Operacijski sistemi
21.01.2019 07:36

Deli z drugimi:

Share

Kateri je najboljši glavni izvršni direktor med velikani tehnoloških korporacij? Satya Nadella!

Kateri je najboljši glavni izvršni direktor med velikani tehnoloških korporacij? Satya Nadella!
Kateri je najboljši glavni izvršni direktor med velikani tehnoloških korporacij? Satya Nadella!

V vseh teh letih je na račun glavnih odločevalcev največjih tehnoloških korporacij na svetu letelo nemalo število takšnih in drugačnih opazk, kritik in pa seveda tudi pohval. Do nedavnega so Facebookov Mark Zuckerberg, Amazonov Jeff Bezos in Applov Tim Cook veljali za vizionarje, velike vodje in menedžerje najvišjega ranga, kar pa se je z raznoraznimi škandali in milo rečeno spodrsljali malce spremenilo.

Ne glede na to pa je najboljši izmed voditeljev tehnoloških korporacij ostal skorajda neviden, in to v času, ko je podjetje, ki ga zdaj vodi že 5 let, stabilno na zelo dinamičnem trgu. Govorimo seveda o glavnem izvršenem direktorju Microsofta Satyi Nadelli, ki je bil zelo pogosto označen kot sicer miren, stabilen, ampak po drugi strani skorajda malo dolgočasen menedžer. Vsi tisti, ga tako opisujejo, verjetno ne vedo, kaj vse je podjetje Microsoft doseglo samo v letu 2018. Nadella je uspešno spremenil Microsoft iz vedno manj relevantnega podjetja v tehnološko močno entiteto, ki je za razliko od konkurence pripravljena na spremembe.

Nadella od 2014 naprej

Za to, da bi dobili občutek, kako je Nadella pretransformiral Microsoft, si poglejmo začetek, torej februarja 2014, ko je prevzel položaj glavnega izvršnega direktorja od Steva Balmerja. Nadella se je takoj na začetku moral soočiti z Balmerjevo odločitvijo, da bo Microsoft kupil Nokio in s tem potencialno rešil propadajoč posel Windows Phone, poleg tega pa je Balmer pred svojim odhodom vložil ogromne denarje v mobilni operacijski sistem, ki ga nihče ni uporabljal.

Malo manj kot leto in pol pred tem, je podjetje izdalo Windows 8, eno najslabših verzij operacijskega sistema Windows. Glede na hitrost razvoja tehnologije in vse, kar se je od takrat dogajalo, se hitro zgodi, da ljudje pozabimo, kako velik problem je to bil. Windows je bil po drugi strani še vedno glavni vir zaslužka za Microsoft.

Istočasno z izidom Windowsa 8 je Microsoft predstavil tudi tablico Surface, ki je bila na široko opevana kot precenjeni kos tehnologije s premajhno zmogljivostjo. Korporativna kultura podjetja je stagnirala in na vidiku so bili zadnji dnevi slave za Microsoft. Še vedno je močno odmevalo Balmerjevo prepričanje, da lahko Microsft reši vse težave z uporabo Windowsov.

Nadella je bil ne samo postavljen pred velik izziv, temveč tudi pred ogromno število zaposlenih, ki jim je moral dokazati, da je sposoben. Konec koncev je Nadella šele tretji glavni izvršni direktor od ustanovitve podjetja leta 1975 – in prvi, ki ni bil že v štartu povezan z dominanco podjetja v svetu tehnologije.

Nadella je sprejel kar nekaj težkih odločitev

Kakorkoli si pogledal, je Nadella žel uspehe. Sprejel je težko odločitev in ukinil razvoj telefona Windows Phone (težko, ker nihče ravnodušno ne sprejema tako velikih odločitev) in s tem podjetje končno osvobodil nepremišljenega zapravljanja denarja. S tem Nadella ni samo prihranil denar, temveč je Microsoftu omogočil, da uporabi razvojne vire za tehnologije, ki so bile bolj pomembne za uspeh podjetja.

Ena najbolj presenetljivih Nadellinih potez je bila zagotovo postavitev oblačnih storitev v središče Microsoftovega poslovanja. Ne samo to, da je izbral “oblak”, navdušilo je ravno to, v kolikšni meri je dopustil, da oblačne storitve prevzamejo fokus, ki je vseskozi bil na operacijskem sistemu Windows. Vse to se je Microsoftu močno poplačalo. Danes je podjetje tržni vodja, ko govorimo o storitvah v oblaku. Microsoft je z oblačnimi storitvami v prvem četrtletju generiral kar 8,5 milijarde ameriških dolarjev, kar je 47 % več kot leto poprej v istem obdobju. Office je Nadella spremenil v primarno oblačno storitev z naročnino in posel je kar naenkrat zacvetel. Tudi Windows je sčasoma postal, vsaj do določene mere, oblačna storitev, kajti dostavljen in posodobljen je preko oblaka. Predstavljamo si ga lako kot Windows storitev.

V tem času je Nadella poskrbel, da je njihov tablični računalnik Surface postal pravi hit in danes je Surface “milijardni posel”. Če se samo spomnimo prvega modela in potem dizajnerskih sprememb, ki jih je vnesel Nadella, lahko vidimo, kako pomembno vlogo je odigral pri tem produktu.

V čem se Nadella razlikuje od Balmerja

Nadell je bil pripravljen sprejeti svet, ki se razvija, poleg tega pa je investicije v Microsoftu usmeril v “high-profile” produkte, ki še niso bili tako priznani in sprejeti – nekaj, kar Balmer ni nikoli naredil. Nadella je tako postavil Cortano ob bok Amazonovi Alexi in pametnemu zvočniku Google Home vendar je hitro uvidel, da je to boj z mlini na veter. Odločil se je, da blagovno znamko Cortane predrugači in jo postavi v ozadje ostalih Microsoftovih produktov, ki so tako postali še pametnejši.

Pod Nadellinim vodstvom je Microsoft sprejel odprtokodno programsko opremo in z njo začel delati. Izpostavimo lahko popularen SQL Server, ki ga poganja Linux. John Chirapurath, generalni menedžer pri Microsoftu je razložil, zakaj so se odločili za tak korak: “Izjemno pomembno je, da pustimo izbiro in ponudimo fleksibilnost. Enostavno si ne moremo privoščiti, da pridemo do stranke in ji ponudimo platformo, ki izključno deluje z Windowsi, ali recimo C#. Moramo pristopiti iz tega vidika, da jih vprašamo, kaj si želijo”. V času pred Nadello si kaj takega pri Microsoftu sploh niso znali predstavljati.

In kaj je rezultat vsega tega? Pod Balmerjevim vodstvom je Microsoftova delnica stagnirala. Od takrat do danes se je vrednost delnice skorajda potrojila, iz 37 ameriških dolarjev za delnico na približno 100. Tudi v času decembrskega zloma trga je delnica ohranila večino vrednosti. Novembra 2018 pa je Microsoft celo postal največ vredno podjetja na svetu in ravno v tem času je Microsoftova vrednost delnice takrat rastla, medtem ko je Apple v tem času kar nekaj vrednosti izgubil.

Vsi tisti, ki so spremljali, ko je Nadella prevzel funkcijo glavnega izvršnega direktorja, ne bi smeli biti niti malo presenečeni nad vsem tem, kar smo do sedaj povedali. Po pisanju CNBC-ja je Microsoftov John Thompson na dogodku, ki ga je gostilo podjetje Lightspeed Venture Partners, dejal, da je Nadella v svojem prvem javnem nastopu kot “CEO” Microsofta, leta 2014, povedal, da bo svet najprej zajadral v oblake. Niti enkrat ni omenil Windowsa. Torej že takoj na začetku je zaposlenim in širni javnosti dal vedeti, da mora Microsoft biti pripravljen na to, da bo sprejel oblak in da bodo tudi vse platforme in sistemi s tem kompatibilni.

Nadella je vse, kar je do sedaj napovedal, izpolnil, naredil in dosegel. Zanimivo pa je morda to, da je ravno on tisti, ki med vsemi največjimi menedžerji v svetu tehnologije nikoli ni izstopal in nikoli ni požel posebnega javnega blišča. Ne glede na to, da ga mediji in javnost ne vidijo kot vizionarja, je Microsoft postavil v položaj “front-runner” podjetja, katerega po določenih napovedih analitikov čakajo še boljši časi kot so bili do zdaj. Nadella bo na položaju glavnega izvršnega direktorja zagotov še vztrajala nekaj časa, vsaj dokler bo Microsoft dosegal tako dobre poslovne rezultate.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Windows operacijski sistem

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več

UV LED TISKALNIK

Brezje pri Dobrovi 74b, 1356 Dobrova, Tel: 041 735 643
Tisk Tavčar Tisk Tavčar d.o.o. je v osnovi družinsko podjetje z 20-leti grafičnih izkušenj, pa tudi strojništvo in elektronika jim nista tuja.Predstavljajo vam UV LED tiskalnik, ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več