Računalništvo, telefonija
30.03.2019 14:00
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Zavedanje o spletnih grožnjah je prvi korak do močne zaščite

Spletna varnost v zadnjih letih pridobiva pozornost v poročanju medijev, kar prispeva tudi k večji osveščenosti končnih in poslovnih uporabnikov. Ti se vse bolj zavedajo škode, ki lahko nastane v primeru spletnega napada. A zadnja raziskava družbe Kaspersky Lab kaže vrzel med načrtovanimi in dejansko izvedenimi ukrepi odločevalcev na področju informacijske tehnologije v evropskih organizacijah.
Zavedanje o spletnih grožnjah je prvi korak do močne zaščite
Zavedanje o spletnih grožnjah je prvi korak do močne zaščite

Večina vprašanih (83 %) pritrjuje, da v organizaciji izvajajo preventivne ukrepe za preprečitev spletnega napada. Kljub temu jih le 41 % priznava, da organizacija vsem zaposlenim omogoča varnostno usposabljanje. Veliko večino (79 %) odločevalcev na področju informacijske tehnologije tudi zanima, kdo je v ozadju spletnega napada na njihovo organizacijo. Po zadnji raziskavi družbe Kaspersky Lab 51 % odločevalcev na področju informacijske tehnologije v organizacijah trdi, da bi bilo težko oceniti škodo v primeru spletnega napada. Zavedajo se, da ima lahko napad številne posledice, tudi za ugled. Hkrati se 57 % odločevalcev zaveda dejstva, da napadalci neprestano izboljšujejo svoja orodja in taktike, s katerimi po napadu zabrišejo sledi o svoji identiteti. Večina (86 %) se tudi zaveda, da so napadalci izmuzljivi. Kljub temu večina (79 %) vprašanih želi dognati, kdo je povzročitelj napada.

Raziskava je pokazala na vrzel med prepričanjem podjetij, kako sposobna so zaustaviti napad, in preventivnimi ukrepi, ki jih dejansko izvajajo. Vsak drugi vprašani (53 %) se strinja, da lahko njihova organizacija učinkovito ustavi vse spletne napade. Velika večina (83 %) prav tako trdi, da njihova organizacija izvaja preventivne ukrepe, s katerimi pomagajo preprečiti spletne incidente. A vendar podrobnejši pogled pokaže drugačno sliko. Samo 41 % evropski organizacij izvaja varnostno usposabljanje za vse zaposlene, približno enak odstotek (43 %) pa izobražuje zaposlene na področju informacijske tehnologije. A to ni dovolj, kažejo podatki. Skoraj polovica (46 %) incidentov na področju spletne varnosti v letu 2017 je posledica vedenja zaposlenih, ki večinoma niso IT-strokovnjaki.

Boljše znanje, boljša pripravljenost na soočenje z vsiljivci

Po podatkih raziskave tretjina (30 %) evropskih podjetij uporablja strokovna poročila s področja varnostnih groženj. To kaže na zaupanje IT-strokovnjakov, da se lahko njihova ekipa zanese na kakovostna varnostna poročila pri načrtovanju ukrepov za soočanje s potencialnimi varnostnimi incidenti.

Miroslav Kořen, generalni direktor družbe Kaspersky Lab za vzhodno Evropo, izpostavlja: »Na poti do zaščite pred spletnimi grožnjami je zavedanje prvi korak tako za poslovne kot končne uporabnike. S slabim poznavanjem groženj je težko vzpostaviti ustrezno zaščito. Čeprav mnoge evropske organizacije razumejo zvijače spletnih nepridipravov in ustrezno ukrepajo v primeru napada, je zaskrbljujoče to, da jih desetina še vedno ne sprejema nikakršnih preventivnih ukrepov proti spletnim napadom. Preventivni ukrepi in ustrezna zaščita so dostopnejša in boljša izbira, kot je spoprijemanje s posledicami napada, ki lahko usodno vpliva na poslovanje.«


Zbirka varnostnih rešitev družbe Kaspersky Lab vključuje rešitve in produkte, prilagojene potrebam organizacij različnih velikosti. Te rešitve pokrivajo področja zaščite končnih točk in zaščite pred napadi DDoS. Prav tako vključujejo zaščito pred naprednimi napadi, hibridno varnostno rešitev v oblaku in druge varnostne storitve, kot je program usposabljanja zaposlenih ‘Security Awareness training‘. Poleg tega storitev varnostnega poročanja o grožnjah ponuja poglobljen vpogled v nevarnosti, ki pretijo na organizacije. Ekipa za globalne raziskave in analize GReAT družbe Kaspersky Lab obvlada odkrivanje najrazličnejših groženj. Varnostni strokovnjaki podjetja so pomagali organizacijam in organom pregona pri spoprijemanju s posledicami napadov, odzivanju nanje, raziskavi incidentov in tudi pregonu spletnih napadalcev, kot kaže primer CoinVault. Več o ekipi GReAT preberite tukaj.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Za več informacij so vam na voljo pri PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SIDERA d.o.o.

Ulica Gradnikove brigade 11, 1000 Ljubljana, Tel: 031 777 790
O PODJETJU Sidera, ki v latinskem jeziku pomeni zvezda in je nastala v želji, da bi njena ustanoviteljica Urška Ambrož svoje dolgoletno delo v medijih združila s kreativno žilico, ... Več
Zlati partner

Računalniški muzej

Celovška cesta 111, 1000 Ljubljana,
Že od leta 2004 si jemljemo za svoje osnovno poslanstvo opominjanje na informacijsko dediščino. Kot kulturna ustanova s sedežem v Ljubljani, se posvečamo zbiranju, ohranjanju ... Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več

NAVEZA d.o.o.

Ščita 9, 1315 Velike Lašče, Tel: 01 787 30 25
Naveza d.o.o. je podjetje z več kot 15 leti izkušenj na področju računalniške podpore, digitalizacije ter izdelave in vzdrževanja spletnih strani. Vedno si prizadevajo najti rešitve, ... Več