Zakaj je industrijsko označevanje tako pomembno?
Vsak izdelek ima različne oznake za sledljivost, skladnost, neoporečnost, varnost in podobne lastnosti, ki morajo ustrezati zakonodaji. Kako se pojavijo na izdelku? V proizvodnji se uporablja napredne sisteme za označevanje, vse pogosteje v navezi s tehnologijami za vizualno prepoznavanje, znanimi tudi kot strojni vid, ki pomembno vplivajo na natančnost, zanesljivost in učinkovitost industrijskega označevanja.
Podjetja, ki potrebujejo natančno označevanje, pristopijo do slovenskega podjetja TIFT Koding, ki velja za vodilnega na tem področju. Veliko imajo tudi tujega povpraševanja, zato so zelo hitro morali razširiti svoje znanje, ki so ga potem lahko uporabili za različne in bolj specifične scenarije uporabe. Z lastnimi rešitvami nadzorujejo celoten postopek označevanja, od začetka do konca, kar jim omogoča unikatno prednost, da se lažje prilagodijo različnim zahtevam strank. Lastna programska oprema jim omogoča samodejno pošiljanje in nadzor podatkov v realnem času, kar za stranke pomeni večjo učinkovitost in natančnost.
Krmilniki povezujejo naprave in skrbijo za natančnost
Farmacija, živilska industrija, elektronika so primeri trgov, kjer je industrijsko označevanje in kodiranje nekaj vsakdanjega. Zahtevajo pa visoko natančnost, saj za izdelke veljajo strogi predpisi. Izbira krmilnika je pomembna, saj so od tega odvisne funkcionalnost, povezljivost in stopnja avtomatizacije, ki jo s tem lahko dosežemo.
Krmilniki služijo kot most med napravami za označevanje (tiskalniki, laserji …) in ostalo opremo na proizvodni liniji. Njihova prisotnost zmanjša potrebo po ročnem posredovanju, kar zmanjša številčnost človeških napak, in poskrbi, da označevalni procesi potekajo nenehno in nemoteno.
En izmed bolj uporabljenih krmilnikov (PLK) v podjetju TIFT Koding je Siemens serije S7 – 1200. To je tako imenovani kompaktni PLK, ki je kljub svoji majhnosti in relativno nizki ceni dovolj zmogljiv za procesiranje najzahtevnejših funkcij in opravil. Ta omogoča avtomatizirano pošiljanje podatkov na tiskalniške naprave, nadzor in primerjavo podatkov, centralni nadzor vseh naprav in pošiljanje opozoril v realnem času. Možnost modularne nadgradnje pa omogoča uporabo različnih komunikacijskih protokolov, kot so OPC, Profinet, Modbus, RS485, RS232 …
Za programiranje se uporablja TIA portal. Program za komunikacijo med napravami za označevanje je zasnovan v lestvičnem diagramu ali jeziku SCL (angl. Structured Control Language), odvisno od specifičnih funkcionalnih zahtev. Lestvični diagram je pogostejši pri upravljanju digitalne logike, medtem ko se SCL uporablja pri zahtevnejših računalniških operacijah in obdelavi podatkov. Ker prenos podatkov poteka popolnoma avtomatizirano, sistem učinkovito zmanjšuje možnost napak in odpravlja potrebo po ročnem vnosu in nadzoru.
Naprave za označevanje, v povezavi s krmilniško logiko in tehnologijo strojnega vida, sodelujejo usklajeno, kar omogoča primerjavo med prvotno poslanimi podatki in dejansko natisnjenimi informacijami. Ta sinergija omogoča zgodnje odkrivanje napak pri označevanju, s čimer se zagotovi, da napačno označeni izdelki ne zapustijo proizvodnega procesa.
Vse pod njegovim nadzorom
Krmilnik Siemens ne zagotavlja le natančnega in brezhibnega označevanja, temveč skrbi tudi za celovit nadzor nad vsemi napravami, ki so vključene v proces označevanja. S centraliziranim vmesnikom lahko spremljate in upravljate vse povezane naprave na enem mestu, kar bistveno poveča učinkovitost sistema ter omogoča hitrejše reševanje morebitnih težav.
Na sliki je prikazan primer nadzora Hitachi CIJ tiskalnikov, vendar to ni omejeno zgolj na te naprave. Siemens krmilnik podpira različne komunikacijske protokole, s katerimi lahko upravljate tudi laserske in ink-jet tiskalnike, print & apply sisteme ter druge označevalne naprave različnih proizvajalcev.
Na napake boste pravočasno opozorjeni
Če se pojavi težava, kot na primer nizek nivo črnila, odstranjen pokrov tiskalne glave in podobno, jo bo naprava preko internetnih komunikacijskih protokolov sporočila krmilniku. Ta pa bo posledično obvestil pristojno osebo prek elektronske pošte. Hiter odziv pomeni hitro razrešitev težave in posledično nižje stroške vzdrževanja.
Trajnostni vidik pametnega sistema označevanja
Veliko se govori o zelenem prehodu, kjer je poudarek na trajnosti, kar velja tudi za industrijo. Sistemi za označevanje k trajnostnim strategijam prispevajo z boljšo učinkovitostjo proizvodnje, kar pomeni tudi manjši ogljični odtis podjetja.
Zaradi boljše natančnosti pri označevanju in manjšega števila napak se porabi tudi veliko manj črnila, kar pomeni nižje stroške in manj odpadnega materiala.
Krmilnik v kombinaciji s strojnim vidom je poleg samih naprav za označevanje najpomembnejši člen v proizvodnem procesu. Če želite izvedeti več o pametnih sistemih za označevanje in optimizirati svoje proizvodnje procese, obiščite podjetje TIFT Koding na www.tift-koding.com. Za dejanski prikaz delovanja pa lahko obiščete predstavitveni prostor podjetja TIFT. (P.R.)
Prijavi napako v članku