Praznično spletno nakupovanje: srečate lahko tudi spletne nepridiprave
Zaradi udobnosti so spletni nakupi zelo privlačni, a nekateri ljudje so še vedno zaskrbljeni, kako dobro so zaščitena njihova spletna plačila. Žal so njihove skrbi utemeljene. Med 32 % tistih, ki so imeli ogrožena uporabniška imena in gesla na področju financ, jih četrtina (26 %) nikoli ni dobila povrnjenega denarja. Dejavniki, ki lahko potencialno ogrozijo finance uporabnikov, vključujejo tudi težave pri nadzoru nad uporabniškimi imeni in gesli, potem ko so ti bili uporabljeni na različnih platformah spletnih trgovin in izvedeni z različnimi načini plačil.
Vsak peti geslo shrani na svoji napravi
Spletno kupovanje je kot obisk ogromnega nakupovalnega centra, kjer lahko ljudje kupijo izdelke iz številnih različnih platform internetnega poslovanja. Tako ni presenečenje, da imajo lahko kupci težavo z nadzorom nad vsemi svojimi informacijami, ki jih delijo pri spletnem plačevanje. Več kot polovico ljudi (54 %) najbolj skrbi, da bodo spletni kriminalci dostopali do njihovih uporabniških imen in gesel za spletno plačevanje. Tretjina (36 %) vprašanih hkrati pravi, da so pozabili oz. se niso nikoli poskušali spomniti vseh spletnih strani in aplikacij, kjer so delili svoje finančne podatke.
Medtem ko se kupci trudijo, da imajo uporabniška imena in gesla za spletna plačila hitro dostopna in lahko zapomnljiva, jih vsak peti (20 %) shrani kar na svoje naprave. To pride prav pri vpisovanju uporabniških imen in gesel za spletno nakupovanje, saj tako ni skrbi, da bi jih uporabniki pozabili. A vendar, ča je naprava izgubljena ali ukradena, uporabnik ne tvega le izgubo osebnih podatkov, ampak tudi denarja. Če nepridipravi najdejo uporabniška imena in gesla v zapiskih pametnega telefona, bi lahko namreč dostopali do njihovega bančnega računa.
Največ plačil je izvednih s karticami
Velika izbira načinov digitalnega plačevanja omogoča kupcem svobodo, da izberejo najljubši način kupovanja izdelkov ali storitev. Največkrat izbrana metoda so še vedno debetne in kreditne kartice ter direktna nakazila iz bančnih računov ali spletnih denarnic, kot je na primer PayPal. A kljub temu druge metode plačevanja pridobivajo na priljubljenosti. Redno nakupovanje omogoča ljudem, da zbirajo točke skozi programe zvestobe in jih uporabijo, ko ponovno obiščejo prodajalca. Zahvaljujoč pametnim telefonom in pametnim uram pa kupcem ni treba nositi sabo svojih denarnic, fizičnega denarja ali celo plastičnih kratic. To je pripomoglo k večji priljubljenosti brezstičnih naprav za plačevanje, kot so PayPass in Apple Pay, ki jih redno uporablja tretjina (31 %) kupcev.
»Praznični čas ob koncu leta je čudovita priložnost za nakup daril za družino in prijatelje. Nihče pa noče imeti pokvarjenih praznikov zaradi izgube denarja, ki je posledica nevarnih transakcij in spletnih prevar,« razlaga Martina Titova, vodja marketinga potrošniških produktov v družbi Kaspersky Lab, in dodaja: »Vsi bi morali biti zelo pozorni na svoje finančne podatke in spletna plačila ter poskrbeti, da na nezaupljivih spletnih straneh ne ogrožamo svojih uporabniških imen in gesel ali izvajamo plačila iz nezaščitenih naprav.«
Za zaščito pri spletnem nakupovanju v družbi Kaspersky Lab svetujejo uporabo rešitev za spletno varnost, ki lahko zaščitijo spletne transakcije in varujejo uporabniške račune za spletne nakupe:
- Kaspersky Security Cloud zaščiti podatke kreditne kartice tako, da odpre varen brskalnik, kadar potrošnik kupuje na spletu, in z varnim samodejnim izpolnjevanjem podatkov plačila.
- Kaspersky Password manager kupcem omogoča varen dostop do njihovih gesel, številk PIN ter ključnih uporabniških imen in gesel kjerkoli na napravi. S tem plačila postanejo tako hitra kot tudi varna.
Prijavi napako v članku