Vsak deveti igralec masivno-večigralskih iger zasvojen
Da igralci ne bi zbežali, je za WOW tik pred vrati že dodatek. |
Večigralske igre, kot so World of Warcraft, Guild Wars, EVE Online in podobne, postajajo vse bolj priljubljen način zabave mladih in malo manj mladih ljudi. World of Warcraft, nesporni prvak v tem segmentu, je dosegel že zavidljivih 7,5 milijona naročnikov, kar prinaša ustvarjalcem Blizzarda več kot 100 milijonov dolarjev mesečno. Skledo tako velikemu kupčku denarja želijo seveda pristaviti tudi drugi razvijalci in posledično vsi upajo, da bo prav njihov izdelek naslednja velika zlata jama. In tako se trg masivno-večigralskih spletnih iger pridno veča.
Zabavnosti tovrstnim igram ne moremo odreči, problem pa nastopi takrat, ko igralci ugotovijo, da je vse težje ugasniti igro, v katero vlagajo toliko časa in denarja. Profesor Mark Griffiths, direktor mednarodne raziskovalne enote za igre na Nottingham Trent univerzi v Veliki Britaniji, je zato skupaj s sodelavci naredil raziskovalno študijo med 7 tisoč igralci masovnih spletnih iger in prišel do ugotovitve, da jih 12 odstotkov kaže vsaj tri kriterije odvisnosti, ki jih je naštela Svetovna zdravstvena organizacija, kot so: dobesedno hrepenenje po igranju, simptomi odtujenosti, izguba nadzora, zanemarjenje drugih obveznosti in podobni znaki. Anketiranci, večina moškega spola, so se javili sami, njihova povprečna starost pa je bila 21 let.
Griffiths ob rezultatih meni, da če bi naredili anketo med igralci enoigralskih iger, da ti simptomi ne bi bili tako izraziti. Pravi, da je težava spletnih iger v tem, da nikoli ne nastopi točka, ko npr. ubiješ zadnjega šefa, zaključiš zgodbo in zadovoljno ugasneš računalnik. Igra se nikoli ne konča in se nadaljuje tudi, ko je mi ne igramo. Razvijalci tovrstnih iger bodo pa samo še bolj prefinjeno razvijali mehanizme, s katerimi bodo priklenili igralce in njihove denarnice na svoj izdelek.
Presenetljivo Griffiths ni pozabil dodati tudi pozitivnih lastnosti igranja iger, kot je izboljšan reakcijski čas in koordinacija ter njihovo koristnost pri ljudeh v bolečinah, ki so npr. na kemoterapiji ali fizioterapiji in potrebujejo zamotitev.
Prijavi napako v članku