Triki in nasveti
27.08.2016 09:19
Posodobljeno 9 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

12 nasvetov za večjo varnost podatkov novodobnih podjetij

12 nasvetov za večjo varnost podatkov novodobnih podjetij
12 nasvetov za večjo varnost podatkov novodobnih podjetij

Podjetja, ki se na tak ali drugačen način srečujejo z “internetom stvari”, so pod velikim pritiskom kar zadeva zaščito raznih občutljivih informacij in podatkov. S pomočjo portala “TheNextWeb” smo za vas pripravili nekaj nasvetov, kako povečati stopnjo varnosti podatkov podjetij v obdobju “interneta stvari”.

1. Ne pozabite na varnostne kopije – Tako kot digitalni svet postaja vse nevarnejši, tako morajo varnostni ukrepi postati vse ostrejši. Ne gre zgolj za vprašanje zaščite, temveč so varnostne kopije ključne v trenutkih, ko je potreben ponovni zagon ali resetiranje naprave. Brez dvoma segment v katerega se splača investirati.

2. Zaščitite se pred vdori – S pojavom “IoT-ja” se možnosti za različne varnostne vdore povečujejo. Pomembno je, da če že pride do takšne neljube situacije v podjetju, hkrati pride do minimalne škode. Kako se zaščititi? Z varnostnimi kopijami, namestitvijo “Endpoint Protetion” programsko opremo, seveda pa ne smete pozabiti na posodabljanje varnostnih ukrepov znotraj sistema podjetja. Za natančna navodila se posvetujte s strokovnjaki.

3. Posvetujte se s strokovnjaki – Obstaja ogromno majhnih trikov, s katerimi lahko pripomorete k višji stopnji zaščite vašega podjetja, vendar je zato potreben holističen in objektiven pristop, po navadi s strani neke zunanje osebe. Ko je torej tveganje veliko, je verjetno bolje delati s strokovnjaki, ki so specializirani za varnost.

4. Uporabljajte požarni zid in “real-time” varnostne kopije – Ponudniki storitev kot sta CloudFlare in Sucuri vas zaščitijo pred DDoS napadi, XXS občutljivimi točkami in ostalimi napadi. V časih v katerih živimo, bi brez dvoma vsako podjetje moralo imeti požarni zid na različnih ravneh. Nadalje je pozornost treba nameniti tudi “real-time” varnostnim kopijam, ki ohranijo pri življenju vsak podatek izgubljen med napadi.

5. Ostanite zaščiteni, pazljivi in odporni – Ko je govora o digitalni varnosti, bi morali ti trije principi biti osnova vseh podjetij. Osredotočajo se na preventivo in kontrolo številnih plasti zaščite podatkov podjetja. Pazljivost – nenehen nadzor nad varnostjo sistema. Odpornost – zmožnost hitrega posredovanja in reševanja v primeru grožnje. Ozaveščanje o potencialnih nevarnostih in grožnjah lahko pripomore k ustvarjanju kulture varnosti, kar pomeni nadzor in sposobnost spoprijemanja z nevarnostjo. Določena podjetja proaktivno zaposlujejo hekerje in na tak način preventivno iščejo nevarnosti še preden se zgodi kaj večjega.

6. Uporabljajte “2-step verification proces”Prijava s preverjanjem v dveh korakih je preprosta, hkrati pa doda eno plast zaščite, ki je v številnih primerih lahko ključna. Še posebej, ko je med seboj povezanih več naprav z istim geslom in uporabniškim imenom. Uporaba daljših in bolj kompleksnih gesel lahko prav tako dodatno poveča varnostno stopnjo in oteži vdor do podatkov.

7. Kodirajte podatke – V tej poplavi povezanih naprav je zelo težko izluščiti tiste, ki so vredne zaupanja in tiste, ki niso najbolj zanesljive. Zato je nasvet o kodiranju podatkov, tako v času “mirovanja” kot v času prenosa/pošiljanja, povsem na mestu.

8. Zmanjšajte količino zaupanih podatkov v digitalnem okolju – Čeprav se to dandanes zdi kot “misija nemogoče”, še vedno vztrajamo pri tem, da če se le da, zmanjšajte oz. omejite količino zaupnih podatkov, ki jih shranjujete “on-line”. Ne pozabite na varnostne kopije in na splošno kopije ter sproti čistite tvegane in zaupne informacije, ki bi potencialno lahko bile dostopne “tretjim osebam”.

9. Varno shranjujte podatke v oblake in uporabljajte striktno dostopno politiko – Vedno več podjetij shranjuje svoje podatke na oblak, vendar je potrebno izpostaviti, da so lahko tako shranjeni podatki pod dodatnim tveganjem. Svetujemo vam ustvarjanje striktnih pravil glede dovoljenj za dostop do podatkov. To pomeni, da je potrebno jasno razmejiti, kdo ima dostop do katerih informacij in kdo ne. Nekatera podjetja se že v celoti poslužujejo oblačnih storitev shranjevanja, sami pa presodite ali je to prava rešitev.

10. Spreminjajte gesla od časa do časa – Enostavna gesla so se pokazala kot najlažja tarča raznih “cyber-napadov”. Obstajajo razne strategije kako povečati zaščito – raba velikih črk, številk, simbolov in kombinacij vseh – in hkrati poskrbeti za višjo stopnjo varnosti podatkov podjetja. Zanimiva strategija je mogoče tudi menjava gesel na približno 90 dni. To naj bi povečalo varnost pred notranjimi vsiljivci in maksimiziralo globalno varnost podatkov podjetja.

11. Izobražujte se – Ostati v stiku z aktualnimi varnostnimi praksami lahko samo koristi podjetjem. Poznavanje trendov s področja varnosti vam omogoča proaktivnost in varno ohranjanje podatkov. Poleg tega ne pozabite na že povedano selekcijo avtoriziranih oseb za dostop do podatkov in uporabo močnih gesel, ki naj se spreminjajo. Če naletite na kakršno koli grožnjo, ukrepajte hitro!

12. Stalno preverjajte varnostni sistem – Edini način kako preverite, da ste neprestano varni je, da ves čas preverjate varnostne nastavitve in sistem. Ali to počnete sami, ali to počne strokovnjak/profesionalec? V resnici gre za odločitev podjetja, vendar se moramo zavedati, da se ljudje znajo močno potruditi za tako želene podatke, kar pomeni: PRI VARNOSTI NI VARČEVANJA!


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več
Zlati partner

3WAY d.o.o.

Štalčeva ulica 5, 1215 Medvode, Tel: 01 361 70 14
Podjetje 3WAY se ukvarja s prodajo 3D printerjev, 3D skenerjev in programskih paketov CAD/CAM/PLM. Poleg tega nudijo tudi storitve na področju 3D tehnologij. So popolna rešitev, ... Več
Zlati partner

CREAPLUS d.o.o.

Letališka cesta 33F, 1000 Ljubljana, Tel: 05 907 42 70
CREAPLUS d.o.o. je družba za zastopstva, mednarodno distribucijo in sistemsko integracijo sodobnih rešitev s področja računalniške varnosti in kriptografije ter za načrtovanje, ... Več

BILLY POS d.o.o.

Hudourniška pot 2, 1000 Ljubljana, Tel: 051 888 710
Billy rešitve za davčne blagajne temeljijo na tehnologiji v oblaku, kjer so podatki varno shranjeni v primeru izgube ali okvare naprave. Več