Če razpolagate z mobilno napravo ste v nevarnosti!
Podjetje Nokia je objavila nadvse zanimivo poročilo Threat Intelligence Report, ki dejansko kaže na velik porast zlonamernih programskih kod za mobilne naprave v lanskem letu. Varnostni strokovnjaki so podatke pridobili preko varnostne programske opreme NetGuard Endpoint Security. Ta je bila nameščena na raznovrstnih mobilnih napravah, in sicer pri uporabnikih lociranih v Evropi, Severni Ameriki, Azijsko-pacifiški regiji in na Bližnjem vzhodu.
Analiza podjetja Nokia je pokazala, da se je v teku lanskega leta odstotek okužb v primerjavi s prvo polovico leta 2015 povečalo za kar 83 odstotkov. Pri tem pa je zanimivo predvsem to, da je bilo med mobilnimi napravami okuženih kar 85 odstotkov pametnih mobilnih telefonov. Med najbolj znanimi mobilnimi okužbami v teku lanskega leta najdemo botnet omrežje Mirai, vohunska aplikacija Pegasus za uporabnike Applovih mobilnih naprav, vohunska aplikacija ADUPS in škodljiva programska koda DroidJack RAT namenjena ljubiteljem mobilne igre Pokemon Go.
V teku lanskega leta je bilo zdaleč največ okužb z izsiljevalskimi škodljivimi programskimi kodami, kratkimi sporočili SMS s trojanskimi konji, aplikacijami za vohunjenje in krajo podatkov ter programsko opremo za prikazovanje oglasov. Najbolj na udaru so bili uporabniki mobilnih naprav z nameščenim operacijskim sistemom Android (81 odstotkov okužb), katerim so sledili uporabniki mobilnih naprav Windows (15 odstotkov okužb) in iOS (4 odstotke okužb).
Če torej razpolagate z mobilnimi napravami, za nameščanje mobilnih aplikacij uporabljajte izključno uradne spletne portale. Če želite še dodatno zmanjšati možnost okužbe, na mobilno napravo nameščajte samo tisto programsko opremo, ki jo resnično potrebujete. Pri tem seveda ne smete pozabiti na namestitev protivirusne rešitve in na posodabljanje mobilnega operacijsega sistema, v kolikor je posodobitev za vašo mobilno napravo sploh na voljo.
Prijavi napako v članku