Mozilla z novo storitvijo Firefox Monitor
Na spletni strani https://monitor.firefox.com/ je potrebno zgolj vnesti e-poštni naslov, za katerega želimo preveriti, ali se je kdaj pojavil v veliki zbirki ukradenih spletnih podatkov vse od leta 2007 dalje.
S pomočjo nekaj klikov se lahko na spletni strani tudi registriramo, kar nam omogoča, da prejemamo samodejna obvestila, ko se zgodi nov incident, v katerega je vpleten tudi naš e-poštni naslov. Prav tako lahko hitro in enostavno vključimo več e-poštnih naslovov v en račun za obveščanje.
Zakaj bi pravzaprav bili sploh pozorni na to, da je vaš e-poštni naslov bil ukraden iz baze podatkov? Kljub temu, da je vaš e-poštni naslov nekakšen “javni” naslov, je še vedno pomembno dejstvo, da pri kraji spletnih baz največkrat ni ukraden samo e-poštni naslov, temveč tudi gesla, imena in priimki, številke bančnih kartic, vaš naslov …
Kako naprej, ko ugotovite, da je bila ukradena baza s podatki, v kateri je tudi vaš e-poštni naslov? Najprej je vsekakor potrebno, da spremenite geslo pri tisti storitvi, kjer se je zgodil vdor. Prav tako je pomembno, da uporabljate različna gesla za različne storitve; samo tako, v primeru da je ukradeno eno geslo, nepridipravi ne bodo pridobili dostopa do vseh vaših spletnih storitev. Prav tako je pomembno, da ste pozorni na sumljiva e-poštna sporočila, katera zahtevajo od vas ponastavitev gesla, vpisa različnih podatkov … Nenazadnje je pomembno tudi, da sproti nadzirate porabo na vaših bančnih karticah, če jih uporabljate za spletno plačevanje.
Prijavi napako v članku