Računalništvo, telefonija
18.02.2019 15:27
Posodobljeno 5 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Mit o geniju

Genij lahko postane vsakdo
Genij lahko postane vsakdo

A tudi vi včasih opazujete uspešne ljudi okoli sebe in se vam zdi, da so to že rojeni geniji? Menite, da je njihov nivo uspeha navadnim smrtnikom nedosegljiv? Znanost danes pravi, da temu ni tako in da lahko prav vsakdo postane genij!


»Pred leti sem se z družino sprehajal po plaži na slovenski obali in mimo nas je prišla skupina mladih razigranih fantov, ki so imeli razgreto diskusijo o naših športnikih. Med kričanjem je eden od mladeničev omenil Anžeta Kopitarja, ki je ravno v tisti sezoni z Los Angeles Kingsi osvojil svoj drugi Stanleyjev pokal. In potem je drugi fant zavzdihnil: ‘Kaj bi dal, da bi imel tak talent kot Anže,’ jaz pa sem se v mislih nasmehnil in sam pri sebi rekel: ‘Saj ga že imaš,«’ je povedal Robert Rolih, bestselling avtor knjige The Million Dollar Decision in evropski javni govorec leta 2015 po izboru Professional Speakers Academy iz Londona.
Rolih namreč pravi, da predpostavka o mitu genija, ki pravi, da so geniji človeštva že rojeni z neverjetnimi talenti in sposobnostmi, ne drži.

Resnica je očem skrita
Ko gledamo Anžeta Kopitarja, Luko Dončiča ali pa Ilko Štuhec, kako žanjejo uspeh za uspehom, vidimo zgolj končni rezultat. Ko gledamo plesalca Sergeja Polunina, kako pleše na pesem ‘Take me to church’, prav tako vidimo le končni rezultat in enako je, ko opazujemo preporod Postojnske jame pod vodstvom Marjana Batagelja. Vedno vidimo le končni rezultat. Vse, kar pa se je dogajalo pred tem, pa je očem skrito.

»Znanost je danes že dokazala, da mit genija ne drži. Resnica je popolnoma drugačna. Geniji človeštva se niso že rodili geniji, temveč so to postali skozi leta in leta načrtnega, fokusiranega učenja in dela,« je povedal Rolih. To pomeni leta in leta treninga, učenja, branja knjig, grajenja samozavesti, izpopolnjevanja takšnih in drugačnih znanj, ki lahko posamezniku pridejo prav in izboljšajo njegove rezultate – pa naj gre za športnika, podjetnika ali pa umetnika.

»Medtem, ko drugi gledajo resničnostne šove na TV, ti treniraš. Medtem ko drugi hodijo na pijače in opravljajo svoje znance, ti bereš knjige in se učiš. Bližnjic ni. Delo med vikendi, učenje, prakticiranje, razvoj svojih sposobnosti in tako naprej in tako naprej. Ta cena je visoka, je pa tudi rezultat zato toliko bolj zadovoljujoč in izpopolnjujoč,« je zaključil Rolih.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SIDERA d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SIDERA d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SIDERA d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več
Zlati partner

GENIS d.o.o.

Likozarjeva 1a, 4000 Kranj, Tel: 04 251 93 00
Podjetje Genis je eden vodilni slovenskih proizvajalcev informacijskih rešitev za poenostavitev in digitalizacijo delovnih postopkov v srednjih in velikih podjetjih. Njegove ... Več

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808