Nove baterije za pametne mobilne telefone, ki se polnijo do tri minute in trajajo do 20 let!
Če redno uporabljate pametne mobilne telefone tako za delo kot preživljanje prostega časa potem zagotovo dobro veste, da avtonomija delovanja postaja vse večja težava, saj zaradi neprestane uporabe le redkokdaj preseže en dan, polnjenje pa lahko traja nekaj ur. Na srečo pa prihaja dobra novica iz Singapurja, saj je skupina znanstvenikov iz lokalne tehnološke univerze (Nanyang Technological University, Singapore) našla rešitev, ki naj bi znatno izboljšala stanje na tem področju. Njihovo najnovejšo baterijo za mobilne naprave je namreč do 70 odstotkov mogoče napolniti že v dveh do treh minutah, življenjska doba tovrstne baterija pa naj bi znašala kar impresivnih 20 let.
Singapurski znanstveniki so izjemen dosežek na področju baterij za mobilne naprave dosegli na sila enostaven način, ki je za nameček še poceni. Ti so namreč le anodo, ki je običajno izdelana iz grafita, izdelali s pomočjo titanovega oksida, ki je poceni in ga najdemo celo v sončni kremi. Medtem ko tipična baterija brez izgube kapacitete lahko zdrži le okoli 500 polnjenj, lahko nova baterija brez težav prenese tudi več kot 10 tisoč polnjenj. Predvsem slednjega bodo najbolj veseli uporabniki pametnih mobilnih telefonov, saj se ti pogosto največ pritožujejo nad prekratko življenjsko dobo baterije. Te v zadnjih letih namreč niso bile deležne večjih izboljšav.
Skupina znanstvenikov iz singapurske tehnološke univerze je prepričana, da bo novo tehnologijo mogoče uporabiti tudi na drugih področjih, kot so na primer električni avtomobili in celo električna letala. Te baterije bodo vsaj po ocenah poznavalcev povzročile pravo revolucijo na področju električnih naprav, saj se hitro polnijo, hkrati pa imajo zelo dolgo življenjsko dobo. Skupina znanstvenikov za nameček trdi, da bi se lahko nova baterija pojavila na trgu že dve leti. Maloprodajna cena tovrstnih baterij naj bi bila enaka zdajšnjim, čeprav verjamemo, da bo ta vsaj na začetku višja, saj bodo prodajalci na račun boljše kakovosti poskušali od kupcev iztržiti kar se da največ denarja.
Prijavi napako v članku