Kaj je eSIM?
Da bi vedeli, kako deluje eSIM tehnologija, moramo najprej vedeti, kako deluje tehnologija SIM. Ta deluje tako, da SIM kartica ob povezavi z omrežjem pošlje ISMI številko (International Mobile Subscriber Identity). Ta je sestavljena iz vaše telefonske številke, nekaj varnostnih podatkov in dveh kod. Prva je PIN, katero vnesete takoj, ko se vaš telefon zažene (če imate to nastavljeno), druga je PUK. To vnesete, če se trikrat zmotite pri PIN številki. SIM kartica ima tudi svoj pomnilnik velikosti od 8KB pa vse do 256KB, kar je bilo v preteklosti precej uporabno, saj je marsikateri uporabnik shranjeval kontakte kar na SIM kartico.
Torej, kako deluje eSIM? Praktično tukaj ne gre več za kakršno koli kartico, saj so vsi podatki vgrajeni v čipu v sami napravi. Tako proizvajalcem ni več treba narediti posebne reže za SIM kartico, druga velika prednost pa je ta, da celo najmanjše naprave, kot so pametne ure, komunicirajo s 4G omrežjem. Težava pa nastopi, ko želimo uporabiti drugo telefonsko številko, sploh če imamo sedaj dve SIM kartici. To bo pri novejših napravah praktično nemogoče, saj bo vse vgrajeno v čipu, naprava (telefon, pametna ura …) pa ne bo imela namenskega prostora za kartico SIM.
Čeprav je eSIM še zdaleč od redne uporabe oziroma je danes bolj redek pojav, pa bi se lahko to – glede na hiter razvoj tehnologije in dovzetost potrošnikov – kar hitro spremenilo.
Prijavi napako v članku