To je najmočnejši lahek material na svetu

Grafen je ravna, dvodimenzionalna satasta mreža, sestavljena iz ogljikovih atomov. To znanstveniki že dolga leta preučujejo z namenom, da bi nekega dne iz elektronike za vselej izpodrinili silicij. Nekateri raziskovalci celo verjamejo, da grafen predstavlja naslednji veliki preskok v elektroniki in računalništvu, saj nima neželenih motenj električnih signalov, ki nastanejo pri zmanjševanju velikosti silicijevih gradnikov. Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta Massachusetts Institute of Technology (MIT) verjamejo, da bi lahko grafen uporabljali tudi za izdelavo materialov, ki bi lahko nadomestili tiste, ki so v uporabi danes.
Nadobudnim raziskovalcem tehnološkega inštituta MIT je namreč pred kratkim uspelo s pomočjo grafena izdelati material, ki ima le pet odstotkov gostote običajnega železa, a je hkrati kar 10-krat močnejši. S tem so raziskovalci tudi dokazali, da je grafen vsestransko uporaben, v kolikor ne gre zgolj za ravno, dvodimenzionalno satasto mrežo. Nadvse trden in lahek material je raziskovalcem uspelo doseči s tiskanjem tridimenzionalnih dvoatomskih kock iz grafena v obliko, ki spominja na spužvo. Ker je med posamičnimi gradniki veliko prostora, a so ti postavljeni na »pravo mesto«,kar v praksi pomeni večjo moč ob precej zmanjšani teži.
Izdelava novega materiala za raziskovalce ameriškega tehnološkega inštituta MIT ni bila enostavna, saj so do odkritja prave oblike postavitve tridimenzionalnih dvoatomskih kock iz grafena potrebovali kar precej časa. Ti so ob tem prišli tudi do spoznanja, da moč materiala ni odvisna le od vrste uporabljenega materiala (čeprav to do določene mere tudi pomaga), ampak tudi od oblike in načina postavitev njegovih gradnikov. Raziskovalci so celo prepričani, da je geometrija sestavnih delov materiala ena izmed ključnih pogojev za lastnosti materialov.
Novi material, sestavljen iz tridimenzionalnih dvoatomskih kock iz grafena, bi lahko po prepričanju raziskovalcev ameriškega tehnološkega inštituta MIT uporabljali na številnih področjih. Tu gre za povsem različna področja, saj je novost uporabna tako za grajenje mostov kot tudi za izdelavo vodnih filtrov. Preden pa bo novi material nared za vsakodnevno uporabo, bo seveda potrebno še nekaj dodatnih raziskav in preizkušanj. Kljub temu bi lahko omenjeni material v najboljšem primeru postal del našega vsakdana že pred letom 2020.
Prijavi napako v članku