Pretresi v industriji OS za mobilnike
2007 je bilo leto prihoda Applovega OS X za iPhone, v letu 2008 pa nas čaka Googlov Android. |
Odkar se ji je pred okoli petimi leti pridružil Microsoft, je bila industrija operacijskih sistemov za pametne telefone bolj ali manj stabilna. Symbian, Linux, Research in Motion ter Windows Mobile so predstavljali pretežni del programja za pametne mobilnike. Vnovičen prihod operacijskih sistemov informacijskotehnoloških velikanov pa bo precej spremenil načrte nekaterih mobilnih operaterjev in naznanja temeljne spremembe v industriji mobilnih telefonov. Leta 2007 je namreč Apple na trg poslal iPhone z lastnim operacijskim sistemom, nov OS za pametne mobilnike, imenovan Android, pa je za leto 2008 napovedal tudi internetni velikan Google.
Treba je sicer vedeti, da pametni mobilni telefoni predstavljajo sorazmerno majhen delež celotne prodaje mobilnikov. V letu 2006 je bilo od vseh prodanih telefonov le osem odstotkov pametnih, pravi Chris Hazelton, analitik IDC. Odstotek bo v letu 2007 sicer večji, a najverjetneje v nizkih dvojnih številkah, še doda.
Zakaj torej toliko proizvajalcev? Industrija zelo računa na to, da si bodo sedanji uporabniki mobilnih telefonov, ki predstavljajo velik del prebivalstva razvitih držav, želeli navadne mobilnike zamenjati za pametne. Poleg tega mobilni operaterji postopoma opuščajo vloge vratarjev in bodo prodajo storitev in telefonov svojim strankam kmalu dovolili tudi zunanjim podjetjem, kar bo nova priložnost za proizvajalce programske in strojne opreme ter ponudnike spletnih storitev.
Deset millionov dolarjev čaka tiste, ki bodo ustvarili najboljše programe za Googlov Android. |
Novi operacijski sistemi bi morali vplivati tudi na povečanje števila razvijalcev, pravi Scott Horn, glavni direktor Microsoftovega oddelka za mobilne komunikacije. Razvijalci bodo nadaljevali z ugibanjem, katero računalniško okolje bo prineslo večji dobiček. »Tako je vedno bilo. Razvijalci se sprašujejo, ‘kje je največji trg za moj talent in vstop na kateri trg je najcenejši.’ V veliko pogledih, je to za razvijalce ekonomska odločitev,« pravi Horn.
Horn in Hazelton se strinjata, da nova operacijska sistema ne predstavljata grožnje nobenemu proizvajalcu računalniških okolij. »Več tekmecev pomeni večjo rast v tej kategoriji,« pravi Horn. »Obstajale bodo velike ribe in tiste, ki bodo našle svojo tržno nišo, videli bomo različne tržne modele.«
Hazelton se strinja in dodaja, da je situacija bolj koristna kot ogrožujoča, saj prispeva k širjenju zavesti o pametnih telefonih.
Prijavi napako v članku