Kaj imajo skupnega GIS, urbanizem, IT rešitve in geodezija?
GIS in urbanizem se tesno prepletata. Z uporabo podatkov GIS lahko urbanisti bolje razumejo trenutne potrebe mesta in se lažje lotijo načrtovanja in same izvedbe. Z obdelavo geoprostorskih podatkov iz satelitskih posnetkov, zračnih fotografij in oddaljenih senzorjev pridobijo uporabniki podroben pogled na zemljišče in infrastrukturo. S širjenjem prebivalstva in mestnih meja, je prednost sistema GIS v zbiranju velikih količin informacij, potrebnih za uravnoteženje prednostnih nalog in reševanje zapletenih problemov, kot je optimizacija umestitve novih stavb in podobno.
Slovenske občine, javne ustanove in podjetja v ta namen pristopijo k podjetju Kaliopa, ki praznuje že 20 letnico obstoja. V tem času so večkrat razširili svoje dejavnosti, s katerimi pokrivajo celotno Slovenijo, Hrvaško, Istro in se spogledujejo tudi še s Srbijo in Makedonijo. Danes podjetje Kaliopa šteje 20 zaposlenih v dveh pisarnah v Ljubljani in Celju. Pisana družba specialistov, programerjev (front-end, back-end, podatkovna analitika, Android), geodetov, geografov, urbanistov, arhitektov in gradbenikov tvori močno bazo različnih znanj, ki jih ponujajo strankam preko spodaj opisanih produktov in storitev.
Kako je potekal razvoj glavnih storitev?
Pred 20 leti so si v podjetju Kaliopa postavili osnovno vprašanje, kako izkoristiti takrat povsem novo okolje interneta za prikaz elektronskih zemljevidov. Ideji je sledilo iskanje tehničnih poti za izvedbo projekta in iskanje odgovorov na vprašanje, kot na primer »Kaj morajo ti internetni zemljevidi vsebovati in kdo bi to potreboval«. Glavne ciljne skupine so našli izredno hitro: vse institucije in državna podjetja, ki upravljajo z infrastrukturo. Kulminacija celotnega projekta je spletna storitev Spletni GIS ali WEB GIS.
Kaj je GIS?
Geografski informacijski sistem (GIS) je sistem, ki ustvarja, upravlja, analizira in preslikava vse vrste podatkov. GIS povezuje zbrane podatke z zemljevidom in integrira lokacijske podatke z vsemi vrstami opisnih informacij. To zagotavlja osnovo za kreiranje urbanih načrtov. GIS uporabnikom pomaga razumeti vzorce in geografski kontekst. Prednosti vključujejo izboljšano komunikacijo, učinkovitost in boljše upravljanje ter sprejemanje odločitev.
V podjetju Kaliopa so za upravljanje prostorskih podatkov pripravili štiri spletne platforme: iKomunala, iObčina, iRegija in iSlovenija.
Bi radi poiskali parcelo in pogledali še stanje okoliških parcel? Bi radi preverili vrednost določene nepremičnine? Mogoče ostale podatke, kot so naklon parcele, poplavno ogroženost in podobno? Vse to vam omogoča iObčina, v kateri lahko iščete, pregledujete in analizirate prostorske elemente, omogoča pa tudi merjenje razdalj in površin vseh vrst informacij v prostoru. Storitve so na voljo za občinske uprave, strokovno javnost in tudi za občane.
Več o iObčini si lahko preberite tukaj.
iKomunala vključuje komunalne, občinske in državne prostorske informacije, ki so dostopne samo z uporabniškim imenom in geslom pooblaščenih oseb. Gre za interni sistem, ki ni odprt za javnost in je namenjen le upravljavcem komunalnih infrastruktur.
iRegija – združuje skupne projekte, ki se lahko razprostirajo preko več občin. Načrtovanje, izvedba in vzdrževanje, vse je lahko del platforme iRegija. Lep primer so na primer kolesarske steze in planinske poti.
iSlovenija je spletni geografski informacijski sistem – GIS, javnih in komercialnih prostorskih podatkov na območju Slovenije, namenjen poslovni uporabi.
Urbanizem
Oddelek urbanizem podjetja Kaliopa sestavlja interdisciplinarna ekipa s področja (krajinske) arhitekture, geodezije in gradbeništva. Občinske in komunalne službe se zanašajo na njihove strokovno izvedene prostorske načrte, prikaze stanja prostora, urbanistične načrte in pa tudi za digitalizacijo fizičnih dokumentov. Najamete pa lahko tudi urbanista, ki bo namesto vas pripravil lokacijske informacije ali potrdila o namenski rabi zemljišča. Glavna dejavnost oddelka za urbanizem je izdelovanje občinskih prostorskih planov (OPP), občinskih prostorskih načrtov (OPN) in občinskih podrobnih prostorskih načrtov (OPPN).
Geodezija
Geodetske storitve vestno in natančno izvajajo že več kot 15 let. Z nepristranskostjo in strokovnostjo so si pridobili zaupanje občin in občinskih uprav kot tudi fizičnih oseb in podjetij vseh velikosti. Geodetska ekipa ima večletne strokovne izkušnje s področja nepremičninskih evidenc (zemljiški kataster, kataster stavb in gospodarske javne infrastrukture) in gradbeno inženirskih del pri gradnji nizkih in vodnih gradenj ter gradenj komunalne infrastrukture.
Vrsta uspešnih izvedenih projektov jim je omogočila razvoj posebnih storitev, kot so zajem in obdelava satelitskih posnetkov za lažje spremljanje sprememb na Zemlji, uporaba brezpilotnih letalnikov za nameščanje senzorjev in letalskih posnetkov iz zraka, ki zagotavljajo visoko ločljivost in pokritost.
Pametna mesta
Kombinacija GIS-a, Urbanizma in Geodezije je temelj za načrtovanje in izvajanje projektov pametnih mest. GIS namreč združuje vse vidike načrtovanja in upravljanja mest ter zagotavlja skupno sliko delovanja za vse. Ker pametno mesto vključuje več deležnikov, je povezovanje, koordinacija in sinergijsko delovanje različnih udeležencev ekosistema pametnega mesta ključ do uspeha projekta vzpostavitve, delovanja in vzdrževanja pametnih mest.
Vsem platformam je skupno, da vanje redno vključujejo in osvežujejo državne, občinske in globalne prostorske podatke ter možnost, da uporabniki sami dodajajo želene prostorske podatke.
Načrtovanje, vzdrževanje IT sistemov in računalniška varnost
V 20 letih nudenja podpore pri upravljanju lastnih spletnih platform so si obenem pridobili dovolj znanja in izkušenj za načrtovanje, vzdrževanje in optimizacijo IT storitev. Osredotočili so se predvsem na strežnike, varnost, zanesljivost in kakovostno izpeljano ožičenost IT sistemov.
Z razvojem novih digitalnih storitev so se oblikovale nove metode kibernetskih napadov, s katerimi napadalci prežijo na podjetja in ustanove. V podjetju Kaliopa IT sisteme zavarujejo s kombinacijo strojne (usmerjevalniki, požarni zidovi …) in programske opreme (protivirusni programi, filter spletnega prometa …). Tako se bojujejo proti različni zlonamerni programski opremi, od phishing napadov, virusov do spyware in ransomware.
Ker informacijski sistemi temeljijo na žični ali brezžični komunikaciji, boste pri vzpostavitvi in načrtovanju potrebovali pomoč IT strokovnjakov. Načrtovanje zajema pravilni izbor pasivne in aktivne komunikacijske opreme (komunikacijska omara, vozlišče, organizatorji kablov, mrežna stikala in še več). Za zagotavljanje kvalitete celoten postopek ožičenja opravijo v štirih korakih:
- Analiza obstoječega stanja ožičenja
- Priprava koncepta posodobitve ožičenja
- Izvedba posodobitve
- Izvedba meritev ožičenja in priprava ustrezne dokumentacije
Za potrebe zanesljivosti vam vzpostavijo enega ali več namenskih MS Windows strežnikov, ki omogočajo virtualizacijo sistemov, centralizirano shranjevanje podatkov, nastavitev varnostnih nivojev dostopa, varen oddaljen dostop, izmenjavo elektronskih sporočil in še več.
Več o podjetju Kaliopa in njihovih storitvah na spletni strani www.kaliopa.si. Dosegljivi so tudi na telefonski številki 01 520 82 80 in e-poštnem naslovu info@kaliopa.si.
Prijavi napako v članku