Računalništvo, telefonija
13.10.2020 14:55
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Zakaj živeti v pametnem mestu?

Življenje v urbanih središčih ima svoje prednosti, a zaradi velikih obremenitev tudi slabosti. Si predstavljate, da bi lahko pred nujnim opravkom v središču mesta že prej imeli informacijo, kje je najbližje prosto parkirno mesto?
»Z dolgoletnimi izkušnjami pri izvedbi kompleksnih projektov digitalizacije v večmilijonskih mestih v tujini, smo v Iskratelu poleg same ponudbe celovitih rešitev, ustrezen sogovornik občinskih uprav že v fazi definiranja najustreznejših primerov njihove
»Z dolgoletnimi izkušnjami pri izvedbi kompleksnih projektov digitalizacije v večmilijonskih mestih v tujini, smo v Iskratelu poleg same ponudbe celovitih rešitev, ustrezen sogovornik občinskih uprav že v fazi definiranja najustreznejših primerov njihove

Tako bi brez nepotrebnega kroženja po enosmernih in natrpanih ulicah mestnega središča opravek zaključili hitreje, brez nepotrebnega stresa in z manjšim vplivom na okolje. Kaj pa, da bi imeli ves čas dostop do podatkov o npr. kakovosti zraka, vode in tako možnost odgovornega ravnanja oz. zaščite zdravja?

Vse to ni več oddaljena prihodnost, ampak realnost, ki sta jo omogočili virtualizacija in digitalna inteligenca, ki preko povezanih aplikacij v realnem času uporabnikom posreduje relevantne informacije. V tujini so pametna mesta zasnovana z namenom optimalne izrabe prostora in virov ter nato tudi njihove učinkovite oz. optimalne razdelitve. Pametna mesta tudi zagotavljajo večjo povezljivost, tako med državljani, kot med mestno upravo in prebivalci. Vse to omogoča centralizirano spremljanje podatkov iz različnih virov, analiza le-teh za učinkovitejše delovanje mestnih in drugih služb ter zmožnost napovedovanja dogodkov, ki posledično omogoča preprečevanje morebitnih nesreč in optimalni izkoristek virov. Dovolj kakovostne vode, univerzalni dostop do čistejše energije, sposobnost učinkovitega potovanja od ene točke do druge ter občutek varnosti. To so prednosti oz. zaveze, ki jih morajo sodobna mesta izpolnjevati za svoje prebivalce, če jim želijo zagotavljati dostojno kakovost življenja in ohranjati konkurenčnost.

Del te realnosti že soustvarja tudi kranjsko podjetje Iskratel. Ponudnik rešitev za digitalno transformacijo infokomunikacij, transporta, energetike in javne varnosti, je v Ruski federaciji vzpostavil svojo informacijsko-komunikacijsko rešitev 112 v 24 regijah in zagotavlja klic v sili več kot 40 milijonom ljudem. Ta ob različnih dogodkih zagotavlja bistveno krajši čas reagiranja deležnikov s področja javne varnosti, zaščite in reševanja ter posledično večjo varnost. Sistem 112 predstavlja temelj za nadgradnjo rešitev za varna oz. pametna mesta, s katerimi so opremili več milijonskih mest v Ruski Federaciji. Njihove rešitve za učinkovitejši sistem javne razsvetljave uporabljajo v Makedoniji, kjer so tudi zagotovili umiritev prometa s »pametnimi« cestnimi grbinami. V Srbiji pa je že v uporabi njihov sistem za pametno upravljanje prometa z integracijo različnih semaforskih sistemov.

Kako deluje sistem varnih oz. pametnih mest?
»Osrčje sistema varnih in pametnih mest je tehnologija IoT (platforma Iskratel SHAPE), ki zbira podatke iz različnih IT-sistemov pod nadzorom mestne uprave, različnih senzorjev, meritev porabe virov (na primer vode, plina, elektrike), podatkov iz prometa ter obvestil občanov, ki se preko platforme SHAPE normalizirajo in shranjujejo v podatkovnem jezeru za namen prikazovanja in podpore pri napovedovanju razvoja različnih dogodkov. Ti podatki so nato prilagojeni različnim državnim institucijam na eni strani, na drugi pa tudi prebivalcem,« je delovanje rešitve za pametna mesta pojasnil Tadej Dragaš, direktor poslovnega področja Industrijskih vertikal v Iskratelu.

Prednosti življenja v pametnih mestih
Na podlagi podatkov, zbranih iz različnih IT-sistemov in združenih na eni platformi, ima mestna oz. občinska uprava vpogled v posamezna področja delovanja mesta oziroma pomembne javne infrastrukture. Avtomatizirani procesi omogočajo varno, učinkovito in bolj trajnostno delovanje mestne infrastrukture, s pomočjo prediktivne analitike, torej napovedi dogodkov (npr. poplav, okvar …), pa lahko odgovorni pravočasno ukrepajo in preprečijo nesrečo.

Občinske uprave lahko torej centralizirano spremljajo dogajanje v javnem prometu, razpoložljivost sredstev javnega prevoza (avtobusi, e-kolesa, e-skiroji …), električnih polnilnic, obremenjenost parkirišč, umirjajo promet na nevarnih cestnih odsekih, spremljajo porabo energije npr. pri javni razsvetljavi, vode in kakovost zraka, stanje vodostajev, učinkovitejše upravljajo z odpadki … Pametno mesto pa svojim občanom poleg kakovostnejšega in varnejšega življenja ponuja tudi učinkovito obveščanje o dogajanju v občini na namenskih zaslonih, aplikacijah ter dostopnost do različnih storitev v mestu z enotno kartico.

»Z dolgoletnimi izkušnjami pri izvedbi kompleksnih projektov digitalizacije v večmilijonskih mestih v tujini, smo v Iskratelu poleg same ponudbe celovitih rešitev, ustrezen sogovornik občinskih uprav že v fazi definiranja najustreznejših primerov njihove uporabe. Te morajo biti skladne z njihovo dolgoročno strategijo razvoja mest v pametna urbana središča, ki izboljšujejo kvaliteto poklicnega in zasebnega življenja njihovih občank in občanov,« dodaja Dragaš.

Kako Iskratel vidi delovanje pametnih mest in ključne primere uporabe, si lahko preberete na tej povezavi.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem Kontron, d. o. o.
Za več informacij so vam na voljo pri Kontron, d. o. o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem Kontron, d. o. o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več

APPOTEKA d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 030 220 500
B2B (prodaja poslovnim kupcem) poslovni svet se nenehno spreminja in v mnogih pogleda postaja bolj podoben B2C (prodaja potrošnikom) svetu. B2B partner si zdaj želi nakupno izkušnjo, ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več