Zakaj kriminalci napadajo uporabnike Facebooka?
Podjetje za računalniško varnost F-Secure, ki ga v Sloveniji zastopa podjetje Amis, uporabnike računalnikov opozarja, da so v zadnjem času uporabniki spletnih strani, kot sta Facebook in Twitter, postali zelo zanimiva tarča za spletne napade.
Najbolj odmeven napad se je zgodil prejšnji teden, ko so neznanci napadli spletni strani Facebook in Twitter. Cilj napada naj bi bil pro-Gruzijski blogger Cyxymu, saj so spletni strani preobremenili z zahtevami za prikaz njegovega profila. V petek je bila tako spletna stran Twitter dlje časa nedostopna.
Mikko Hyppönen, glavni raziskovalec pri podjetju F-Secure, je povedal: “Čeprav je bil ta napad namenjen zgolj eni osebi, je posledice občutila celotna skupnost. Verjetno nikoli ne bomo izvedeli, kdo je sprožil napad, vsekakor pa je imel dostop do velike količine računalnikov, kar mu je zagotavljalo dovolj pasovne širine za napad “
Komunikacija preko Facebooka je zelo osebna in vsebuje visoko stopnjo medsebojnega zaupanja. Ko prejmete sporočilo na svoj Facebook zid je to precej drugače, kot če prejmete anonimno sporočilo prek elektronske pošte ali nezaželeno sporočilo. Prav zaradi tega zaupanja vrednega okolja, ki ga uporablja že več kot 250 milijonov uporabnikov, je Facebook tako mamljiva tarča kriminalcev. Spletne prevare so v tem okolju bolj uspešne.
Sean Sullivan, svetovalec za varnost pri podjetju F-Secure: “Enostavna, preveč preprosta gesla omogočajo kriminalcem vdor v spletne skupnosti. Njihov cilj je pridobitev seznama kontaktov, telefonskih številk in ostalih podatkov, ki jih lahko prodajo naprej in izkoristijo za ciljane napade.”
Škoda, ki jo lahko utrpijo uporabniki Facebooka, je še večja, če enako geslo uporabljajo tudi za dostop do elektronske pošte. To kriminalcem omogoča enostavno resetiranje gesel na drugih spletnih straneh. Poleg tega uporabniki za opomnik ob izgubi gesla pogosto uporabljajo podatke, ki so dostopni preko njihovega profila na Facebooku.
“Ker uporabniško ime za Facebook vsebuje uporabnikov naslov elektronske pošte, je potrebna še dodatna pozornost pri izbiri gesel. Smiselno je imeti tudi različne elektronske naslove za poslovno uporabo in za uporabo na spletnih skupnostih,” svetuje Sullivan.
Letos so se pojavili prvi primeri sporočil »prijateljev«, ki so uporabnike preko Facebooka prosili za finančno pomoč.
Nasveti za varno uporabo spletnih skupnosti
• VEDNO uporabljajte različna gesla za svojo elektronsko pošto in spletne skupnosti
• Če opazite varnostno luknjo ali zlorabo računa na Facebooku, nanjo opozorite ostale uporabnike
• Bodite previdni, koga potrdite za svojega prijatelja
• Svojega gesla za spletne skupnosti ne vpisujte na drugih spletnih straneh, tudi če vam le-te obljubljajo različne »nagrade« (naprimer pridobivanje novih prijateljev).
Za Vse, ki Računalniške novice spremljate preko Facebook profila RN Novice, torej ni bojazni (če se boste le držali zgoraj omenjenih priporočil).
Prijavi napako v članku