Se antivirusni program splača kupiti?
Ker je zlonamerna programska oprema, ki povzroča veliko škodo, na naslovnicah vse pogosteje, se lahko zdi nekaj evrov za programsko opremo, ki jo potrebujete za zaščito domačega računalnika, nizka cena, vredna plačila. Toda ta denar vam morda ne bo zagotovil dodatne zaščite, za katero mislite, da je ključnega pomena.
Na voljo so številne brezplačne možnosti, nekatere pa so najverjetneje že bile naložene na vašem računalniku ob nakupu. To so glavne razlike med brezplačno in plačano programsko opremo, skupaj z dodatnimi funkcijami, ki jih ponujajo premium različice.
Pred primerjavo pa velja omeniti še, da članek vsebuje nasvete za posameznike, ki uporabljajo računalnike Windows. Če ste uporabnik macOSa ali Linuxa, to verjetno ne velja za vas, čeprav obstajajo tudi za te operacijske sisteme podobne možnosti. Če pa ste lastnik podjetja, se vaša tveganja in zahteve precej razlikujejo od tistih, ki jih imajo domači uporabniki. Prav tako so lahko posledice izbire napačne protivirusne programske opreme veliko hujše.
Podjetja se običajno ukvarjajo z občutljivimi informacijami o poslovanju in svojih strankah. Najverjetneje imajo tudi zaupne dokumente ali druge datoteke, za katere si ne morejo privoščiti, da bi jih izgubili. Za hekerje so takšne datoteke vredne individualnega ciljanega napada, zato še enkrat premislite in poiščite program, ki je specifičen za vaše okoliščine. Vrnimo se k domačim uporabnikom.
Že Windows Defender lahko prepreči mnogo težav
Računalniki z operacijskim sistemom Windows so privzeto zaščiteni zahvaljujoč Windows Defenderju. Kljub temu, da gre za precej osnovno programsko opremo, precej dobro ščiti vaš računalnik pred zlonamernimi programi. Samodejno skenira vaš računalnik za zlonamerno kodo ali sumljivo programsko dejavnost, nato pa obravnava vse težave, ki jih ugotovi, z uporabo varnostnih kopij v oblaku poskrbi tudi za popravilo vseh poškodovanih datotek.
Ko gre za preprečevanje, bo Microsoftov program samodejno skeniral vse, kar priključite v pogon USB in poskušal blokirati kakršne koli sumljive poskuse namestitve ali prenosa. Za mnoge je to že dovolj dobra zaščita.
Če pa ste napredni uporabnik, pa lahko namestite enega izmed priljubljenih, zaupanja vrednih in učinkovitih programov, kot so na primer Avast, AVG in Avira … Kako pa se brezplačne različice razlikujejo od plačljivih, kot so Norton in McAfee? Za domačega uporabnika pogosto ni opazne razlike med stopnjo zaščite, ki jo ponuja brezplačna protivirusna programska oprema v primerjavi s prvovrstno plačljivo protivirusno programsko opremo.
Največkrat plačujete za dodatne funkcije, ne za dodatno zaščito
Ali potem res potrebujete plačljivo verzijo?
Predvsem način uporabe računalnika narekuje raven zaščite, ki jo potrebujete.
Recimo, da ste zelo previdni pri klikanju povezav in odpiranju e-pošte, vaša dejavnost brskanja pa je omejena na zaupanja vredna spletna mesta. V tem primeru bo Windows Defender verjetno povsem dovolj. Če pa je vaše spletno usposabljanje sestavljeno iz nezakonitih virov in “se požvižgate” na varnost, bi vam verjetno lahko koristila malo boljša zaščita. In če ste nekje vmes (niste niti preveč previdni glede tega, na kaj kliknete, vendar ne preživite časa na spletnih mestih, ki živijo od nezakonite dejavnosti), bi verjetno morali razmisliti o vsaj povečanju ravni zaščite.
Ko gre za osnovne protivirusne programe, so brezplačne možnosti prav tako dobro podprte kot plačljive. Poraba denarja vam prinese nekaj dodatnih funkcij, ki jih morda ne potrebujete in ne spremeni ravni protivirusne zaščite, ki vam jo nudi programska oprema. Druga prednost brezplačnih programov je, da jih lahko preizkusite in jih zavržete, ne da bi morali zahtevati povračilo ali trpeti finančni udarec.
V kolikor želite osnovno zaščito, vam bo večina brezplačnih programov to ponudila, ne da bi zahtevali podatke o vaši kreditni kartici. Poleg tega se z brezplačno programsko opremo ne boste prijavili za brezplačno preskusno različico, ki jo boste nato pozabili preklicati.
Na voljo so različne ravni zaščite in pri povprečju približno 30 evrov na leto se lahko plačana programska oprema zdi ugodna. Toda plačujete pravzaprav za funkcije in če želite zaščito pred virusi, lahko brezplačni programi več kot izpolnijo vaša pričakovanja.
Funkcije, ki jih ponuja plačana programska oprema, so lahko uporabne, a je vprašanje, če jih potrebujejo uporabniki, katerih dejavnost brskanja je omejena na družbene medije, zakonite storitve pretakanja in zaupanja vredna spletna mesta.
Prijavi napako v članku