vendar so samo naprave z UV svetlobo tiste, ki s svojim delovanjem uničujejo vrsto nevarnih bakterij in virusov – od MRSA do E. coli. Ena od najbolj uporabnih in univerzalnih naprav za dezinfekcijo prostora in sterilizacijo zraka je prav gotovo UV baktericidni recirkulator AEREKS. V procesu prisilnega kroženja zraka skozi recirkulator, v katerem je ena ali več UV baktericidnih žarnic dosežemo, da je na izhodu zrak 99,90 % steriliziran in uničene vse bakterije, mikroorganizmi in virusi. Produkt je zanimiv predvsem zato, ker se ga lahko uporablja v času, ko so v prostoru prisotni ljudje. Delovni proces v tem primeru ni moten, zrak v prostoru pa ostane sterilen. Vseh ostalih načinov dezinfekcije, kot so ozon ali vodikov peroksid, ne moremo uporabljati ob prisotnosti ljudi v prostoru.
Tudi za prevozna sredstva
Trenutna epidemija novega koronavirusa v Sloveniji žal še ne pojenja, zato se vedno več posameznikov in podjetij odloča za zaščito svojih prostorov in svojih zaposlenih. Uporabo UV baktericidnih recirkulatorjev AEREKS se priporoča v vseh vrstah objektov oziroma prostorov (zdravstvene ustanove, turistični objekti, frizerski in kozmetični saloni, šole, vrtci, pisarne, čakalnice, knjižnice) kot tudi v vseh vrstah prevoznih sredstev (osebna vozila, avtobusi, vlaki). Ravno model TransAvia je bil razvit posebej za prevozna sredstva, saj je odporen na tresljaje in ima možnost priklopa na 12V, 24V in 110V napajanje.
Baktericidna varna območja prihodnosti
Podjetje AX Systems Adria d. o. o., ki na slovenskem trgu trži brezžične alarmne sisteme Ajax in UV baktericidne recirkulatorje AEREKS z integracijo pametne aplikacije alarma Ajax omogoča daljinsko upravljanje z večjim številom UV baktericidnih recirkulatorjev. Taka rešitev upravljanja sistema dezinfekcije je smiselna za poslovne prostore, trgovine in namestitvene objekte, kjer se potrebuje točno določen čas dezinfekcije, pa tudi za ostale prostore kjer je nameščenih več enot.
V prihodnosti je za pričakovati, da bo način dezinfekcije z UV svetlobo postal standard ne samo v kirurških sobah ampak tudi v vseh sferah gospodarstva. Vsak korak, ki ga bodo lastniki, direktorji in ostali odločevalci naredili v smeri zaščite zaposlenih je en korak več proti hitrejši normalizaciji trenutnega stanja in vzpostavitvi življenja, kot smo ga poznali pred letom dni. Preventiva bo v prihodnosti pomagala, da se kaj podobnega več ne bo zgodilo. Podjetja, ki bodo svoje prostore zaščitila z UV baktericidnimi recirkulatorji, bodo dobila status »Baktericidna varna območja« in bodo na ta način tudi konkurenčnejša v primerjavi s tistimi, ki za tako zaščito svojih zaposlenih in strank ne bodo poskrbela.
Več na www.aereks.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku