Zemanta: Najpomembnejši start-up koraki so zaupanje, kalibriranje in vztrajanje!
RN: Predstavite vaš start-up produkt v treh stavkih.
Martina Ring: Zemanta je orodje, ki ustvarjalcem vsebin na svetovnem spletu, kakršni so blogerji, samodejno poišče in predlaga povezave na sorodno spletno vsebino, s katero lahko nato obogatijo svoje objave.
RN: Kje, kdaj in kako ste dobili idejo za vaš start-up in kako je rasla?
Ideja za produkt je nastala na bregovih Ljubljanice in v glavah soustanoviteljev Zemante; Andraža Torija in Boštjana Špetiča. Z idejno zasnovo v obliki PowerPoint predstavitve, kot se rada pošalita, sta se leta 2007 udeležila Seed Campa v Londonu. Tam se je Zemanta uvrstila med šest zmagovalcev tega tekmovanja, kar je podjetju zagotovilo prvi zagonski kapital in možnost nadaljnjega razvijanja produkta. Od takrat je minilo že sedem let, podjetje pa z veseljem in veliko pozitivne energije to počne še danes, izdelek pa trži predvsem na ameriškem trgu.
RN: Kaj je po vašem mnenju najtežji korak start-upa in kaj svetujete našim podjetnim bralcem?
Naj pogostejša težava, ki jo opažam pri mladih start-upih je ogromna želja po takojšnjem uspehu in nato razočaranje, ki sledi, ko se to ne zgodi tako hitro, kot so pričakovali. Pogostokrat so začetniki teh podjetij mladi ljudje, ki ambiciozno pričakujejo takojšnji uspeh, vendar se je pomembno zavedati, da gre pri uspehu nekega produkta nemalokrat za dolgotrajen proces, v katerem morata dozoreti tako kot produkt tudi podjetje. Ključ do uspeha in stvari, ki bi jih izpostavila v tem poslu so:
– zaupanje v idejo in produkt, ki se razvija
– kalibriranje; se pravi hiro prilagajanje trenutnim razmeram na trgu in primerno prilagajanje strategije
– vztrajanje pri delu in nadaljevanje začrtane poti, klub morebitnim oviram
RN: Kaj je po vašem mnenju najpomembnejše v današnjem poslu?
Na Zemanti se največ časa posveti zaposlenim in njihovemu potencialu, saj so ravno ljudje tisti, ki ustvarjajo nove ideje in delajo podjetje uspešno. Novembra lani je Zemanta sodelovala v Dnevnikovi Zlati niti; raziskava, ki meri kakovost odnosa med zaposlenimi in organizacijo. Raziskava je pokazala, da se ljudje v podjetju dobro počutijo, da imajo za delo na voljo vsa potrebna sredstva, ter da pri tem delu uživajo, saj jim daje občutek uspeha in pripadnosti. Na vprašanje ali jim delo v podjetju ponuja več kot plačilo in ali bi z veseljem preživeli preostanek kariere v tem podjetju pa je večina zaposlenih odgovorilo z zelo drži. Vse to kaže na dejstvo, da Zemanta ni le prostor, kjer se opravlja delo po navodilih v zameno za plačo, ter da je podjetje na pravi poti.
Prijavi napako v članku