Zasloni iz vode in zraka
Voda in zrak živim organizmom zagotavljata preživetje. V bližnji prihodnosti pa bi lahko bila osnovna gradnika prikazovalnikov slik. V to so trdno prepričani raziskovalci s finske univerze Aalto University. Ti so namreč pripravili prvi prototip zaslona, grajen na osnovi edinstvene tehnologije, ki za prikaz slik uporablja zrak in vodo. Oba elementa bi v bližnji prihodnosti celo lahko nadomestila tehnologije, kot sta na primer LCD in LED.
Skrivnost delovanja novih zaslonov je v večplastni površini, ki je vodoodporna, a prepušča zrak. Ko se miniaturna cevka s potisnjenim zrakom približa omenjeni plasti, ta zrak potisne v membrano – ko se vanjo ujame, na ta način »izriše« želeno sliko. Celotna površina je pokrita z miniaturnimi delčki, ki v premer ne merijo več kot deset mikronov, prevlečeni pa so še z nanonitkami dolžine komajda nekaj mikronov.
Izris slik na inovativnem zaslonu raziskovalcev finske univerze Aalto University poteka na enak način kot tiskanje pri brizgalnem tiskalniku. Prva preizkušanja nove zaslonske tehnologije so zelo obetavna. Raziskovalcem je namreč na tovrstnem zaslonu uspelo izrisati in izbrisati na stotine bolj ali manj kompleksnih slik in napisov.
Delovanje zaslona iz vode in zraka si lahko ogledate na spletnem naslovu http://goo.gl/zA7h7. Raziskovalci finske univerze Aalto University verjamejo, da bi lahko njihovi zasloni zaživeli v praksi še pred letom 2015, uporabljali pa naj bi jih v oglaševalske namene.
Prijavi napako v članku