Facebook
12.06.2014 18:17
Posodobljeno 10 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Štirje nasveti, da vam ne ukradejo Facebook računa

Uporabniki Facebooka so lahke tarče za krajo računov.
Štirje nasveti, da vam ne ukradejo Facebook računa
Štirje nasveti, da vam ne ukradejo Facebook računa

Facebook ostaja najbolj priljubljena tarča spletnih kriminalcev, ki se ukvarjajo s krajo računov na družbenih omrežjih: po statistikah proizvajalca Kaspersky Lab je v prvem četrtletju 2014 kar 10,85 odstotkov vseh instanc, ko se je sprožila hevristična komponenta proti zvabljanju, predstavljalo imitacije spletnega mesta Facebook. Samo ponarejene strani Yahooja so povzročile več opozoril o zvabljanju, kar pomeni, da je Facebook na prvem mestu med ciljanimi družbenimi omrežji.

Dandanes so ponaredki Facebooka globalen posel, saj spletni kriminalci stran napadajo v različnih jezikih: v angleščini, francoščini, nemščini, portugalščini, italijanščini, turščini, arabščini in drugih.

Neavtoriziran dostop do računov na Facebooku ali katerem koli drugem družbenem omrežju je lahko uporabljen za širjenje povezav za zvabljanje ali zlonamerne programske opreme. Spletni kriminalci ukradene račune prav tako uporabljajo za pošiljanje nezaželene pošte po listi kontaktov žrtve in objavljajo nezaželena sporočila na zidovih njihovih prijateljev, kjer jih lahko vidijo tudi drugi uporabniki, ali za širjenje sporočil, v katerih prijatelje prosijo za nujno denarno pomoč. Ugrabljeni računi so lahko uporabljeni tudi za zbiranje informacij o posameznikih za prihodnje ciljane napade.

Lastniki pametnih telefonov ali tablic, ki obiskujejo spletna omrežja na svojih mobilnih napravah, so prav tako v nevarnosti, da postanejo žrtve kraje podatkov. Še huje je to, da nekateri mobilni brskalniki skrijejo naslovno vrstico pri odpiranju spletnih straneh, zaradi česar uporabniki še težje zaznajo ponarejeno vire.

»Spletni kriminalci so razvili številne načine, kako speljati žrtve na strani z vsebino za zvabljanje. Povezave do spletne strani za zvabljanje pošljejo po elektronski pošti, po družbenih omrežjih ali v bannerjih na drugih spletnih straneh. Ponarejevalci svoje žrtve pogosto vabijo v skušnjavo z obljubami o »zanimivi vsebini«. Ko uporabniki sledijo povezavi, pristanejo na ponarejeni strani za prijavo s standardnim sporočilom, ki jih nagovarja, naj se za ogled vsebine registrirajo. Če uporabniki niso sumničavi in vpišejo svoje podatke, bodo njihovi podatki nemudoma poslani spletnim kriminalcem,« pravi Nadežda Demidova, analitičarka spletnih vsebin v podjetju Kaspersky Lab.

Štirje nasveti strokovnjakov, da vam ne ukradejo računa na Facebooku:

  1. Če prejmete elektronsko sporočilo z obvestilom Facebooka ali sporočilo, da je vaš račun blokiran, nikoli ne vpisujte poverilnic v priložen obrazec. Facebook uporabnikov nikoli ne prosi za vpis gesla v elektronski pošti ali za pošiljanje gesla po elektronski pošti.
  2. Kurzor postavite na povezavo in preverite, ali vodi do Facebook strani. Še več, sami bi morali ročno vtipkati URL Facebooka v naslovno vrstico – spletni kriminalci znajo tudi zakriti naslove, na katere vodijo.
  3. Ko ročno vnesete URL v naslovno vrstico, ga po nalaganju strani še enkrat preverite. S tem se prepričate, da ne gre za potegavščino.
  4. Zapomnite si, da Facebook za prenašanje podatkov uporablja protokol HTTPS. Če ni varne povezave, to najverjetneje pomeni, da ste na ponarejeni spletni strani, četudi se zdi naslov URL pravilen.

Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

CEWE Magyarország Kft.

Béke utca 21-29, , Tel: 08 205 91 91
Čeprav živimo v digitalni dobi in skorajda vsak podatek arhiviramo v digitalnem arhivu, so fotografije redka izjema. Vse več fotografij je zajetih s pomočjo pametnih telefonov, ... Več

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808