Izsiljevalski virusi delujejo izjemno hitro
Ameriško podjetje Splunk je preizkusilo nekaj najpogostejših izsiljevalskih programov, da bi ugotovili, kako hitro lahko šifrirajo datoteke. Za test so imeli za 53 GB datotek.
Podjetje pravi, da je naložilo štiri računalnike z operacijskim sistemom Windows 10 ali Windows Server 2019 z “98.561 testnimi datotekami (pdf, doc, xls, itd.).” Nato so izmerili, koliko časa je trajalo, da je 10 najbolj “priljubljenih” izsiljevalskih programskih oprem šifriralo vse te datoteke v vsakem od sistemov.
Najhitrejši je bil virus, imenovan LockBit, katerega en vzorec je šifriral vseh 53 GB podatkov na računalniku Windows Server 2019 v samo štirih minutah in devetih sekundah, s povprečnim časom pet minut in 50 sekund.
To pomeni, da večina izsiljevalske programske opreme potrebuje manj kot eno uro, da po namestitvi šifrira 53 GB podatkov. Toda program bi verjetno v sistemu deloval dlje, saj bi poskušal ogroziti čim več različnih povezanih naprav, do katerih lahko dostopa.
“Na koncu ta raziskava dokazuje potrebo, da se organizacije odmaknejo od odzivanja in ublažitve škode, ko je ta že narejena,” pravi ugledni varnostni strateg Ryan Kovar v objavi na blogu o ugotovitvah podjetja, “in se osredotočijo na preprečevanje okužb z izsiljevalsko programsko opremo.”
Prijavi napako v članku