Računalništvo, telefonija
19.09.2018 13:48

Deli z drugimi:

Share

OT okolja privlačna za hekerje

Veljalo je, da so proizvodna oziroma industrijska okolja strogo ločeni sistemi, zato je dostop do njih zelo omejen. Nič več.
10 priporočil kako zavarovati OT okolje
10 priporočil kako zavarovati OT okolje

S povezovanjem različnih proizvodnih sistemov ter njihovim zlitjem s poslovnimi aplikacijami in digitalizacijo procesov, ter na splošno »odpiranjem navzven« se je pojavil nov izziv. Kako varovati industrijska okolja ter kritično infrastrukturo pred digitalnimi napadalci.

Industrijska okolja so ranljiva, zaradi povezovanja z »zunanjim« svetom

Danes moramo resno razmišljati o kibernetski varnosti. Industrijska kibernetska varnost je proces ohranjanja industrijskih nadzornih sistemov (ICS) brez namernih ali nenamernih kibernetskih groženj, ki motijo ali povzročajo škodo ljudem, procesom, opremi ali okolju. Hekerji izkoriščajo specifične lastnosti operativnega okolja (OT) in ranljivosti starejših operacijskih sistemov, ki se ne posodobljajo, saj so procesni sistemi bistveno bolj statični, od poslovnih procesov (IT), kjer se varnostne posodobitve redno izvajajo.

Že okužen USB ključek, ki je bil povezan na osebni računalnik in ga operater uporablja za delo v industrijskem okolju lahko nosi škodljivo kodo ali viruse, preko katerih se zgodijo kasnejši varnostni vdori. Spomnimo se na posledice virusa Stuxnet ali večkratni razpad elektroenergetskega sistema zaradi varnostnega vdora v Ukrajini v letih 2015 in 2017.

Kako okrepiti kibernetsko varnost naše vitalne infrastrukture?

Svetovni gospodarski forum je v svojem poročilu o najrazličnejših tveganjih Global Risks Landscape 2018 kibernetske napade po verjetnosti dogodkov uvrstil na izjemno visoko tretje mesto – takoj za ekstremnimi vremenskimi pojavi in naravnimi katastrofami. Kaj to pomeni za industrijska okolja? Preprosto povedano: pričakovati je, da bodo napadena, zato velja tudi v ta »informacijska okolja« vpeljati ustrezne zaščite in procese odzivanja na varnostne incidente.

Običajno ločevanje in varovanje s požarnimi pregradami ni več dovolj učinkovito, predvsem pa ne preprečuje vse kompleksnejših in sofisticiranih varnostnih groženj in napadov, ki smo jim priča. Kako torej začeti z uvajanjem varnosti v OT okolju, si preberite 10 priporočil naših strokovnjakov.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SMART COM d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SMART COM d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SMART COM d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Jamada skupina d.o.o.

Cesta k Tamu 12, 2000 Maribor, Tel: 02 330 53 50
Podjetje je bilo ustanovljeno iz bivše DataLab poslovne enote Maribor. Preživeli so obdobje mladostniške zaletavosti in vihravosti. Prerasli so v zrelo podjetje z jasno vizijo, ... Več
Zlati partner

STRIM PLUS d.o.o.

Cesta dveh cesarjev 393, 1000 Ljubljana, Tel: 05 907 52 00
Strim plus d.o.o. sestavlja dinamična ekipa, ki se ukvarja s tremi segmenti poslovanja v prehodu od papirnate sedanjosti v digitalno prihodnost. Foto: Freepik Pametni zasloni Potrebujete ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več
Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več