Test zvočnika Huawei Sound Joy: odličen bas, morda celo najboljši v tem razredu
Dober primer je Huawei, ki se je razširil na naša zapestja (pametne ure), ušesa (brezžične slušalke) in pisarniške mize (prenosniki). Za Huawei pa je situacija vseeno nekoliko drugačna. Čeprav izdelujejo vrhunske telefone, dober primer je zložljiv telefon Huawei Mate Xs 2, katerega smo tudi testirali v uredništvu, si ne smejo privoščiti, da bi stavili vse na enega konja, v tem primeru na pametne telefone. Če so se želeli obdržati na evropskem trgu (v ZDA tako ali tako niso dobrodošli), so morali razširiti svojo ponudbo. Prvič v Sloveniji pa so se predstavili tudi kot ponudnik Bluetooth zvočnikov. Huawei Sound Joy je predstavnik nove linije izdelkov, ki nas je na prvi pogled dovolj pritegnil (cena, partnerstvo s podjetjem Devialet …), da se nismo mogli upreti, da ga tudi sami preizkusimo.
Prednosti | Slabosti |
🔊 Odličen zvok, prodoren bas | 🔇 Izenačevalnika ni mogoče prilagajati po meri |
🔊 »Kulska« prenosna zasnova | 🔇 Ni izhoda AUX ali podpore za microSD |
🔊 Dolga življenjska doba baterije s hitrim polnjenjem | 🔇 Android aplikacija zahteva namestitev iz tretjih virov |
🔊 Kakovostna izdelava in privlačna cena | 🔇 Sound Joy ni podprt v iOS aplikaciji* |
Huawei Sound Joy cena Slovenija in različice
- Huawei Sound Joy: 149,99 €
Na voljo v črni in zeleni barvi. Kupite ga lahko pri znanih slovenskih prodajalcih Big Bang, mimovrste, Anni in ostalih.
Huawei Sound Joy: premijski občutek, klasična in všečna zasnova
Cilindrična oblika je prepoznavni znak večino Bluetooth zvočnikov. Tudi Huawei se ni odločil za radikalno oblikovno prenovo. Raje se je odločil za že preverjeno rešitev in ji dodal nekaj svoje prefinjenosti.
Najprej so se posvetili kompaktnosti. Ker meri le 202 x 73 mm (podobna velikost kot naša termovka na sliki), lahko Huawei Sound Joy zvočnik preprosto pospravimo v nahrbtnik ali pa ga s paščkom ovijemo okoli zapestja za dodatno varnost. Pašček je tudi super pripomoček, če boste tako kot mi zvočnik v večini primerov uporabljali zunaj, na primer na vikendu ali na odročni plaži, kjer ne boste motili drugih obiskovalcev. Bluetooth zvočnik smo večkrat obesili na bližnje drevo ali kavelj, kjer nam ni bil v napoto in ni bil izpostavljen naši morebitni nerodnosti.
Vseeno pa se je takoj na začetku zgodil primer, ko je bil v tkanino ovit zvočnik na preizkušnji. Bili smo nepazljivi in nam je z mize (višina okoli enega metra) padel na tlakovce. Na srečo je zvočnik ostal nepoškodovan. Edini opazni znak, da je zvočnik doživel nesrečo, je bil delček prahu na mestu udarca.
Torej, nenamerno smo se prepričali o trpežnosti tkanine okoli zvočnika. Ta je tudi glavni razlog za izredno privlačno zasnovo, ki se počuti domače tudi v notranjih prostorih, čeprav bi za domačo rabo vseeno raje priporočali soundbar zvočnik. Zvočnik lahko stoji samostojno na ravni površini, lahko pa ga postavite tudi v ležeč položaj, kjer ga na mestu držijo gumijaste noge. Vedno pri roki so fizični gumbi, s katerimi lahko Huawei zvočnik upravljate brez aplikacije AI Life. Gumijasta gumba za glasnost sta nekoliko večja in »štrlita« iz tkanine. Nudita zadovoljive povratne informacije, kar pomeni, da boste skoraj vedno prepričani, da je zvočnik registriral vaš stisk. Enako velja tudi za medijske krmilnike na drugi strani, ki so obenem še osvetljeni: vklop/izklop, glasovni pomočnik, predvajanje/premor, Bluetooth in gumb za stereo postavitev (potreben dodaten Sound Joy zvočnik).
Na obeh koncih Bluetooth zvočnika sta nameščena pasivna radiatorja, ki lepo dopolnjujeta končni videz. Tukaj najdemo edini dokaz (poleg odličnega zvoka) o partnerstvu s francoskim podjetjem Devialet. Radiatorja se med predvajanjem glasbe opazno upogibata in premikata, kar je še posebej opazno pri nizkotonskih odsekih glasbe. Sami se nismo mogli upreti, da ne bi roke postavili blizu njih in se prepustili tresljajem.
Eden od radiatorjev je obdan še z LED obročem, ki ga lahko vklopite v aplikaciji (fizičnega gumba za vklop ni). Prilagaja se glasbi in prikazuje nivo baterije ter glasnosti. iOS uporabniki so prikrajšani za to funkcijo, saj po poročanju uporabnikov iOS različica aplikacije AI Life ne podpira Sound Joy zvočnika, kar pomeni, da so LED obroč in ostale funkcije za njih nedostopne. Informacije z naše strani nismo mogli preveriti. Če imate iOS napravo in se spogledujete z zvočnikom Sound Joy, potem priporočamo, da se predhodno pozanimate o delovanju aplikacije. Če vas nepodprta aplikacija ne moti, jo lahko ignorirate, saj zvočnik deluje tudi brez nje.
Huawei Sound Joy: zvok in zmogljivost
- 20 W univerzalni zvočni gonilnik (50×75 mm)
- 10 W visokotonec (19 mm)
- 2 pasivna radiatorja za nizke tone
Huawei in Devialet se nista brzdala pri uglaševanju zvočnika. Huawei Sound Joy je sposoben dobro uravnotežiti visoke, srednje in nizke tone. Nizki toni so nedvomno v ospredju. Presenečeni smo bili, da lahko tako kompakten Bluetooth zvočnik (in v tem cenovnem razredu) proizvede tako razkošen bas, ne glede na zvrst skladbe. Prav tako ne zasenči srednje in visoke tone, zato lahko rečemo, da je Sound Joy vsestranski predvajalec glasbe.
Dober test njegove vsestranskosti je zaporedno poslušanje različnih zvrst skladb. Začeli smo z bolj rockovsko skladbo From Yesterday skupine 30 Seconds to Mars, kjer vokali ostanejo razločni tudi pri najvišji glasnosti. Nato smo naredili prehod v bolj umirjene vode z Adele in njenim hitom Someone Like You, kjer smo lahko v celoti občutili njen presunljiv glas in spremen nežne tone. Zaključili smo z akcijsko tematsko skladbo filma Wonder Woman, kjer so vsi inštrumenti prišli do izraza, še posebej tolkala.
Edina pomanjkljivost je projiciranje zvoka, ki ne pokriva 360°. To pomeni, da postavitev igra pomembno vlogo, če želite ujeti vse zvočne detajle. Težavo bi v teoriji lahko odpravili z dodatnim zvočnikom, ki ga lahko s pritiskom na gumb (ali pa oba zvočnika stresete hkrati) postavili v stereo postavitev. Daleč od idealne rešitve, saj je naložba v tem primeru težko upravičljiva.
Povezljivost, AI Life aplikacija in baterija
Huawei Sound Joy se povezuje izključno preko Bluetooth 5.2 povezave, ki se je med testom izkazala za stabilno. Ni izhoda za AUX ali morebitne reže za microSD kartico. Za večino uporabnikov bo Bluetooth dovolj vsestranski za povezovanje z različnimi napravami.
Vgrajen je NFC za hitro seznanjanje s podprtimi telefoni. Samodejno povezovanje deluje samo s Huawei telefoni, pri ostalih boste morali vsakič ročno povezati zvočnik. Zvočnik lahko upravljate tudi z glasovnim pomočnikom, ki ga vklopite s pritiskom na gumb (simbol mikrofona) na zvočniku. Pogoj je uporaba aplikacije AI Life, saj zvočnik nima integriranega pomočnika, ampak vklopi pomočnika na vašem telefonu. Huawei pravi, da delujejo vsi glasovni pomočniki, ne samo njihov. Sami smo preizkusili Google pomočnika in Bixby, ki sta delovala brezhibno. Z njimi lahko spremenite glasbo ali pa sprejmete klice.
Kot že rečeno, AI Life je spremna programska oprema, ki razpolaga z nekaterimi dodatnimi funkcijami. Vklopite ali izklopite lahko LED obroč na radiatorju, izbirate med tremi prednastavljenimi zvočnimi nastavitvami in prilagajate nizke tone na skali od -6 do +6 decibelov. To je tudi vsa dodatna funkcionalnost, ki jo ponuja aplikacija. Morda bi si v tem razredu želeli še možnost prilagajanja izenačevalnika po meri, kar bi razveselilo predvsem bolj zagrizene avdiofile. Različica aplikacije v Google trgovini je bila nazadnje posodobljena pred dvema letoma, zato jo boste morali naložiti bodisi iz uradne Huawei strani ali zaupanja vredne spletne trgovine (APKPure, APKMirror …).
Poleg zvoka, robustnosti in videza je dobra tudi življenjska doba baterije (8.800 mAh). Huawei jo je testiral za 26 ur predvajanja, kateri smo se približali, a le z ugasnjeno LED svetilko. Baterija podpira tudi hitro 40 W polnjenje, če imate doma ustrezen polnilnik, saj ta v embalaži (samo USB-C kabel) ni priložen.
Kje boste zvočnik uporabljali?
Tukaj smo imeli več težav. Ker gre za prenosni in zelo trpežen zvočnik, bi pričakovali, da je njegov dom zunaj. Imate prav, vendar se vsaj v našem primeru vedno pojavlja vprašanje, kje bi ga lahko uporabljali, ne da bi motili ostale. Zelo smo bili veseli njegove družbe, ko smo čas preživljali na odročnem vikendu. Postavili smo ga na mizo ali na bližnji kavelj, kjer je poskrbel za odlično vzdušje. Vzeli smo ga s seboj tudi na kratek popoldanski oddih na odročno slovensko plažo, kjer se potepajo le redki domačini. Tudi tam smo bili hvaležni, da smo ga vzeli s seboj, vendar vseeno nismo pretiravali z glasnostjo.
Bil je tudi v nahrbtniku med pohodom, vendar si ga nismo drznili vklopiti, ker je bilo enostavno preveč pohodnikov okoli nas in nismo želeli tvegati kakšnega izbruha. Če vam nelagodje drugih ni ovira, bi ga lahko brez težav vzeli s seboj na gorske podvige ali kampiranje. Če se smemo malce pošaliti, ga bomo po vsej verjetnosti kmalu videli tudi na LPP linijah 6 in 1, vklopljenega v rokah mladine v zadnji vrsti.
Lahko bi ga uporabljali doma namesto zvočnikov prenosnika ali televizorja, čeprav bi v zadnjem primeru bolj priporočali uporabo soundbar zvočnika. Lahko bi vam delal družbo med tuširanjem, saj je vodoodporen ali pa med opravljanjem gospodinjskih opravil (dokler s tem ne motite ostalih članov gospodinjstva). Zabave in sproščena druženja s prijatelji na dvorišču so primeri, kjer bi z lahkoto priporočal uporabo Huawei Sound Joy zvočnika.
Skratka, vsaj v našem primeru je bila njegova uporaba pogojena s tem, da pri predvajanju glasbe nismo motili ostalih.
Končno mnenje
Zvočnik Huawei Sound Joy je dobra zvočna vstopnica kitajskega podjetja na evropski in slovenski trg. Izgleda premijsko in privlačno, je preverjeno trpežen, ima dobro življenjsko dobo, in kar je najpomembneje, zvok je izjemen, še posebej, ko je čas za basovske note.
Želeli bi si nekoliko več funkcij v aplikaciji, prioritetno izenačevalnik po meri in pa boljšo podporo za iOS uporabnike.
Prijavi napako v članku