Programska in razvojna orodja
20.11.2017 09:00

Deli z drugimi:

Share

Ste nevidni na Googlu? Preverite, kako lahko to spremenite

Ste nevidni na Googlu? Preverite, kako lahko to spremenite
Ste nevidni na Googlu? Preverite, kako lahko to spremenite

Če imate nek produkt ali storitev, za katero si želite, da jo spozna in na koncu koncev tudi kupi čim več ljudi, potem ste se že zagotovo srečali s kratico SEO kajne? V resnici lahko svoje storitve ali produkte na spletu promovirate ali (1) s plačevanjem oglasov in objav ter (2) s povečanjem orgranskega obiska. Ravno Google in Facebook obvladujeta preko polovice celotnega oglaševalskega trga in njuna največja konkurenčna prednost je to, da do potankosti poznata uporabnike, kar pa je koristno za prodajalce.

Vsi smo lahko pametni in preprosto plačamo za nek oglas, vendar na dolgi rok največ prometa prinese kvalitetna vsebina in optimalno zgrajena spletna stran. “Search engine optimization” je ena ključnih besed, ki se uporablja v tem kontekstu praktično na vsakem koraku, gre pa v bistvu zgolj za en cilj, ki je skupane vsem znamkam in spletnim stranem, biti karseda najvišje na Googlovem iskalniku.

Ali sploh razumemo, kako deluje Google?

Ključna elementa pri tem, kako visoko bo postavljena naša spletna stran, sta priljubljenost in relevantnost spletne strani. Glede na to, da Google predstavlja skoraj 90% celotnega trga (spletnih iskalnikov), se imetnikom oz. administratorjem spletnih strani splača poznati trike delovanja iskalnika. Googlov algoritem je verjetno ena najbolj vplivnih tehnoloških inovacij na sploh. Gre namreč za to, da matematična formula razvršča spletne strani med seboj, se pa ta algoritem vseskozi spreminja in posodablja.

Ko recimo vpišemo iskalno zahtevo “nogometna žoga”, Googlovi pajki, ki so v bistvu računalniški program, iščejo med milijardami spletnih strani in nam v nekaj stotinkah prikažejo tiste spletne strani, za katere algoritem meni, da so za nas najbolj relevantne. V primeru “nogometne žoge” bodo tako prvi zadetki verjetno razne spletne strani, kjer nogometno žogo lahko kupimo.

Na kaj moramo biti posebej pozorni?

Prvo kar je, vsebina mora biti kvalitetna, ne preveč monotona, torej čim bolj razgibana po različnih področjih in seveda raznovrstna v smislu forme. Torej najbolj priporočljivo je uporabljati tako besedilo, fotografije, videe, avdio podkaste in še kakšno kombinacijo vsega. Včasih je veljalo, da je ključna prodaja in neposredno nagovarjanja potencialnih kupcev k nakupu. Danes to več ne velja oz. smo se potrošniki tako spremenili, da te “direktne” poizkuse prepričevanja prepoznamo in se jim le redko pustimo. Kot ustvarjalci vsebin je zelo pomembno, da za kupca nudimo rešitev problema z relevantno vsebino in nasveti. Vsebina mora biti dovolj poglobljena, da obiskovalca pritegne, hkrati pa ne smemo pretiravati, kajti spet se nam lahko hitro zgodi, da potencialna stranka dobi občutek, da jo v nekaj silimo.

Google za razvrščanje spletnih strani uporablja preko 200 kriterijev, vendar sta med pomembnejšimi zagotovo število in moč povezav, torej po domače rečeno, naša zgrajena mreža. Recimo, če vzamemo primer Računalniških novic, bo napa spletna stran na Googlovem iskalniku precej višje, če nas bodo na svojih straneh omenili (dali povezave do nas) drugi spletni akterji kot so mediji, blogi, spletni portali itd. Omenili smo tudi moč dotičnih povezav oz. mreže. To spet pomeni, da recimo povezava, ki jo na našo spletno stran postavi nek priznani, po možnosti tuji medij, z priznanim imenom, bo ta povezava neprimerno boljša, kot recimo nek manjši medij ali blog, ki morda še nima tolikšne veljave.

SEO – ključne besede

Če se spet nekoliko vrnemo v preteklost se lahko spomnimo, da je včasih veljalo, da več ključnih besed pomeni boljši položaj v iskalniku. Avtorji vsebin so tako ciljali na karseda največ besed, ki jih ljudje tipično vpisujemo v iskalnike, vendar to pravilo danes več ne drži. Google razume točno kaj iščemo, tudi če tega nismo najbolj pravilno izrazili. Zato je danes pomembno predvsem to, na katerih mestih se znajdejo ključne besede – naslovi, podnaslovi, URl, slike, videi itd.

Ob poslušanju ene slovenskih blogerk, ki je skozi celoten pogovor izpostavljala pomembnost položaja znotraj iskalnika, je v ospredje vseskozi prihajala beseda učenje in izobrazba. Zelo pomembno je, da tudi če nismo neko veliko podjetje ali znamka, sami delamo na organskem dosegu spletnih uporabnikov, se izobrazimo na področju SEO optimizacije in morda na dolgi rok vseeno pridemo do izboljšanja rezultatov.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Google iskalnik

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MIKRONIS IT, Boštjan Rudl s.p.

Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor, Tel: 02 429 27 82
Kot lastnik podjetja, še posebej manjšega, imate številne odgovornosti in vloge. Ne ostane vam veliko časa za obvladovanje tehnoloških delovnih okolij, kjer se zahteva specializirano ... Več
Zlati partner

LENOVO TECHNOLOGY B.V. AMSTERDAM

Pot za Brdom 100 (Tehnološki Park - G), 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 71 80
Lenovo stremi k izdelavi vrhunskih računalnikov in internetnih naprav z vgrajenimi najnovejšimi tehnologijami, z edinstvenim dezajnom. Vse to za za brezkompromisno doživetje uporabnikov! Ena ... Več
Zlati partner

AVTERA d.o.o. – LINKSYS

Litijska 259, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 58 53 610
Linksys, internet - sinonim za kvalitetno mrežno opremo, ki zagotavlja stik s svetom. Zmogljiva, varna in zanesljiva oprema za dom in manjša podjetja. Rešitve, ki jih Linksys ponuja, ... Več
Zlati partner

Crayon

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 0597 87 142
Crayon je globalno podjetje, ki svojim strankam pomaga zgraditi komercialne in tehnične temelje za uspešno digitalno transformacijo v oblak. Ponujamo celovite IT rešitve migracij ... Več