Več kot pol milijona različnih škodljivih programov
Eno izmed manj prijetnih božičnih presenečenj. |
Finsko podjetje za računalniško varnost F-Secure sporoča, da obstaja že več kot pol milijona različnih škodljivih programov. V letu 2007 je bila rast še posebno hitra, saj se je število škodljivih programov podvojilo.
Od leta 1986, ko se je pojavil prvi virus za osebne računalnike, se je pojavilo že več kot pol milijona različnih škodljivih programov. Sprva je bila večina virusov napisana predvsem z namenom samodokazovanja avtorjev. V zadnjih letih pa je večina škodljivih programov napisana z namenom pridobiti finančno korist, pogosto v povezavi z organiziranim kriminalom.
Spletni kriminalci iščejo nove in nove načine, kako priti do podatkov na računalnikih uporabnikov. Tako se v zadnjem času pojavljajo programi, ki omogočajo prestrezanje podatkov, ki jih uporabniki izmenjujejo s svojo banko, tudi če je povezava sicer kriptirana. Ko kriminalci uspejo pridobiti avtorizacijske podatke, le-te izkoristijo za prenakazilo denarja na račune, ki so pod njihovim nadzorom.
Številke grejo v višave. |
V času božičnih in novoletnih praznikov se je pojavilo tudi več variant tako imenovanega viharnega črva (“Storm Worm”). Le-ta se je prvič pojavil lani januarja v času divjanja viharja Kyrill, ki je po evropi zahteval veliko smrtnih žrtev. Takrat se je širil v sporočilih z zadevo “230 dead as storm batters Europe”. Kasneje se je ob odmevnejših dogodkih pojavilo več različic tega črva, za večino pa je značilno, da okužene računalnike povežejo v globalno omrežje in avtorjem črva omogočijo popoln nadzor nad računalniki.
Sporočila, poslana zadnje dni preteklega leta, so vsebovala povezavo na spletne naslove merrychristmasdude.com, uhavepostcard.com, happycards2008.com in newyearcards2008.com. Na spletnih straneh naj bi se nahajala čestitka oziroma zabavna animacija, dejansko pa je šlo za okuženo datoteko.
Kljub temu, da je številka pol milijona visoka, pa morajo protivirusni programi pravilno prepoznati vsakega izmed teh škodljivih programov. Večina protivirusnih programov se tako dandanes osvežuje večkrat dnevno, pojavljajo pa se tudi novi načini prepoznavanja, kot je naprimer F-Secure DeepGuard, ki prepozna tudi nove, doslej neznane škodljive programe.
Prijavi napako v članku